reklama

ciąża a wypowiedzenie umowy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez anet83, 12 Kwiecień 2010.

 1. anet83

  anet83

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  jestem w 10 tygodniu ciąży i mam umowę na czas określony od 4.12.2009 do 31.08.2010, jeszcze pracodawcy nie powiedziłam o ciazy ponieważ boję sie zwolnienia. Kiedy mogę poinformować o ciąży i mieć pewność że nie zostane zwolniona.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Rozumiem, ze Pani umowa jest zwykłą umową na czas oznaczony a nie umową na zastępstwo.

  Jeśli to po prostu umowa na czas oznaczony zawarta na okres dłuższy niż mieisąc (a z dat wynika, że tak jest), a jej wygaśnięcie przypadałoby po ukończeniu 3 miesięca ciąży (z dat wnioskuję, że tak jest), pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z Panią. Jesli termin porodu przypada po 31.08.2010, a pracodawca z nie zawrze z Panią kolejnej umowy, Pani umowa zostaje przedłużona z mocy prawa do dnia porodu. W dniu porodu traci Pani status pracownika. Nie nalezy się Pani urlop macierzyński, nalezy się natomiast zasiłek macierzyński.

  Oczywiście w każdym momencie (niezaleznie od faktu, że jest Pani w ciąży) umowa może być rozwiązana z przyczyn leżących po stronie pracownika (pod warunkiem, że zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy).

   
  Ostatnia edycja: 12 Kwiecień 2010
 3. reklama
 4. aga_bb2

  aga_bb2 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  co to znaczy w praktyce? dostajemy zasiłek w wysokości pensji, ale czas urlopu macierzyńskiego nie liczy się do stażu pracy i nie jesteśmy ubiezpieczone, czy tak?
  W tym tygodniu mam kolejne ze spotkań w sprawie pracy, a od paru dni wiem, że jestem w ciąży. Mam nadzieję, że dostanę tę pracę i mam zamiar rzetelnie pracować do porodu, i wrócić po macierzyńskim. Jednak jestem pewna, że pracodawca będzie chciał się zabezpieczyć okresem próbnym.
  Pytanie: co z okresem próbnym kobiety w ciąży? czy przebywanie na okresie próbnym po skończeniu 3 miesiąca ciąży chroni od zwolnienia czy okres próbny jest nadrzędny? Dziękuję z góry za odpowiedź
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Pobieranie zasiłku macierzyńskiego wraz z nieposiadaniem statusu pracownika oznacza, że nie ma Pani uprawnień pracowniczych, nie biegnie staż pracy itp.
  Co do okresu próbnego, zgodnie z art 177 KP umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu.
   
 6. aga_bb2

  aga_bb2 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  dziękuję Pani za potwierdzenie.
   

Poleć forum