reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciąża a zmiana kwoty na umowie?

dory

Fanka BB :)
Dołączył(a)
24 Marzec 2014
Postów
3 710
W październiku podpisałam umowę o pracę opiewającą na 3000 netto z zaznaczeniem, że tylko 3 miesiące będę na taką kwotę pracowała. Pracodawca chciał mnie najpierw sprawdzić (jestem managerem), a że ja zaczynałam własnie studia podyplomowe, zaproponowałam, że ok, zgodzę się na 3 k na 3 miesiące, jeśli opłaci mi studia (1 rata 3500, drugą miał opłacić w kwietniu).
3 stycznia podpisaliśmy aneks, ze przechodzę na umowę, tym razem z 6 k netto. Tydzień temu okazało się, że jestem w ciązy.
Czy ktokolwiek wyjaśni mi, jaką kwotę ostatecznie będę otrzymywała na zwolnieniu, a jaką na okresie macierzyńskim? Czy wpakowałam się mocno z tymi 3k? Bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki, bo kompletnie się na tym nie znam.
 
reklama
Rozwiązanie
A u tego obecnego pracodawcy pracujesz dopiero od października? Czy wcześniej też u niego pracowałaś?
Jeśli dopiero od października, to tak jak dziewczyny piszą, obliczając podstawę zasiłku pracodawca wyciągnie ci średnią z miesięcy październik - styczeń, o ile nie miałaś żadnego L4 w trakcie tych 4 miesięcy. Tak więc niestety, kasę będziesz miała mocno zaniżoną, zarówno na L4, jak i później na macierzyńskim.

Jedyną dostępną opcją podwyższenia teraz tej podstawy jest np. podpisanie aneksu zmieniającego wymiar etatu, np. na 7/8 (lub 15/16, 3/4 lub jakąś inną), o ile pracodawca się na to zgodzi. Wówczas podstawa zasiłku jest wyliczana tylko od momentu zmiany etatu, czyli te miesiące, kiedy zarabiałaś 3000 nie będą brane pod uwagę. A...
W październiku podpisałam umowę o pracę opiewającą na 3000 netto z zaznaczeniem, że tylko 3 miesiące będę na taką kwotę pracowała. Pracodawca chciał mnie najpierw sprawdzić (jestem managerem), a że ja zaczynałam własnie studia podyplomowe, zaproponowałam, że ok, zgodzę się na 3 k na 3 miesiące, jeśli opłaci mi studia (1 rata 3500, drugą miał opłacić w kwietniu).
3 stycznia podpisaliśmy aneks, ze przechodzę na umowę, tym razem z 6 k netto. Tydzień temu okazało się, że jestem w ciązy.
Czy ktokolwiek wyjaśni mi, jaką kwotę ostatecznie będę otrzymywała na zwolnieniu, a jaką na okresie macierzyńskim? Czy wpakowałam się mocno z tymi 3k? Bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki, bo kompletnie się na tym nie znam.
Dlaczego od razu zakładasz, że pójdziesz na zwolnienie? Jeżeli takie bedziesz mieć wskazania to będziesz otrzymywać średnią z ostatnich 12 miesięcy.
 
Dlaczego od razu zakładasz, że pójdziesz na zwolnienie? Jeżeli takie bedziesz mieć wskazania to będziesz otrzymywać średnią z ostatnich 12 miesięcy.
Pójdę, bo 11 lutego miałam przejść operację na kręgosłup. Jedyne, co mnie trzymało przy życiu kolokwialnie mówiąc to lasery, których nie mogę mieć w czasie ciąży. ledwo siedze w pracy, umieram z bolu każdego dnia :)
Co do tej sredniej, rozumiem, że piszesz o macierzyńskim już? i chodzi o średnią sprzed macierzyńskiego, czy sprzed pójścia na zwolnienie? wybacz, ze dopytuje, ale to dla mnie sporo zawiłości
 
Zwolnienie jak i macierzyński wyliczany jest tak samo. Jeśli zwolnienie będzie na inną jednostkę chorobową niż ciąża to będzie to 80 % Twojej podstawy.
 
Ale czy macierzyński jest wyliczany z ostatnich 12 miesięcy włącznie z miesiącami na zwolnieniu, czy sprzed? Ile konkretnie będę dostawała na zwolnieniu i ile na macierzyńskim?
 
Macierzyński jest liczony z miesiecy przed zwolnieniem. Macierzyński jest płatny 100 % tyle ile zarabiałaś. Nie wiem czemu tak dopytujesz, sądzisz, że pracodawca podniesie Ci stawkę jak będziesz na zwolnieniu?
 
Bo nie rozumiem, ILE konkretnie dostane na zwolnieniu. 6 k czy średnią z wynagrodzen od pazdzernika do stycznia?
i ILE konkretnie dostane na macierzyńskim? 80% z 6 k czy ze średniej wynagrodzen od października do stycznia?
 
Powtarzam jeszcze raz, że na macierzyńskim dostaniesz średnią z 12 miesięcy poprzedzających pójście na zwolnienie no chyba, że zwolnienie nie będzie trwać całą ciążę. Jeżeli zwolnienie będzie na kręgosłup to dostaniesz 80 % średniej z 12 miesięcy. Macierzyński jest płatny 100 %.
 
reklama
reklama
Do góry