reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a zus

reklama
Moja siostra miała kontrolę, ale tylko w miejscu pracy. A na zwolnieniu była całą ciążę, była to ciąża z grupy ryzyka
Kupciusia napisałam ci pw
 
Ostatnia edycja:
Tzn Zus sprawdzał czy na l4 nie jest obecna w pracy i nie pracuje, tak? Czy ma działalność czy na działalności? Słyszałam że po domach chodzą i sprawdzają, ale nie słyszałam żeby w pracy sprawdzali czy jesteś.
 
Tutaj ze strony ZUSu o kontroli zwolnień lekarskich:"Pracownik, który w czasie niezdolności do pracy orzeczonej zaświadczeniem lekarskim wystawionym na druku ZUS ZLA: 1) wykonuje pracę zarobkową, 2) wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, - traci prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w takim przypadku za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w czasie którego została stwierdzona choćby jedna z tych okoliczności. Okres niezdolności do pracy, za który pozbawia się prawa do zasiłku z powodu niezgodnego z prawem wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy, wlicza się do okresu zasiłkowego tj. do okresu, przez który pracownikowi przysługują świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (wynagrodzenia wypłacanego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy i zasiłku). To oznacza, że okres wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy jest krótszy o okres, za który pozbawiono prawa do świadczeń. Jeżeli zostanie ustalone, że pracownik w czasie niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem, traci prawo do wynagrodzenia za czas choroby za cały okres niezdolności do pracy objęty zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA. Wynika to z przepisu art. 92 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym prawo do wynagrodzenia za czas choroby nie przysługuje we wszystkich przypadkach, w których nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. Okres, za który w wyniku kontroli pozbawiono prawa do wynagrodzenia, podlega wliczeniu do okresu 33 lub odpowiednio 14 dni, za który pracodawca w danym roku kalendarzowym jest obowiązany wypłacić to wynagrodzenie. Kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy może podlegać każde zwolnienie bez względu na wskazania lekarskie zamieszczone na zaświadczeniu lekarskim na druku ZUS ZLA „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”. Do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy należy typować w szczególności osoby, które: -korzystają często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich od pracy, -uzyskują kolejne zaświadczenia lekarskie od pracy od różnych lekarzy, -korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych, -były już pozbawione prawa do wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich od pracy, -składały wcześniej zaświadczenia lekarskie po terminie, co skutkowało obniżeniem zasiłku o 25%. Osobie kontrolującej pracodawca zlecający przeprowadzenie kontroli wystawia imienne upoważnienie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia z dnia 27 lipca 1999 r. (w zał.). Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadza się w: -miejscu pracy lub w miejscu prowadzenia działalności pozarolniczej (w przypadku pracownika, który pracuje również u innego pracodawcy albo prowadzi działalność gospodarczą), -miejscu zamieszkania, -miejscu czasowego pobytu, -innym miejscu, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że jest to celowe. Podane zasady mają także odpowiednie zastosowanie do podlegających dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu: osób wykonujących pracę nakładczą, osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, którym zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca. Nieobecność pracownika w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie kontroli W przypadku przeprowadzania kontroli w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i stwierdzenia nieobecności ubezpieczonego, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić i wyjaśnić przyczyny tej nieobecności. Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzania kontroli może być usprawiedliwiona w przypadku uzyskania informacji, że pracownik np. był z wizytą kontrolną u lekarza, realizował receptę w aptece, odbywał rehabilitację. W przypadku odmowy wyjaśnienia przyczyn nieobecności w domu w czasie kontroli albo nieudzielenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie, uznaje się, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem i odmawia się prawa do zasiłku chorobowego. Pracodawca ma też podstawy do odmowy prawa do wynagrodzenia za okres choroby. Ważne : W sytuacji, gdy z ustaleń kontroli wynika, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracownik wykonywał czynności niezbędne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, gdyż nie było innych domowników mogących wykonać te czynności (np. zakup podstawowych artykułów żywnościowych, realizacja recepty na leki) nie można uznać że pracownik wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, nawet w przypadku adnotacji na zwolnieniu lekarskim „Chory powinien leżeć”. Nie może być także podstawą do pozbawienia prawa do świadczenia fakt wyjazdu na okres leczenia do rodziny, jeżeli pracownik wskazał pracodawcy miejsce pobytu."

całosć tutaj http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad kontrola zwolnien.pdf
~


 
Diana, ona pracowała na etacie u teściów i dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą, także sprawdzali czy nie na l4 czasem nie pracuje
 
Dziewczyny po jakim czasie od pojscia na zwolnienie dostalyscie pierwsza wyplate z zusu?? oczywiscie pod warunkiem ze wszystko w papierach bylo ok i nie bylo zadnych problemow
 
Katiusza a jesteś na działalności lub umowie zleceniu (w sensie sama dobrowolnie opłacasz składkę) czy na umowie o pracę? Bo to różnica jest w terminach. Ja jestem na działalności i jestem na zwolnieniu od 11.04, a kasę pierwszą dostałam 31.05. Jak masz umowę o pracę to krócej to trwa.
 
reklama
jestem na umowie o prace, Zus ma 30 dni na wyplate kasy ale jestem ciekawa czy zwlekaja z tym do ostatniej chwili czy jakos w miare normalnie wyplacaja
 
Do góry