reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciążą a zwolnienie lekarskie KRUS

Dołączył(a)
21 Marzec 2018
Postów
4
Witam, mam kilka nietypowych pytań a dokładniej chodzi mi o to jak to aktualnie jest w KRUS.

1. W KRUS jestem ubezpieczona od 13 grudnia 2017 r. jako domownik, jestem aktualnie w 6 miesiącu ciąży i chciałam się zorientować jak jest aktualnie ze zwolnieniem, ponieważ z tego co się orientuję to wcześniej było tak, że trzeba być co najmniej przez dwa lata ubezpieczonym aby przysługiwało zwolnienie, a jak jest teraz??
2. Czy po porodzie będzie mi normalnie przysługiwał zasiłek macierzyński?? czy też to jest związane z okresem podlegania ubezpieczeniu??
3. I jeszcze pytanie co do becikowego, bo aby becikowe się należało to trzeba iść do 10 tyg. do lekarza, ale w moim przypadku było tak, że na USG wyszła większa ciąża ( i to aż o miesiąc) niż licząc terminowo od ostatniej miesiączki. I teraz pytanie czy będzie przysługiwało becikowe?
 
reklama
1. Na pierwszej wizycie licząc od ostatniej miesiączki to prawie 9, ale na USG wychodził prawie 14tc.
2. Tak prowadzimy i to dość długo, tato jest właścicielem od 1989r. tylko właśnie z tym zwolnieniem gryzie mnie to,bo czytałam dość dużo na ten temat i wyczytałam, że przysługuje dopiero po 2 latach odprowadzania składek
 
Ostatnia edycja:
Jak miałaś kartę ciąży założona od 9 tv to będziesz miała. Chyba ze dochód będzie przekroczony.
W karcie ciąży mam termin porodu wpisany na 20 sierpnia (licząc od ostatniej miesiączki, w sumie fakt jak zakładaną miałam kartę ciąży to był prawie 9 tc) chociaż ostatnio w tabelkę pt.termin porodu wynikający z USG Pani Doktor wpisała już na 24 lipca. I tu jest kolejny znak zapytania, jak gmina to odbierze? czemu jest aż taka rozbieżność terminów odnośnie daty porodu?
 
Lekarz wystawia tylko zaświadczenie ze byłaś przed 10 tyg na pierwszej wizycie.nwatpie żeby panie w gminie patrzyły na to kiedy był poród ,raz kobieta rodzi w 32 tyg a raz w 40 i nikt nie dopytuje o to .liczy sie kwitek
 
Do góry