reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża, a zwolnienie lekarskie

Madziakk26

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
7 Listopad 2019
Postów
34
Hej. Kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w 5 tygodniu ciąży. Mam umowę na okres próbny i umowa kończy mi się ostatniego listopada. Od 1 grudnia dostanę nowa umowę na pół roku albo na rok. Jak mam to zrobić żeby było ok? Pracować jeszcze kilka dni na nowej umowie i iść na L4 ? Prace mam dość ciężką, ale powinnam wytrzymać te 3 tygodnie. A jak pójdę na l4 na okresie próbnym to zostaje bez niczego, tak?
 
reklama
Rozwiązanie
Skoro masz umowę do końca przyszłego roku, to w dowolnym momencie możesz iść na L4.
W chwili, gdy byłam na l4 pracodawca przedłużył mi umowę. Prawdopodobnie mogę przez całą ciąże być na zwolnieniu, bo ta ciąża jest zagrożona i mam zalecenia żeby leżeć. Nie mogę się przemęczać. Już raz trafiłam do szpitala z krwotokiem. Więc do pracy raczej nie wrócę.
Hej. Kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w 5 tygodniu ciąży. Mam umowę na okres próbny i umowa kończy mi się ostatniego listopada. Od 1 grudnia dostanę nowa umowę na pół roku albo na rok. Jak mam to zrobić żeby było ok? Pracować jeszcze kilka dni na nowej umowie i iść na L4 ? Prace mam dość ciężką, ale powinnam wytrzymać te 3 tygodnie. A jak pójdę na l4 na okresie próbnym to zostaje bez niczego, tak?
Tak, musisz poczekać na nową umowę.
 
Jeśli nie chcesz zostać z niczym, to koniec umowy na okres próbny (jeśli była zawarta na okres dłuższy niż miesiąc) lub czas określony musi przypadać po 12 tygodniu ciąży. Na koniec listopada będziesz ok 8tc, więc jeśli dostaniesz kolejną umowę, to od pierwszego dnia możesz iść na zwolnienie, a pracodawca będzie musiał Ci przedłużyć umowę do dnia porodu.
 
Pamiętaj tylko, że przy krótkiej umowie napewno zapuka radośnie ZUS i będzie weryfikował, czy naprawdę pracowałaś, czy stosunek pracy był pozorny. Ja miałam umowę na piśmie 1,5 mc. Zweryfikowali, udowodniłam, że pracowałam, świadczenia otrzymuje. No ale dochodzenie trwa od 60-90 dni jeśli trafi im się ciężki przypadek.
Przed zwolnieniem, najlepiej zbierz dowody swojej pracy. Chodzi o:-
dowód otrzymywanego wynagrodzenia od firmy
-listy obecności
- imiona i nazwiska współpracowników, których potem będą pytać, czy byłaś tam naprawdę zatrudniona i przychodziłaś
-sporządzone przez Ciebie dokumenty
-kopia umowy
-wysyłane np przez Ciebie maile służbowe
 
reklama
Pamiętaj tylko, że przy krótkiej umowie napewno zapuka radośnie ZUS i będzie weryfikował, czy naprawdę pracowałaś, czy stosunek pracy był pozorny. Ja miałam umowę na piśmie 1,5 mc. Zweryfikowali, udowodniłam, że pracowałam, świadczenia otrzymuje. No ale dochodzenie trwa od 60-90 dni jeśli trafi im się ciężki przypadek.
Przed zwolnieniem, najlepiej zbierz dowody swojej pracy. Chodzi o:-
dowód otrzymywanego wynagrodzenia od firmy
-listy obecności
- imiona i nazwiska współpracowników, których potem będą pytać, czy byłaś tam naprawdę zatrudniona i przychodziłaś
-sporządzone przez Ciebie dokumenty
-kopia umowy
-wysyłane np przez Ciebie maile służbowe
Serio mam zbierać imiona i nazwiska ludzi z ktorymi pracuje? To sieciówka. Nie jakieś korpo . Pracuje tam ponad 2 miesiące. Nie byłam ani razu na L4, pracuje rzetelnie to czego mają się czepiać?
 
reklama
Do góry