reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża i umowa o pracę na czas okreslony.

Dołączył(a)
9 Lipiec 2011
Postów
2
Miasto
Legnica
Witam serdecznie i potrzebuję pomocy.
Jestem zatrudniona w firmie od 18.10.2010r. Pierwsze 3 miesiące były na okres próbny, od 18.01.2011r mam umowę na czas określony do 30.09.2011r.
W dniu 27.06.2011r. dowiedziałam się o ciąży, a następnie pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim tj. 02.07.2011r. poinformowałam pracodawcę o zaistniałej sytuacji przedkładając zaświadczenie ginekologiczne o stwierdzeniu 7tygodniowej ciąży.
Moje kierownictwo dobitnie namawia mnie na zwolnienie lekarskie, gdyż z tego co wiem umowę przedłużą mi tylko do dnia porodu, więc chcieli by zatrudnić kogoś za mnie.

Moje pytania są następujące:
1. Czy należy mi się urlop macierzyński jeśli mam umowę przedłużoną tylko do dnia porodu? Czy jesli dziecko urodzi się przed rozwiązaniem umowy to się u.m. nalezy?
2. Czy na zwolnieniu lekarskim oznaczonym ciążą można normalnie chodzić, jeśli jest to zwolnienie przez warunki pracy, a nie ma przesłanek zdrowotnych?
3. Czy pracodawca jesli nie może mi zapewnić innego stanowiska pracy, może mnie zwolnić z obowiązku pracy do dnia porodu?
Dodam tylko, że pracuję w księgarni i nie jest to wcale taki łatwa i lekka praca.
 
reklama
Witam serdecznie i potrzebuję pomocy.
Jestem zatrudniona w firmie od 18.10.2010r. Pierwsze 3 miesiące były na okres próbny, od 18.01.2011r mam umowę na czas określony do 30.09.2011r.
W dniu 27.06.2011r. dowiedziałam się o ciąży, a następnie pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim tj. 02.07.2011r. poinformowałam pracodawcę o zaistniałej sytuacji przedkładając zaświadczenie ginekologiczne o stwierdzeniu 7tygodniowej ciąży.
Moje kierownictwo dobitnie namawia mnie na zwolnienie lekarskie, gdyż z tego co wiem umowę przedłużą mi tylko do dnia porodu, więc chcieli by zatrudnić kogoś za mnie.

Moje pytania są następujące:
1. Czy należy mi się urlop macierzyński jeśli mam umowę przedłużoną tylko do dnia porodu? Czy jesli dziecko urodzi się przed rozwiązaniem umowy to się u.m. nalezy?
Nie. nalezy się Pani zasiłek macierzyński, ale nie urlop. Z dniem porodu staje się Pani bezrobotna.

2. Czy na zwolnieniu lekarskim oznaczonym ciążą można normalnie chodzić, jeśli jest to zwolnienie przez warunki pracy, a nie ma przesłanek zdrowotnych?
Lekarz wystawiając zwolnienie potwierdza Pani niezdolność do pracy. lekarz nie ma prawa oceniać warunków pracy. Zwolnienie oznacza, że jest pani chora.
Czym innym jest zwolnienie przez pracodawcę ze świadczenia pracy - jesli pracodawca nie ma dla Pani pracy (właściwiej dla kobiety w ciązy) może zwolnić Panią z obowiązku świadczenia pracy.

3. Czy pracodawca jesli nie może mi zapewnić innego stanowiska pracy, może mnie zwolnić z obowiązku pracy do dnia porodu?
Tak, może.
 
Witam, pozwoliłam sobie nie zakładać nowego tematu, bo pytanie do Pani mam podobne. No moooże troszkę się różni (ogólnie nie chcę zaśmiecać forum nowym wątkiem).
Także pracuję w kięgarni od stycznia 2011r. We wrześniu okazało się, że jestem w ciąży, bardzo źle się czułam (nie będę wdawać się w szczegóły :)). Lekarz kazał odpuścić sobie pracę ze wzlęgu na możliwy krwotok. Uczciwie poinformowałam szefową, ponieważ nie chciałam aby koleżanki musiały pracować za mnie. Za kilka dni na moje miejsce przyszedł nowy pracownik, któremu obicano moje miejsce ('kiedy się mnie pozbędą w grudniu'). Umowę mam do końca grudnia. Szefowa już wie, że nie będzie mogła mnie zwolnić i musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu. Robi jednak straszne problemy, przetrzymuje zwolnienia - nie zanosi ich do Zus'u w terminie (moje gapowe, nie podstęplowała przy mnie z datą wpływu - uwierzyłam na słowo). Jeśli już je zanosi..to nie do właściwej sobie jednostki ZUs (i zwolnienia krążą, a ja dostaje kolejne pisma.
Moje właściwe pytania brzmią:
Jeśli pepracowałam czas od stycznia do września 2011 należy mi się zasiłek macierzyński? + i jaki będzie miał on wymiarod 2012 roku (wiem, że coś się zmienia, ale nie wiem czy dla urlopów czy zasiłków).
Jeśli posiadam zawieszoną działalność gospodarczą zasiłek będzie mi się nadal należał?
Czy pracodawcy wolno bagatelizować dostarczanie zwolnień do Zus? (Zapytałam o to w miejscowej jednostce - Pani ruszyła ramionami).
Będę wdzięczna za odpowiedź.
 
Do góry