reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciąża - kończąca się umowa

Merlin_

Fanka BB :)
Dołączył(a)
12 Kwiecień 2012
Postów
945
Miasto
Warszawa
Witam,
Mam podobną sytuację
1. umowę o prace mam do 31.08 - rozumiem że prawnie zostanie ona przedłużona do dnia porodu tj w książeczce mam wpisane 19.09 - czy powinnam jakiś wniosek przesyłać pracodawcy ze zgodnie z kodeksem pracy proszę o przedłużenie umowy do dnia porodu?
2. Mam zaległy urlop za rok poprzedni oraz niewykorzystany bieżący czy aby urlop zaległy nie przepadł powinnam przed wrześniem prosić o wypłatę ekwiwalentu czy mogę czekać do zakończenia umowy z dniem porodu i wtedy pracodawca będzie zobowiązany wypłacić mi ekwiwalent
3. umowę mam do 31.08 jeśli poród będzie przed zakończeniem umowy - co powinnam przesłać pracodawcy, kto później wypłaca macierzyński, czy pracodawca musi mi przedłużyć umowę na czas macierzyńskiego ?

Będę wdzięczna za poradę.
 
reklama
1. umowę o prace mam do 31.08 - rozumiem że prawnie zostanie ona przedłużona do dnia porodu tj w książeczce mam wpisane 19.09 - czy powinnam jakiś wniosek przesyłać pracodawcy ze zgodnie z kodeksem pracy proszę o przedłużenie umowy do dnia porodu?
Umowa ulega przedłużeniu z mocy prawa a nie na wniosek. Wystarczy poinformować pracodawcę o ciazy i przedstawić stosowne zaświadczenie lekarskie.

2. Mam zaległy urlop za rok poprzedni oraz niewykorzystany bieżący czy aby urlop zaległy nie przepadł powinnam przed wrześniem prosić o wypłatę ekwiwalentu czy mogę czekać do zakończenia umowy z dniem porodu i wtedy pracodawca będzie zobowiązany wypłacić mi ekwiwalent
Pracodawca ma prawo wysłać Pania na urlop przed rozwiązaniem umowy.

3. umowę mam do 31.08 jeśli poród będzie przed zakończeniem umowy - co powinnam przesłać pracodawcy,
zaświadczenie o urodzeniu dziecka

kto później wypłaca macierzyński,
jesli poród bedzie przed 31.08 to pracodawca wypłaca macierzyński do 31.08 a potem wypłatę przejmuje ZUS.
czy pracodawca musi mi przedłużyć umowę na czas macierzyńskiego ?
Nie, nie musi.
 
- Zaświadczenie o ciąży dostarczyłam już w lutym do pracodawcy - czyli nie muszę dostarczać nic dodatkowego

- Przebywam na zwolnieniach lekarskich do końca ciąży - nie będę miała w związku z tym możliwości wykorzystania urlopu - co w takiej sytuacji?
 
- Zaświadczenie o ciąży dostarczyłam już w lutym do pracodawcy - czyli nie muszę dostarczać nic dodatkowego
Nie musi Pani. Rozumiem, że na zaświadczeniu była informacja o zaawansowaniu ciązy?

- Przebywam na zwolnieniach lekarskich do końca ciąży - nie będę miała w związku z tym możliwości wykorzystania urlopu - co w takiej sytuacji?
nalezy się ekwiwalent.
 
Ja również mam pytanie (dot praktycznie tego samego tematu), skoro pracodawca nie musi przedłużyć umowy na macierzyńskim wykorzystam zaledwie osiem tygodni na umowie (bo jest ona do końca roku). Czy pisząc wniosek o urlop macierzyński powinnam napisać tylko o te 8 tygodni, czy o całość urlopu macierzyńskiego , który mi się należy? Czy ewentualnie muszę udać się do ZUSu po urodzeniu dziecka i tam składać jakieś wnioski?
 
Ja również mam pytanie (dot praktycznie tego samego tematu), skoro pracodawca nie musi przedłużyć umowy na macierzyńskim wykorzystam zaledwie osiem tygodni na umowie (bo jest ona do końca roku). Czy pisząc wniosek o urlop macierzyński powinnam napisać tylko o te 8 tygodni, czy o całość urlopu macierzyńskiego , który mi się należy?
Nie skłąda się wniosku o urlop macierzyński, chyba, ze chce go pani rozpocząć przed porodem. Wnisokuje Pani dopiero o dodatkowy urlop macierzyński - w Pani przypadku wniosek musi Pani złożyć w ZUS.


 
Do góry