reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciąża mnoga po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Dziewczyny, płodność po przerwaniu antykoncepcji hormonalnej wraca do stanu, który był przed jej rozpoczęciem- oczywiście dotyczy to kobiet, które przed jej stosowaniem miały prawidłowe cykle miesiączkowe. Przyjmowanie w przeszłości doustnych środków antykoncepcyjnych nie wpływa na przebieg ciąży, porodu i na stan noworodków. Żadne z badań nie dowiodły, że po zażywaniu w przeszłości tabletek antykoncepcyjnych zwiększa się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mnogą.
Ela, redaktorka Mamopedii
 
reklama
Elizabeth, mnie lekarka podczas usg prenatalnego pytała czy leczyłam się hormonalnie lub stosowałam antykoncepcję hormonalną, bo to by mogło mieć wpływ na to, że więcej komórek się uwalnia. Jednak długotrwała antykoncepcja trochę zaburza tę równowagę i pierwsza owulacja po odstawieniu może faktycznie być inna... Każdy lekarz mi to potwierdzał.
 
A czy mogłaby któraś z Was podać jakieś linki do ciekawych artykułów na ten temat, sama nie jestem w ciązy mnogiej ale ciekawi mnie ten temat:)
 
Ja niedługo zaczynam kolejne starania i w rozmowie z lekarzem przewinął się temat ciąży bliźniaczej jako że biorę teraz antykoncepcję a że mam durne i dziwne cykle to może się zdarzyć ciąża bliźniacza u mnie po odstawieniu ale że po kilku miesiącach od odstawienia mogę mieć znowu bezowulacyjne cykle to jednak zaryzykujemy :tak: Po za tym ja bym chciała bliźniaki - tylko mąż jest do tego sceptycznie nastawiony :-p:sorry:
 
A ja zaszłam w ciążę bliźniaczą podczas brania tabletek. Jednakże dołożyło się do tego moja choroba i antybiotyk + biegunka (po prostu chyba się tabletka wypłukała za szybko). Ale najlepsze jest to, że jak po porodzie poszłam do lekarza, to przy usg usłyszałam, że mam uważać bo już mogę zajść w ciążę... bliźniaczą. :confused2:
 
Wiecie co... jak mi lekarz w 9 tc powiedział, że tam bija dwa serduszka, to myślałam, ze spadnę z samolotu!!!!:szok: Pozniej wszyscy sie pytali czy sa u nas bliżniaki lub czy sie leczyłam hormonalnie... A tu nic! Ani jedno, ani drugie!!! Po prostu Bozia tak chciała i mam DWIE NAJPIĘKNIEJSZE, NAJCUDOWNIEJSZE CÓRY;-);-)
Mysle, że tabletki mają wpływ na ilość wypuszczanych jajeczek... choc ja ich nie brałam:)
 
Osobiscie wydaje mi się, że branie tabletek nie wpływa na ilość maluszków ktore możemy urodzić :-) Mam sporo znajomych które brały tabletki, jedne dlużej inne krócej, ja też brałam kilka lat i wszystkie zachodziły w ciąże pojedyncze... i ja tez nosze pod serduszkiem jedna kruszynkę :-) Chociaż zdania na ten temat są podzielone, a to jest tylko moja opinia. Pozdrawiam
 
reklama
Z tymi hormonami to nie chodzi tak o antykoncepcję co o leki wywołujące owulację przy leczeniu niepłodności. Wtedy może mieć miejsce dojrzewanie większej ilości pęcherzyków Graafa i jest szansa na ciążę mnogą, ale będą to tylko wieloraczki wielojajowe, czyli niepodobne- powstałe z kilku komórek jajowych i kilku plemników. O bliźniętach podobnych (identycznych) mówimy, gdy jedna komórka jajowa zapłodniona jednym plemnikiem po podziałach mitotycznych i mejotycznych nie łączy się z powrotem w jedność tylko tworzy dwa organizmy. Takie bliźnięta są zawsze tej samej płci. Żadna stymulacja hormonalna nie ma wpływu na poczęcie bliźniąt identycznych ;-)
 
Do góry