reklama

Ciąża na wypowiedzeniu z powodu likwidacji stanowiska pracy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Kikalu, 5 Kwiecień 2014.

1. Kikalu

Kikalu Początkująca w BB

Witam,
    Prosiłabym o poradę dotycząca mojej sytuacji:
    Z dniem 01.03 została mi wypowiedziana umowa o prace na czas nieokreślony z powodu likwidacji mojego stanowiska oraz działu.
    Wypowiedzenie 3 miesięczne kończy się w dniu 31.05.2014.
    W trakcie wypowiedzenia nie świadczę pracy i przysługuje mi prawo do odprawy w wysokości 3 miesięcznych zarobków.
    I teraz moje pytanie: czy jeśli zajdę w ciąże w okresie wypowiedzenia to pracodawca musi przywrócić mnie do pracy nawet w sytuacji likwidacji stanowiska? Nawet jeśli było to stanowisko kierownicze działu który również został zlikwidowany?
    I jak wtedy wygląda kwestia odprawy?
    Bo czy zostanie mi przedłużona umowa do czasu porodu , czy do końca urlopu macierzyńskiego?
    I czy po urlopie macierzyńskim zostanę zwolniona??

Pozdrawiam
    S.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Co do zasady, pracodawca nie mógłby rozwiązac z Panią umowy o pracę w takich okolicznościach. jeśli stanowisko nie istniej, mógłby Panią oddelegować do innej pracy lub zwolnic z obowiązku świadczenia pracy.
    Odprawa przysługuje w razie zwolnienia, a Pani nie byłaby zwolniona. Zatem nie ma podstaw do wypłacenia odprawy.

Wypowiedzenie zostałoby cofnięte, zatem Pani umowa byłaby umową na czas nieokreślony. Nie mówimy tu o przedłużeniu okresu wypowiedzenia, ale o cofnięciu wypowiedzenia.

Tego nie wiem. Rozwiązanie stosunku pracy po urlopie macierzynskim wymagałoby jednak odrębnego wypowiedzenia.

Nieco odmienne rozwiazania obowiazuja w przypadku zwolnien grupowych. Pisze Pani o likwidacji działu, wiec warto sprawdzic czy zwolnienia w Pani firmie nie byly zwolnieniami grupowymi.

3. reklama
  4. Kikalu

Kikalu Początkująca w BB

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Poleć forum