reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciążą na wypowiedzeniu...

Hej. Dziś miałam rozmowę z szefem. Powiedziałam o ciąży. I o tym że jestem na wypowiedzeniu i jak to dalej będzie wyglądać. On mi o dziwo pogratulował, powiedział że teraz najważniejsze jest dziecko i żebym się niczym nie martwiła. Ja chyba byłam w za dużym stresie i szoku, że nie dopytałam czy to oznacza, że cofa oświadczenie woli o wypowiedzeniu. Czy takie oświadczenie musi być pisemne? Czy wystarczy dogadanie się? A co jeśli pójdę na L4 i okaże się że wypowiedzenie zostaje w mocy?
 
reklama
I druga sprawa, miał ktoś taką sytuację - umowa jest do 28.02.2021, rodzę na koniec sierpnia, początek września, więc macierzyński mam do września 2021. Co więc z okresem od marca do września? Dostaję normalnie zasiłek macierzyński skoro już nie jestem pracownikiem wg umowy?
 
@Brahmaparus Dokładnie tak jak piszesz - otrzymasz zasiłek macierzyński (od urlopu różni się tylko tym, że już nie jesteś pracownikiem). Mnie w ZUSie poprosili o pismo, że w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z upływem czasu na jaki została zawarta proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego za okres od... do... Dobrze jest wówczas by mąż zgłosił Cię do swojego ubezpieczenia w pracy, bo potem będziesz latać do ZUS po potwierdzenie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu... I za każdym razem u lekarza będziesz musiała pisać oświadczenia.
 
@Brahmaparus Dokładnie tak jak piszesz - otrzymasz zasiłek macierzyński (od urlopu różni się tylko tym, że już nie jesteś pracownikiem). Mnie w ZUSie poprosili o pismo, że w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z upływem czasu na jaki została zawarta proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego za okres od... do... Dobrze jest wówczas by mąż zgłosił Cię do swojego ubezpieczenia w pracy, bo potem będziesz latać do ZUS po potwierdzenie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu... I za każdym razem u lekarza będziesz musiała pisać oświadczenia.

A jeśli mąż ma jednoosobową działalność? Kurczę chyba muszę pogadać z jakąś księgową... ;/ Żeby nie zostać z niczym...
 
No to zgłasza do tej działalności - to jeszcze prościej. Składa ZCNA i zgłasza Ciebie jako członka rodziny (to nie pociąga za sobą żadnych kosztów). Niech i tak od razu po porodzie zgłosi dziecko do ubezpieczenia.
 
Do góry