reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża pod koniec umowy na czas określony.

Dołączył(a)
21 Luty 2011
Postów
3
Witam. Opiszę swój przypadek, może ktoś był w podobnej sytuacji.
W okresie od listopada 2010 r do końca stycznia 2011 r miałam umowę na czas określony. W ostatnim tygodniu stycznia poszłam na zwolnienie chorobowe ( zaburzenia nerwicowe ) i pobieram obecnie zasiłek chorobowy. Dzisiaj okazało się że jestem w ciąży a zaszłam w nią pod koniec stycznia, czyli w okresie gdy jeszcze byłam zatrudniona.
Czy w związku z tym iż idąc na chorobowe nie wiedziałam że jestem w ciąży, mogę teraz dalej pobierać zasiłek chorobowy na podstawie zaświadczenia od ginekologa i ewntualnie do kiedy. Dodam iż dostałam wezwanie do lekarza ZUS w związku z moją przyczyną chorobowego czyli nerwicą i depresją.Z góry dziękuję za odpowiedź
 
reklama
W okresie od listopada 2010 r do końca stycznia 2011 r miałam umowę na czas określony. W ostatnim tygodniu stycznia poszłam na zwolnienie chorobowe ( zaburzenia nerwicowe ) i pobieram obecnie zasiłek chorobowy. Dzisiaj okazało się że jestem w ciąży a zaszłam w nią pod koniec stycznia, czyli w okresie gdy jeszcze byłam zatrudniona.
Rozumiem, ze ostatniego stycznia 2011 ciąża była młodsza niż 3 miesiące?
Czy w związku z tym iż idąc na chorobowe nie wiedziałam że jestem w ciąży, mogę teraz dalej pobierać zasiłek chorobowy na podstawie zaświadczenia od ginekologa i ewntualnie do kiedy.
[/QUOTE]
Jesli myśli Pani o zaświadczeniu o ciąży, które miałoby uprawniać Pania do świadczenia - odpowiedź brzmi nie. Ciąża nie jest chorobą i sam fakt bycia w ciąży nie jest traktowany jako stan powodujący niezdolność do pracy.
 
Tak. Ostatniego dnia stycznia ciąża była młodsza niż 3 miesiące. Rozumiem że sam fakt bycia w ciąży nie jest traktowany jako stan powodujący niezdolność do pracy. A co w przypadku zaświadczenia od ginekologa że źle znoszę ciąże i w moim stanie i tak nie mogłabym pracować?. Czy będzie to podstawą do zasiłku chorobowego?
 
Nie. Ma Pani prawo pobierać zasiłek jesli powód niezdolności zaistniał w czasie trwania zatrudnienia. Powodem zwolnienia były zaburzenia nerwicowe. Jesli zmieni się powód niezdolnosci do pracy zasiłek nie będzie przysługiwał.
 
A czy istnieje szansa uzyskania zasiłku chorobowego powołując się np. na sutuację gdy idąc na zwolnienie chorobowe z powodu zaburzeń nerwicowych i depresyjnych ( pogorszenie nastroju, zmienność nastroju, bóle brzucha, skłonnośc do płaczu itp. ), nie wiedziałam że jestem w ciąży a mój stan zdrowia wynikał właśnie z faktu ciąży a nie depresji. Dodam że wcześniej i obecnie jestem pod opieką lekarza psychiatry który wystawiając zwolnienie lekarskie nie wiedział że jestem w ciąży i uznał moje objawy za nawrót depresji.
Bardzo źle znoszę ciąże i ginekolog uznał że w obecnym stanie i tak nie mogłabym pracowac.
 
A czy istnieje szansa uzyskania zasiłku chorobowego powołując się np. na sutuację gdy idąc na zwolnienie chorobowe z powodu zaburzeń nerwicowych i depresyjnych ( pogorszenie nastroju, zmienność nastroju, bóle brzucha, skłonnośc do płaczu itp. ), nie wiedziałam że jestem w ciąży a mój stan zdrowia wynikał właśnie z faktu ciąży a nie depresji. Dodam że wcześniej i obecnie jestem pod opieką lekarza psychiatry który wystawiając zwolnienie lekarskie nie wiedział że jestem w ciąży i uznał moje objawy za nawrót depresji.
Bardzo źle znoszę ciąże i ginekolog uznał że w obecnym stanie i tak nie mogłabym pracowac.

W mojej ocenie nie.
 
Do góry