reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża przed okresem lub po okresie

Właśnie mi uswiadomilyscie jak małą wiedzę mam na ten temat 😅 tak na chłopski rozum : przy krótkich cyklach jest możliwość owulacji od razu po @, dobrze zrozumiałam?
Ja mam cykle 36 dniowe, @ trwa ok 6 dni, skąd mam wiedzieć ile trwa faza lutealna? Czym jest faza lutealna? 😅
Faza lutealna to ta po owulacji. Cykl ma 3 fazy: 1 - folikularna to przed owulacją, potem 2 - owulacja i 3 - lutealna to po owulacji.
Żeby się dowiedzieć ile ma Twoja faza lutealna musiałabyś wiedzieć kiedy dokładnie występuje owulacja.
Możesz oczywiście szacować na podstawie kalendarza, testów owulacyjnych i tego typui rzeczy, no ale na 100% możesz stwierdzić dopiero, jak wiesz kiedy była owulka.
Faza lutelna jest stała u danej kobiety i trwa około 12-16 dni.
Więc jeśli Ty masz cykle 36 dni to prawdopodobnie masz owulacje późno, np zakładając, ze Twoja faza lutealna ma 14 dni (książkowo) to owulacja wypadała by Ci 21 - 22 dc. Czyli Twoje płodne wypadają ponad tydzień po miesiączce.
Mam nadzieję, ze w miarę jasno tłumaczę xD
 
reklama
Faza lutealna to ta po owulacji. Cykl ma 3 fazy: 1 - folikularna to przed owulacją, potem 2 - owulacja i 3 - lutealna to po owulacji.
Żeby się dowiedzieć ile ma Twoja faza lutealna musiałabyś wiedzieć kiedy dokładnie występuje owulacja.
Możesz oczywiście szacować na podstawie kalendarza, testów owulacyjnych i tego typui rzeczy, no ale na 100% możesz stwierdzić dopiero, jak wiesz kiedy była owulka.
Faza lutelna jest stała u danej kobiety i trwa około 12-16 dni.
Więc jeśli Ty masz cykle 36 dni to prawdopodobnie masz owulacje późno, np zakładając, ze Twoja faza lutealna ma 14 dni (książkowo) to owulacja wypadała by Ci 21 - 22 dc. Czyli Twoje płodne wypadają ponad tydzień po miesiączce.
Mam nadzieję, ze w miarę jasno tłumaczę xD
Bardzo jasno, ogromnie dziękuję!
 
Ja jeszcze dodam, że do tego trzeba dołożyć żywotność plemników. Standardowo mówimy o 2-3 dniach, ale badania mówią, że może to być nawet 5-7 dni. Więc przykładowo jeżeli ktoś miał okres do 6dc, owulację w 12dc to plemniki mogły dożyć na spokojnie. I nadal ta osoba może mieć cykle 28 dniowe

Dlatego czasem ktoś może napisać, że zaszedł w ciąże podczas okresu
 
To ja może dodam😂 ze to ze zawsze mamy okres na przykład 28 dni nie znaczy, że raz jeden jedyny nie będzie owulacji np w 9 dc a wtedy to można być w ciąży i z seksu w trakcie krwawienia 😂
Ja na przykład zaszłam w ciążę 3 dni po "terminie miesiączki" bo z moich średnio 32 dniowych cykli nagle miałam owulacje w 35 dc 😂
 
Dni tuż przed okresem to dni określane jako bezwzględnie niepłodne (pod warunkiem, że mamy spełnione określone warunki, np. 3 dni z rzędu wyższa temperatura, koniec śluzu typowo płodnego), natomiast dni tuż po okresie to czas względnie niepłodny, prawdopodobienstwo ciazy zawsze jakieś jest. wszystko zależy od długości cyklu - w którym dniu jest owulacja. Ja mam cykle 30-32 dyniowe i owulacje ok. 14-15 dnia, a w jedną z ciąż zaszłam w 9 dniu cyklu, tuż po miesiączce, bo akurat wyjątkowo zdarzyło się, że owulacja musiała być wcześniej niz zwykle - w 13 dniu już miałam objawy typowo poowulacyjne i test ciążowy wyszedł wyraźnie dodatni już w 26 dniu cyklu.
 
Do góry