reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciążą-sprawy finansowe

Dołączył(a)
7 Kwiecień 2021
Postów
9
Hej, mam pytanie do was. Z racji, że to moja pierwsza ciąża, to czy mogłaby któraś mi wytłumaczyć jak to wszystko wygląda ? Pracuje na umowie o pracę na czas określony do 17 września 2021 - to moja 3 umowa.....jeśli lekarz mi da zwolnienie to ile wynagrodzenia będzie mi przypadało? ogólnie mam 2700 plus jakieś 200 zł (2960 dostaje co msc) z racji zwrotu podatku (mam 25 lat). Jak to jest , czy dostaje przez pewien czas 100% ? 80%? kompletnie się nie orientuje...Dziękuje wam bardzo za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam :)
 
reklama
Przez cały okres niezdolności do pracy dostajesz 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesiecy. W dniu zakończenia umowy będziesz już dawno po 12 tygodniu ciąży skoro już w niej jesteś więc umowa zostanie przedłużona Ci do dnia porodu, następnie będzie wypłacany Ci zasiłek macierzyński. No i gratulacje :)
 
Zakładając, że dopiero co zaszłaś w ciążę - to umowa musi zostać przedłużona do dnia porodu.
Jeśli to Twoja 3. umowa to zakładam, że pracujesz nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, więc chorobowe będzie Ci przysługiwało od pierwszego dnia zwolnienia. Zapewne póki będzie płacił pracodawca, to nie będzie Ci potrącał podatku (za pierwsze 33 dni zwolnienia). Jeśli to jest mały pracodawca, to od 34 dnia chorobowego wypłatę przejmuje ZUS - i z tego co mi wiadomo on nie bierze pod uwagę wieku, więc potrąca zaliczki na podatek (będziesz mogła nadpłacone zaliczki rozliczyć dopiero jak otrzymasz PIT-11).
 
Zakładając, że dopiero co zaszłaś w ciążę - to umowa musi zostać przedłużona do dnia porodu.
Jeśli to Twoja 3. umowa to zakładam, że pracujesz nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, więc chorobowe będzie Ci przysługiwało od pierwszego dnia zwolnienia. Zapewne póki będzie płacił pracodawca, to nie będzie Ci potrącał podatku (za pierwsze 33 dni zwolnienia). Jeśli to jest mały pracodawca, to od 34 dnia chorobowego wypłatę przejmuje ZUS - i z tego co mi wiadomo on nie bierze pod uwagę wieku, więc potrąca zaliczki na podatek (będziesz mogła nadpłacone zaliczki rozliczyć dopiero jak otrzymasz PIT-11).
Od wynagrodzenia za czas choroby nie pobiera się podatku, natomiast od zasiłku chorobowego (czyli od 34 dnia) już tak. Zasiłek nie jest przychodem zwolnionym z opodatkowania do 26 roku życia dlatego zaliczki będą pobierane prawidłowo i nie będzie nadpłaty w zeznaniu rocznym z tego tytułu.
 
@Kamila369 Przeczytaj jeszcze raz co napisałaś...
Owszem - zaliczki będą pobierane prawidłowe, ale ich zwrot nastąpi nie w momencie wypłaty zasiłku, tylko na koniec roku podatkowego 🤷‍♀️ Chyba że coś w ostatnich dniach się zmieniło.
 
reklama
Do góry