reklama

ciąża + staż nauczycielski + urop zdrowotny

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Magdalena_28, 19 Styczeń 2012.

1. Magdalena_28

Magdalena_28 Początkująca w BB

Witam.

Jestem nauczycielem stażystą. Z pracodawcą zawarłam umowę na czas określony od 01.09.2011 do 30.08.2012. Obecnie jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi: jaki czas mogę przebywać na urlopie zdrowotnym w przeciągu stażu żeby go zaliczyć? W Karcie Nauczyciela wyczytałam:

"Art.9d.
    5. [FONT=&quot]W przypadku nieobecności [/FONT][FONT=&quot]nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.[/FONT]"

Co znaczy niezdolność do pracy trwająca nieprzerwanie dłużej niż miesiąc? Czy mogę przebywać na zwolnieniu zdrowotnym dłużej niż 30 dni w przeciągu 9 miesięcy stażu, z tzw. przerwami?

Czy przysługują mi dni opieki rodzicielskiej?

Pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Zacznijmy od tego co ma Pani na myśli pisząc o urlopie zdrowotnym? Zwolnienie lekarskie czy urlop dla poratowania zdrowia?

3. reklama
  4. Magdalena_28

Mam na myśli zwolnienie lekarskie.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Oznacza to zwolnienie (urlop itp) trwający dłużej niż 30 dni (bez przerwy).

Tak.

A co rozumie Pani przez "dni opieki rodzicielskiej"?

6. Katerin

Katerin Początkująca w BB

Witam,
    Mam pytanie dotyczące tego tematu, jestem nauczycielem stażystą zatrudnioną na 9/18 (pół etatu) do 31.08.2012, pracuje do tej pory bez żadnych zwolnień, zależy mi na ukończeniu tego stażu aby w przyszłości zaczynać już od nauczyciela kontraktowego. Jestem w ciąży, termin porodu połowa kwietnia. Pytanie moje brzmi, czy jest szansa ukończenia stażu, jeśli rodzę w kwietniu a staż trwa do 31.05? Jak ewentualnie rozwiązać ten problem by zakończyć go jak najbardziej pozytywnie dla mnie?

7. Magdalena_28

Mój pracodawca upiera się,że nie mogę przekroczyć 30 dni zwolnienia lekarskiego w przeciągu 9 miesięcy stażu. Na razie wykorzystałam 12 dni, a chciałabym ukończyć staż. Czy jest jakaś inna podstawa prawna (inna niż KN Art.9d), na której mogę się oprzeć??

8. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie mogę nic więcej poradzić,. Cytowany powyżej art. jest jedyną i bardzo jednoznaczna regulacją w tej sprawie. Nieobecnosci krótsze niż 30 dni nie powoduja przedłużenia stażu i nie sumują się z innymi nieobecnosciami.

9. Magdalena_28

Wydaje mi się, że do czasu porodu możesz wykorzystać urlop wypoczynkowy. Tylko nie wiadomo, czy pracodawca Ci go udzieli :/

Ostatnia edycja: 5 Luty 2012
  10. reklama
  11. E. Słotwińska-Rosłanowska

Co do urlopu - nauczyciel wykorzystuje urlop w wakacje.

W Pani przypadku nie widze możliwości ukończenia stażu w dn. 31.05. No chyba, że dzidziuś poczeka z narodzinami do maja :)

Ostatnia edycja: 6 Luty 2012
  12. Dagmara0000

Dagmara0000 Początkująca w BB

Jestem zatrudniona jako nauczyciel stażysta w Szkole Podstawowej na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego. od 01.09.2011 do 31.08.2012. Umowa nie będzie mi przedłużona to już wiem na pewno, jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi więc czy mój pracodawca,może zerwać ze mną stosunek pracy pomimo ciąży czy jest zobligowany do przedłużenia mi umowy do dnia porodu.

Poleć forum