reklama
  1. Kostki magnetyczne MagicubeKonkurs/

    Wybierz zabawkę, która uszczęśliwi twojego maluszka Konkurs/

    Zamknij powiadomienie

ciąża + staż nauczycielski + urop zdrowotny

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Magdalena_28, 19 Styczeń 2012.

  1. Magdalena_28

    Magdalena_28

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam.

    Jestem nauczycielem stażystą. Z pracodawcą zawarłam umowę na czas określony od 01.09.2011 do 30.08.2012. Obecnie jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi: jaki czas mogę przebywać na urlopie zdrowotnym w przeciągu stażu żeby go zaliczyć? W Karcie Nauczyciela wyczytałam:

    "Art.9d.
    5. [FONT=&quot]W przypadku nieobecności [/FONT][FONT=&quot]nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.[/FONT]"

    Co znaczy niezdolność do pracy trwająca nieprzerwanie dłużej niż miesiąc? Czy mogę przebywać na zwolnieniu zdrowotnym dłużej niż 30 dni w przeciągu 9 miesięcy stażu, z tzw. przerwami?

    Czy przysługują mi dni opieki rodzicielskiej?

    Pozdrawiam
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Zacznijmy od tego co ma Pani na myśli pisząc o urlopie zdrowotnym? Zwolnienie lekarskie czy urlop dla poratowania zdrowia?
     
  3. reklama
  4. Magdalena_28

    Magdalena_28

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Mam na myśli zwolnienie lekarskie.
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Oznacza to zwolnienie (urlop itp) trwający dłużej niż 30 dni (bez przerwy).

    Tak.

    A co rozumie Pani przez "dni opieki rodzicielskiej"?
     
  6. Katerin

    Katerin

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam,
    Mam pytanie dotyczące tego tematu, jestem nauczycielem stażystą zatrudnioną na 9/18 (pół etatu) do 31.08.2012, pracuje do tej pory bez żadnych zwolnień, zależy mi na ukończeniu tego stażu aby w przyszłości zaczynać już od nauczyciela kontraktowego. Jestem w ciąży, termin porodu połowa kwietnia. Pytanie moje brzmi, czy jest szansa ukończenia stażu, jeśli rodzę w kwietniu a staż trwa do 31.05? Jak ewentualnie rozwiązać ten problem by zakończyć go jak najbardziej pozytywnie dla mnie?
     
  7. Magdalena_28

    Magdalena_28

    Najlepsze odpowiedzi:
    0

    Mój pracodawca upiera się,że nie mogę przekroczyć 30 dni zwolnienia lekarskiego w przeciągu 9 miesięcy stażu. Na razie wykorzystałam 12 dni, a chciałabym ukończyć staż. Czy jest jakaś inna podstawa prawna (inna niż KN Art.9d), na której mogę się oprzeć??
     
  8. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nie mogę nic więcej poradzić,. Cytowany powyżej art. jest jedyną i bardzo jednoznaczna regulacją w tej sprawie. Nieobecnosci krótsze niż 30 dni nie powoduja przedłużenia stażu i nie sumują się z innymi nieobecnosciami.
     
  9. Magdalena_28

    Magdalena_28

    Najlepsze odpowiedzi:
    0


    Wydaje mi się, że do czasu porodu możesz wykorzystać urlop wypoczynkowy. Tylko nie wiadomo, czy pracodawca Ci go udzieli :/
     
    Ostatnia edycja: 5 Luty 2012
  10. reklama
  11. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Co do urlopu - nauczyciel wykorzystuje urlop w wakacje.

    W Pani przypadku nie widze możliwości ukończenia stażu w dn. 31.05. No chyba, że dzidziuś poczeka z narodzinami do maja :)
     
    Ostatnia edycja: 6 Luty 2012
  12. Dagmara0000

    Dagmara0000

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Jestem zatrudniona jako nauczyciel stażysta w Szkole Podstawowej na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego. od 01.09.2011 do 31.08.2012. Umowa nie będzie mi przedłużona to już wiem na pewno, jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi więc czy mój pracodawca,może zerwać ze mną stosunek pracy pomimo ciąży czy jest zobligowany do przedłużenia mi umowy do dnia porodu.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności i efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij powiadomienie