reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciąża w at

Dołączył(a)
1 Sierpień 2016
Postów
3
witam, drogie Panie ;-)
jestem nowa dlatego bardzo proszę o wsparcie
pracuje w Austrii parę lat ale głównie z polakami dlatego moja znajomośc języka jest uboga .Planujemy z męzem dziecko ale tak szczerzę boję sie ze się nie dogadam chciałabym pracowac w austri do konca ale urodzic w polsce nie wiem czy tak mozna jeszcze sie zastanawiam jak to wszystko by wyglądalo bardzo proszę o pomoc
 
reklama
A masz obywatelstwo polskie czy austriackie? Gdzie jesteś ubezpieczona (przypuszczam, że w Austrii)?

Zakładając, że jesteś ubezpieczona i zameldowana w Austrii powinnaś w tamtejszym NFZ uzyskać kartę EKUZ. Jednakże nie może być to poród planowany, bo jak dojdą do tego, że celowo pojechałaś do PL urodzić, to mogą Cię obciążyć kosztami (ale pewnie łatwo można się wytłumaczyć - pojechałam do rodziny)
 
Witch84 nie strasz dziewczyny jakimś obciążeniem kosztami...

Nati Zapraszam na wątek Mamy w Austrii, jest tam kilka świeżo upieczonych mam. Coś doradzimy napewno

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
 
Ojjj chciałabym zobaczyć pismo z KK z nałożoną karą za poród w innym kraju...

Owszem mogą robić problemy z późniejszymi świadczeniami itp. ale nie nałożyć karę za to, że ktoś urodził za granicą. Aaa i jakie EKUZ?? Witch mieszkasz wogóle w Austrii czy poprostu w ciemno piszesz o obcym kraju??

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
 
Karta EKUZ jest to karta, która umożliwia otrzymanie świadczeń medycznych na terenie całej UE (poza granicami kraju zamieszkania). Proponuję doczytać zanim się wypowiesz. Bez tej karty obciążą Cię kosztami.
 
Wiem co to jest karta EKUZ, ale jest to karta w Polsce. Stąd moje pytanie jakie EKUZ w ogóle. W Austrii nie ma czegoś takiego jak w PL, że musisz wyrabiać dodatkowo kartę :D
Jest E-Card i ona już jest poświadczeniem ubezpieczenia w Europie. Jeśli autorka postu tu pracuje to tą kartę posiada. Ro z nią idzie się za granicami Austrii do lekarza i nie trzeba nigdzie łazić i wyrabiać jakieś dodatkowych kart. Ale mam odopowiedź na drugie pytanie po tym wpisie. Nie, nie mieszkasz w AT ;) i też radzę doczytać zanim zaczniesz kogoś straszyć...

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
 
To wszystko zależy jaką masz e-card. Jeśli masz z gwiazdkami, to nikt Cię w Polsce na NFZ nie przyjmie.
Jeśli dane są - to jest OK.

Można pomyśleć o formularzu S2 by nie było wątpliwości - jednakże tej procedury nie przerabiałam.
 
Nawet do dentysty przyjmą :D w najgorszym wypadku wystawią rachunek, który potem zwróci KK
S2 zawsze można wyrobić, ale wcale nie trzeba...

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
 
reklama
Jak pracujesz w AT to masz tam ubezpieczenie i wszystkie wizyty u gin czy pobyt w szpitalu będą opłacone przez kasę chorych. Zapytaj się znajomych z okolicy czy może znają ginekologa mówiącego po polsku. Może znają też w szpitalu i położną Polkę. Do Polski możesz wyjechać rodzić ale nie wiem czy potraktują to jako nagły przypadek bo tylko wtedy kasa AT pokryje koszty (możliwe że najpierw ty będziesz musiała z własnej kieszeni zapłacić. Kasa chorych AT może też pokryć koszty zaplanowanych zabiegów za granicą ale trzeba mieć wcześniej zgodę na piśmie z kasy chorych. Wyślij kogoś do kasy chorych kto mówi po niem i się niech zapyta że planujesz urlop w Polsce i co by było gdybyś miała tam urodzić. Oni wiedzą najlepiej co i jak.
 
Do góry