reklama

Ciąża we Francji

Temat na forum 'Potrzebuję porady' rozpoczęty przez Emma80, 4 Czerwiec 2014.

 1. Emma80

  Emma80

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam forumowiczki, może któraś z was będzie w stanie mi pomóc. Jestem w 7 tc, potwierdzonej przez gnekologa - połonika. Otrzymaliśmy do wypełnienia Declaration de grossesse. Wiem, że do 14 tygodnia musimy odesłać do Cafu i Cpamu. Problem jest w tym, że wraz z mężem nie otrzymaliśmy jeszcze numeru SS oraz Carte Vitae. Zgłoszeni do ubezpieczenia jesteśmy,na tą chwilę mamy tylko numer tymczasowy. We Francji raczej się nie śpieszą z wysyłką Carte Vitae. Więc nie sądzę, żebyśmy otrzymali numer oraz Carte do tego czasu. Czy brak numeru oraz karty będzie problemem w przypadku przyznania becikowego? Któraś z was dziewczyny miała taką sytuację? I czy któraś z was płaciła za I pobranie krwi i ile? Będę wdzięczna jeśli któraś z was mi pomoże.
   
 2. areaksa

  areaksa Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Miałam bardzo podobną sytuację, bo też nie miałam carte vitale. Ja nie miałam nawet tymczasowego numeru. Jeśli już wyślesz declaration de grossesse to z CAFu odeślą ci formularze do wypełnienia, więc wypełnisz, wyślesz i pozostanie ci czekać aż odpowiedzą. Powinnaś bez problemu dostać becikowe, ale może to niestety potrwać... Ja płaciłam za wszystkie badania, pobieranie krwi, bo bez carte vitale nie da się inaczej. Ale zbieraj wszystkie feuille de soins i jak już przyznają ci numer i dadzą carte vitale, wtedy wyślesz im te rachunki i oni ci zwrócą odpowiednią kwotę. Na pewno nie całość, ale zawsze coś :)
   
 3. reklama
 4. Emma80

  Emma80

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie pocieszyłaś. Wczoraj byłam w CPAM-ie, poradzono mi, że można uzyskać zaświadczenie, że jest się ubezpieczonym jednak trafiłam na Panią, która nie za bardzo była chętna do pomocy. Będziemy chcieli też spróbować przyśpieszyć otrzymanie Carte Vitale, wiem że były takie sytuacje. No zobaczymy, trzeba się uzbroić w cierpliwość. A wy ile czekaliście na otrzymanie Carte i przyznanie numeru ss? Czytałam, że niektórzy czekali nawet rok czasu :szok:
   
 5. areaksa

  areaksa Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ja czekałam 10 miesięcy. Czyli im się nie spieszy, mimo, że asystentka socjalna tam dzwoniła i chciała ruszyć nic to nie dało.
  Z resztą w CAFie wcale szybciej nie działają... Ja do tej pory wysyłam im papierki, brakujące coś(bo nie mogą wysłać w jednym liście czego brakuje, tylko co 2-3 tygodnie dostaję coś nowego:wściekła/y:). I tak czekam aż w końcu napiszą: mamy dla pani pieniądze! :-D
   
 6. Emma80

  Emma80

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Eh, a narzekamy na biurokrację w Polsce. To trzeba będzie czekać cierpliwie. Na tą chwilę chodzimy do lekarzy z plikiem wszystkich dokumentów jakie mamy, łącznie z aktem małżeństwa. Ostatnio Pani w szpitalu zapytała czy mamy kartę EKUZ. No ręce opadają. Dodatkowo z pracy męża będziemy mieli mutuelle od następnego miesiąca. Z tego co wyczytałam becikowe dostaje się około 6-8 miesiąca. Mam nadzieję, że w naszym przypadku też tak będzie, bo nie powiem to ułatwia planowanie zakupów na dzidziusia. A wy też otrzymaliście mniej więcej w tym okresie?
   
 7. areaksa

  areaksa Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie, my do tej pory czekamy... Ale to dlatego, że mieliśmy trochę zagmatwaną sytuację, za późno wysłałam im zaświadczenie o ciąży, później zaginęły moje dokumenty(!!!), a dodatkowo się przeprowadziliśmy i od nowa wszystko trzeba było.
  Ale normalnie powinniście dostać koło 7 miesiąca becikowe :)
   

Poleć forum