reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża we Francji

Dołączył(a)
4 Czerwiec 2014
Postów
3
Witam forumowiczki, może któraś z was będzie w stanie mi pomóc. Jestem w 7 tc, potwierdzonej przez gnekologa - połonika. Otrzymaliśmy do wypełnienia Declaration de grossesse. Wiem, że do 14 tygodnia musimy odesłać do Cafu i Cpamu. Problem jest w tym, że wraz z mężem nie otrzymaliśmy jeszcze numeru SS oraz Carte Vitae. Zgłoszeni do ubezpieczenia jesteśmy,na tą chwilę mamy tylko numer tymczasowy. We Francji raczej się nie śpieszą z wysyłką Carte Vitae. Więc nie sądzę, żebyśmy otrzymali numer oraz Carte do tego czasu. Czy brak numeru oraz karty będzie problemem w przypadku przyznania becikowego? Któraś z was dziewczyny miała taką sytuację? I czy któraś z was płaciła za I pobranie krwi i ile? Będę wdzięczna jeśli któraś z was mi pomoże.
 
reklama
Miałam bardzo podobną sytuację, bo też nie miałam carte vitale. Ja nie miałam nawet tymczasowego numeru. Jeśli już wyślesz declaration de grossesse to z CAFu odeślą ci formularze do wypełnienia, więc wypełnisz, wyślesz i pozostanie ci czekać aż odpowiedzą. Powinnaś bez problemu dostać becikowe, ale może to niestety potrwać... Ja płaciłam za wszystkie badania, pobieranie krwi, bo bez carte vitale nie da się inaczej. Ale zbieraj wszystkie feuille de soins i jak już przyznają ci numer i dadzą carte vitale, wtedy wyślesz im te rachunki i oni ci zwrócą odpowiednią kwotę. Na pewno nie całość, ale zawsze coś :)
 
Dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie pocieszyłaś. Wczoraj byłam w CPAM-ie, poradzono mi, że można uzyskać zaświadczenie, że jest się ubezpieczonym jednak trafiłam na Panią, która nie za bardzo była chętna do pomocy. Będziemy chcieli też spróbować przyśpieszyć otrzymanie Carte Vitale, wiem że były takie sytuacje. No zobaczymy, trzeba się uzbroić w cierpliwość. A wy ile czekaliście na otrzymanie Carte i przyznanie numeru ss? Czytałam, że niektórzy czekali nawet rok czasu :szok:
 
Ja czekałam 10 miesięcy. Czyli im się nie spieszy, mimo, że asystentka socjalna tam dzwoniła i chciała ruszyć nic to nie dało.
Z resztą w CAFie wcale szybciej nie działają... Ja do tej pory wysyłam im papierki, brakujące coś(bo nie mogą wysłać w jednym liście czego brakuje, tylko co 2-3 tygodnie dostaję coś nowego:wściekła/y:). I tak czekam aż w końcu napiszą: mamy dla pani pieniądze! :-D
 
Eh, a narzekamy na biurokrację w Polsce. To trzeba będzie czekać cierpliwie. Na tą chwilę chodzimy do lekarzy z plikiem wszystkich dokumentów jakie mamy, łącznie z aktem małżeństwa. Ostatnio Pani w szpitalu zapytała czy mamy kartę EKUZ. No ręce opadają. Dodatkowo z pracy męża będziemy mieli mutuelle od następnego miesiąca. Z tego co wyczytałam becikowe dostaje się około 6-8 miesiąca. Mam nadzieję, że w naszym przypadku też tak będzie, bo nie powiem to ułatwia planowanie zakupów na dzidziusia. A wy też otrzymaliście mniej więcej w tym okresie?
 
Nie, my do tej pory czekamy... Ale to dlatego, że mieliśmy trochę zagmatwaną sytuację, za późno wysłałam im zaświadczenie o ciąży, później zaginęły moje dokumenty(!!!), a dodatkowo się przeprowadziliśmy i od nowa wszystko trzeba było.
Ale normalnie powinniście dostać koło 7 miesiąca becikowe :)
 
Do góry