reklama

Ciąża

Temat na forum 'Ciąża, poród, połóg' rozpoczęty przez patka5155, 11 Maj 2016.

  1. patka5155

    patka5155 Początkująca w BB

    Witam chciałam zapytać czyjesli jestem uczniem i jestem w ciazy ubezpieczona na Krusie u taty a wykonuje praktyki umowe mam w celu przygotowania zawodowego czyli jestem takze ubezpieczona w zusie bo tam dostarczam zwolnienia teraz l4 to gdzie moge ubiegac sie o zasilki po porodzie czy z krusu tez mi sie cos nalezy i zusu czy tylko z jednego ? i o jakie moge sie zasilki starac po porodzie ?
     
  2. patuska

    patuska Fanka BB :)

  3. reklama
  4. patka5155

    patka5155 Początkująca w BB

    a w celu przygotowania zawodowego nalezy mi sie urlop macierzynski z krusu czy z zusu bo potrzebuje na praktyki
     
  5. patuska

    patuska Fanka BB :)

    ZUS opłaca ci tylko składke emerytalna z tego co kojarzę. Bynajmniej kiedyś tak było jak ja miałam praktyki. I tez byłam na Krusie przy ojcu.

    W Krus nie ma urlopu macierzyńskiego tylko zasiłek i będziesz niemu podlegać pod warunkiem że jesteś ubezpieczona jako domownik. Czyli dostaniesz pieniążki za urodzenie dziecka. Jeśli jesteś niepełnoletnia i w chwili urodzenia dziecka nadal będziesz niepełnoletnia to trzeba będzie ustanowić opiekuna prawnego dziecka...może być ojciec albo matka wtem oni dostaną pieniążki z kursu na twoje dziecko.

    Urlop wychowawczy jest uprawieniem wyłącznie pracowniczym, co oznacza, że przysługuje tylko osobie posiadającej status pracownika. Stanowi o tym art. 186 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, pracownik zatrudniony, co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika i może być on wykorzystany najwyżej w 4 częściach.


    A Ty na praktyce jesteś zatrudniona jako uczeń a nie pracownik... wiec nie masz podstaw do uzyskania urlopu wychowawczego bądź macierzyńskiego... bo Kodeks pracy tego nie przewiduje...

    [​IMG]
     
    Ostatnia edycja: 13 Maj 2016

Poleć forum