reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

CIEMIACZKO i wszystko na jego temat

Wyczytałam, że dziecko ma dwa ciemiączka. Jedno na czubku i to chyba wszyscy wiedzą, a drugie z tyłu główki. O tym drugim niewiele się mówi, bo jest słabo wyczuwalne i zarasta około trzeciego miesiąca, natomiast to główne powinno zarosnąć około szóstego miesiąca i może mieć od 1 cm do 5 cm. Mój synuś ma naprawdę okazałe!.
 
reklama
Mojemu synkowi praktycznie zarosło ok 6 miesiąca i 2 lekarki, które go oglądały nie widziały w tym problemu, tylko kazały zmniejszyć dawkę wit D
 
My nadal mamy duże ciemiączko. Lekarz kazał nie panikować, nie zwiększać dawki wit. D3 i czekać do 18tego miesiąca.
 
O ciemiaczkach znalazlam cos takiego:
Noworodek ma dwa ciemiona. Ciemię przednie w kształcie karo, położone jest w linii środkowej czaszki oraz ciemię tylne, położone z tyłu czaszki w kształcie trójkąta (między kośćmi ciemieniowymi a potyliczną). Kształt ciemiączka, wielkość oraz napięcie badane jest palpacyjnie przez lekarza.

Przy urodzeniu istnieją duże różnice wielkości ciemion. Wielkość ciemienia przedniego u każdego noworodka jest inna, średnio wynosi 2x2cm. U większości dzieci zarasta około 18 miesiąca życia, lecz może również wcześniej między 9 a 12 miesiącem życia. Ciemię tylne w chwili porodu może być zamknięte lub jest wielkości 1x1cm. Ciemię to zwykle zarasta między 6 a 8 tygodniem życia.

Prawidłowe ciemię przednie jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsujące. Ciemię oceniamy w czasie snu dziecka w pozycji pionowej lub w czasie karmienia. Ciemię uwypukla się podczas płaczu dziecka. Jednak uwypuklone i tętniące ciemię obserwowane w spokoju wymaga konsultacji lekarskiej. Może być objawem wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.
 
Mateuszek miał od urodzenia niewielkie ciemiączko 2x1 cm i już końcem 8 m-ca całkiem mu zarosło ... co nasza pediatra skomentowała stwierdzeniem: "... no i super, że ciemiączko tak ładnie się zrosło" :tak:
... a w wieku 3 m-cy ciemiączko Matiego było wielkości 1x1 cm ... sprawdziłam teraz w książeczce zdrowia, więc myślę, że zupełnie nie masz się czym martwić :tak:
 
witam mam takie pytanie. moja córeczka ma małe ciemiączko. lekarz kazał zrobić usg, główki, czy któras z mam we na czym to polega.bardzo proszę o odpowiedż
 
Witam
Jako "Nowy Moderator" tego wątku pozwoliłam sobie połączyć wątki o tej samej tematyce (czy też bardzo zbliżonej)
Pozdrawiam

ps. Proszę używać zakładki "SZUKAJ", FAQ" zanim się założy nowy wątek, pozwoli nam to zachować porządek na forum.
 
kk2910 usg głowki wyglada tak samo jak kazde usg, kaza co dziecko polorzyc i zrobia usg, to nie boli , co najwyzej dziecko jak nie soi to jest niespokojne bo kaza mu lezec w miare bez ruchu
 
reklama
Witam wszystkich. Moja sześciomiesięczna Amelka ma zrośnięte ciemiączko. Nie wiem co mam z tym robić. Przeczytałam że ciemiączko może zrosnąć się między 9 a 18 miesiącem życia. A u nas dopiero pół roku. Lekarz karze czekać i mierzyć obwód główki, czy rośnie, ale ja się strasznie przestraszyłam i nie wiem może coś wiecie więcej. Aha i jeszcze lekarka kazała nam odstawić Vigantol, bo tak to podawałam jedną krople dziennie.pozdrawiam.
 
Do góry