reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Kiedyś niewielu ekspertów wierzyło, że małe dzieci mogą doświadczać depresji lub lęku. latach 90. stało się jasne, że depresji i lęku mogą doświadczać nawet trzylatki. Jednak u wielu dzieci objawy depresji objawiają się w pozornie niepowiązany sposób, na przykład agresją, zaburzeniami odżywania lub nadpobudliwością. Zapraszam cię na bezpłatny live. 2. marca o 15:30 Wpadaj na YT albo oglądaj na FB

reklama

Ciężarówką przez 9 miesięcy

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 796
Miasto
Częstochowa
PORÓD FAZA PIERWSZA :

niektóre kobiety nawet nie zauwazają fazy ukrytej ( rozwarcie do 3-4cm ) inne odczuwają w tym czasie silne bóle krzyżowe i mają bolesne skurcze. U jednych przebiega ona stopniowo przez kilka godzin , u innych już po kilku godzinach może byc po wszystkim . Skurcze najczesciej trwają 30-35 sekund i mogą byc regularne , lub nie ( przerwy od 5 do nawet 20 minut ) Najprawdopodobniej będziesz w tym czasie w domu i być moze uda Ci się zasnać i przespać większą cześć tej fazy. Jak najwiecej odpoczywaj i jedz zgromadzone wczesniej w zamrażarce lekkie przekąski . Jeżeli nie odeszły Ci jeszcze wody płodowe, to ulgę mogą przynieść ciepłe kąpiele . Mierz czas trwania skurczy .
Poniewaz w kluczowym momencie wszystkie poniższe porady mogą wyleciec z głowy . poproś partnera lub inną osobę towarzyszącą , by sami je tez przeczytali i tprzypomnieli Ci , jesli zajdzie taka potrzeba. Na zaawansowanym etapie pierwszej fazy porodu będziesz już prawdopodobnie w szpitalu i bedziesz sprawdzała w praktyce wybrane wczesniej metody uśmierzania bólu. Pamiętaj by czesto siusiać , poród wywołuje w tych okolicach tak intensywne , ze możesz wogole nie zauważyć , ze chce Ci sie siusiu . W miarę możliwosć pozostawaj w pozycji pionowej i jak najwiecej się ruszaj . Wypróbuj rózne pozycje porodowe i wybierz tę , w której jest Ci najwygodniej . Nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu : ssij kostki czystego lodu lub zamrożonego soku albo popijaj małymi łyczkami wode. Postaraj sie całkowiecie relaksować w przerwie między skurczami . Nie marnuj sił czekajac na nastepny. Uzywaj technik pozytywnej wizualizacji oraz innych tehcnik treningu psychicznego , jak skupianie w umyśle uwagi na obrazie otwierajacego się kwiatu , koncentracja na pozytywynm celu - spotkaniu ze swoim dzieckiem , śpiewanie medytacyjne tekstu : " to minie , to minie, to minie.. " Rób co tylko chcesz < spinanie się fizyczne i psychiczne może zakłócic przebieg porodu , dlatego niech partner, lub inna osoba towarzyszaca użyją wszelkich sposobów , by pomoc Ci " dać sie poniesć" . Jesli ból już jest nie do wytrzymania lub faza ta zbyt długo juz trwa i masz po prostu dość, to teraz nadszedł moment , by wrzeszczec : " ZNIECZULENIE !!!!!"

KONIEC FAZY PIERWSZEJ PEŁNE ROZWARCIE :

JEJ POCZĄTEK JEST UWAZANY ZA NAJTRUDNIEJSZY ETAP PORODU. SKURCZE SĄ SILNE I ROBIĄ CIĘ CORAZ SILNIEJSZE. TRWAJĄ DŁUZEJ 60-90SEKUND - a przerwy między nimi są krótkie. Możliwe , ze nie ma nawet czasu na odpoczynek. i czujesz się wykonczona . Może byc Ci goraco , ale równie dobrze mozesz trząsć sie z zimna , czy doznawac raz jednego raz drugiego uczucia na przemian. Możliwe ze masz mdłosci lub wymiotujesz , a do tego ogrania Cię uczucie , ze sytuacja Cie przerasta i ze nie dasz rady. Możliwe też , ze jesteś poprostu maksymalnie wku..rwiona.
Pod koniec tej czesci drugiej fazy , szyjka jest całkowicie rozwarta , a ty gotowa do parcia . Jezeli do tej pory wytrzymałas bez znieczulenia , to osoba towarzyszaca moze Ci przypomnieć , ze to juz prawie koniec , ze za chwile zobaczysz astronautę na własne oczy i ze mozesz osobie towarzyszacej z całej siły przyłozyc , Jezeli czujesz potrzebe parcia jeszcze przed pełnym rozwarciem szyjki macicy, lekarz i połozna podpowiedzą Ci , byś zamiast tego sapała lub głosno wydmuchiwała powietrze.

FAZA DRUGA - PARCIE I PORÓD

Zanim sprawy ruszą do przodu jak amerykanscy pionietrzy na zachód - nie do zatrzymania- i zanim ciała kobiet zaczną im przeć , aby wypchnąc dziecko na zewnątrz , około 1/3kobiet przechodzi etap wyciszenia. To odpoczynek przed kolejnym etapem , tym aktywnym . Sygnał startowy do parcia daje samo ciało, dlatego nalezy sie w nie wsłuchiwać . Skurcze bedą trwały od 60do 90sekund , ale przerwy meidzy nimi mogą byc dłuzsze ( 2-5 minut ) co daje szanse na złapanie oddechu Nie ma potrzeby zapierać sie tak, ze pękają naczynka krwionośne w gałkach ocznych . trzymac oddechu dłuzej niz jestes to w stanie spokojnie wytrzymac , czy siniec na twarzy . Lepiej przy kazdym skurczu przec krócej i częsciej i w ten sposób prowadzić dziecko w dół - mniejszy stres dla astronauty i łatwiej rozluźnić mięsnie dna macicy niż po jednym wielkim parciu na długim oddechu , jak to pokazują w filmach .
Takie zrelaksowane podejscie moze co prawda nieco tą faze wydłuzyc , ale oznacza ono prawdopodobnie mniejszy stres dla ciebie i dla twojego dziecka, W czasie tej fazy mozesz wydawac głębokie , gardłowe, dzwięki , które w wielu poradnikach ciązowych są opisane jako rzekomo dla rodzącej krępujace, Bedziesz zbyt zajeta innymi sprawami , by się krepować . Mozliwe ze przy okazji parcia zrobisz tez kupę. To zaden problem . Gdy wszystko idzie zgodnie z planem , dziecko na tym etapie nadal dostaje przez łozysko dokładnie tyle tlenu ile potrzebuje .

PORÓD -- WERSJA BEZ RETUSZU :

sapania ciąg dalszy : głowka dziecka jest już widoczna i napiera na krocze. lekarz lub połozna każą Ci teraz przerwać parcie i dla odmiany spróbowac rozluźnić mięsnie dna macicy , aby spowolnić ten ostatni etap i nie dopuscic do rozerwania krocza lub koniecznosci przeprowadzenia jego naciecia. możliwe ze bedziesz mogła przez chwilę popatrzec na rozwój akcji z lotu ptaka - przy pomocy lusterka ; dla jednych to fascynujace , dla innych przerazajacy widok . Sama zdecyduj. mamy czesto opisują wrazenia towarzyszace wychodzeni głowki i dzieciątka jako kłucie , palenie lub silny ucisk.( Połozna moze chronić krocze i odbyt . uciskajac dłonią od zewnątrz i w ten sposób przeciwazac nacisk od wewnątrz ) dzieki temu rodząca moze tez odczuwać mniejszy ból , Po wyjasciu głowki z pochwy . dziecko obraca się w taki sposób , by ramionka ustawiły się w najszerszym punkcie miednicy i malutkie ciało wysuwało się spokojnie na zewnatrz. Astronauta wylądował ! Spotkanie i utulenie własnego dziecka to własciwie niemożliwy do opisania , rzucajacy na kolana , bo przepełniony nalsilniejszymi emocjami i najszczesliwszy moment w życiu . ( Albo i nie. , Ale wiecej na ten temat pózniej )

FAZA TRZECIA : WYDALANIE ŁOŻYSKA I RESZTEK PĘCHERZA PŁODOWEGO


możliwe, ze bedziesz tak pochłonieta obecnością swojego dziecka, ze nawet nie zauwarzysz tej fazy. Macica nadal sie kurczy i powoduje , że łozysko odchodzi od sciany , a nastepnie wypycha je na zewnątrz razem z tym , co zostało z pęcherza płodowego. Kolejne skurcze przesuną je do pochwy , skad mozna je wyciągnac lub poczekac , aż nastepny skurcz wypchnie je samoistnie. Skurcze twojej prawdziwie zdumiewajacej macicy zamykają również naczynia krwionośne pozostałe w miejscu odejsca łożyska. Łożysko jest wydalane szybciej po podaniu przyśpieszajacego skurcze zastrzyku z okstytocyny .
Następnie łozysko zostanie dokładnie zbadane , aby sprawdzić , czy wyszło w całości , a ty przejdziesz badania majace ykluczyć ewentualną zbyt dużą utratę krwi po porodzie ( czyli post partum ) co oznacza 600ml krwi i wiecej; zwykle kobieta kraci przy porodzie mniej niż 300ml , Wystepuje ono u około 5 % matek.
Czwarta faza porodu o której nie znajdziesz prawie nic w podręcznikach , to stabilizacja stanu zdrowia matki i nawiazanie więzi z dzieckiem ; cieszenie się dotykiem jego skóry na własnejj . ogrzewanie go , pierwsze próby skorzystania z zapasów mlecznych mamusi, standardowe badania ruchów i obserwacji dziecka przeprowadzone przez połozną lub lekarza; zaciśniecie kikuta po odcieciu pępowiny oraz szycie krocza
 
reklama

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 796
Miasto
Częstochowa
CESARSKIE CIĘCIE :

To zabieg chirurgiczny polegający na wyjęciu dziecka z macicy przez rozcięte powłoki brzuszne. Zwykle mówi sie na to "cesarka". Standardowa cesarka to bardzo bezpieczny zabieg, pod warunkiem , że przeprowadza go specjalista w szpitalu. Ale nawet wtedy nie przypomina to spacerku po plaży. Cesarka to powazna interwencja chirurgiczna, a niektórzy o niej w taki sposób , jak by dziecko mieli wycągnac przez jakiś poręczny suwak .

JAK CZESTO JEST PRZEPROWADZANE ?


W zaleznosci od kilku czynników szanse, że i ty urodzisz przez cesarke mogą byc dużo wieksze niż sądzisz. Co czwarty noworodek w POlsce przychodzi w ten sposób na świat.

Na czym to polega :


W ramach przygotowania do zabiegu cesarskiego cięcia zostanie Ci najprawdopodobniej przycięte lub zgolona górna czesc włosów łonowych. Następnie pielegniarki lub sanitariusze pomogą Ci sie położyc na szpitalnym łózku na kółkach i odwiozą na salę operacyjną . W tym bardzo jasno oświetolonym pomieszczeniu wszyscy lekarze i asystujące im pielegniarki bedą mieli czepki na głowach . maski na twarzach i specjalne stroje ochronne na reszcie ciała. Tak samo bedzie odziana Twoja osoba towarzysząca . Pielegniarka podłaczy Ci kroplówki, wkłujac sie speecjalną igłą w ramię , włózy Ci cewnik do pęcherza moczowego , zebys mogła siusiać do specjalnego plastikowego woreczka. a natespnie anestezjolog zaaplikuje Ci znieczulenie zewnątrzoponowe ( podpajęczynówkowe lub ogólne jesli liczy sie czas) by uniemożliwic odczuwanie bólu w dolnej cześci ciała. . Miedzy twoją głową a brzuchem na poziomie klatki piersiowej , zostanie ustawiony mały parawanik , ale w razie czego mozesz poprosic o ustawienie lusterka pod odpowiednim kątem , Jesli masz takie zapędy. Pielegniarka lub lekarza przetrą dolna czesc Twojego brzucha wacikiem nasączonym środkiem dezynfekującym. Lekarz dokona następnie cięcia skóry tuż nad linią włosów łonowych . zwykle poziomego i około 10 cm długosci. Potem przetnie warstwę tłuszczu, mięsnie brzucha, by wreszcie ścianę macicy, rozchyli powłoki brzuszne i wyciągnie dziecko. Możesz w tym czasie czuć , że cos cię ciągnie lub na ciebie napiera( nie bez powodu) , ale nie powinnas odczuwac zadnego bólu.
wszytsko to dzieje sie bardzo szybko : dziecko przychodzi na swiat na ogół w ciagu 5- 10 minut od pierwszego naciecia. Lekarz Ci je pokaze.. a następnie zostanie ono dokładnie zbadane przez obecnego przy zabiegu pediatrę. mozliwe ze oddessają noworodkowi śluz z maleńkich dróg oddechowych. jezeli dziecko nie wymaga specjalnej opieki i na przykład umieszczenia w inkubatorze, to powinnaś móc je odrazu przytulić i podać mu pierś do ssania. upieraj się przy tym ! mierzenie czy mycie dziecka to niewystarczająco wazne powody , by oddzielać matkę i dziecko w tak kluczowym momencie.
Możliwe ze bedziesz zbyt zajeta by zauwazyć kolejny etap porodu: zwykle cos tam gulgocze i mlaska. to odgłosy odsysania wód płodowych . lekarz usuwa również łożysko , pęcherz płodowy i waciki, a następnie cię zszywa. Samo szycie moze troche potrwać , bo trzeba załozyc nie jeden , a siedem róznych szwów na siedem róznych ran - trzeba sszyc miedzy innymi : warstwy skóry, tkanki tłuszczowej, miesnie zewnetrzne oraz wewnetrzne, scianki macicy.

DLACZEGO CESARKA??


cesarskie ciecie moze byc zabiegiem z wyboru
zabieg moze byc tez nieprzewidziany i konieczny , gdy w czasie ciązy pojawią sie komplikacje.
oto kilka sytuacji , w których cesarka jest własciwie bezdysksyjna :
* wystąpiły u ciebie komplikacje ciążowe takie jak stan przedrzucawkowy lub stan rzucawkowy.
* cierpisz na cukrzyce i musisz szybko urodzić , a szyjka macicy nie jest jeszcze wystarczajaco rozwarta
*stwierdzono w twoim ciele obecnośc aktywnych wirusów opryszczki narzadów płciowych ( jezeli dziecko miałoby sie urodzic przez pokrytą wykwitami pochwę , mogłoby ją od ciebie załapac)
*dziecko jest chore lub nie rośnie jak nalezy
*dziecko jest ułozone w niewłasciwej pozycji - leży w miednicy mamy jak w kołysce( połozenie miednicowe) albo pupą a nie głową do dołu ( pośladkowe) - chociaz wielu położników najpierw spróbuje pomóc kobiecie urodzić tak ułozone dziecko w sposób naturalny )
*głowka dziecka jest zbyt duza , by przejsc przez miednice, ( termin med.: niewspłmierność płodowo-miednicowa)
*przodujące łozysko ( łozysko umiejscowione nad szyjką macicy )
*odzielenie się łozyska ( łozysko zbyt wczesnie sie odkleja od scianki macicy )
*ciąża" przenoszona" ( miną wyznacozny termin porodu . a dziecko przebywa w podlegajacym powolnemu procesowi obumierania środowisku wewnetrznomacicznym )
*wypadająca pępowina - taka która jest juz wyczuwalna w pochwie
*zaburzenie tętna płodu ( jego obniżenie lub nierównomierny rytm serca w czasie porodu są sygnałem ze płód jest zestresowany lub w niebezpieczeństwie
*zachamowanie postępów porodu .
 

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 796
Miasto
Częstochowa
MALI SPÓŹNIALSCY :

DLACZEGO DZIECI RODZĄ SIE PO TERMINIE :

Twoje dziecko raczej nie przyjdzie na swiat dokładnie z wybiciem północy 266 dnia ciązy.
Dlatego , jeżeli nie urodzisz przed terminem , to urodzisz po nim ( logika tego stwierdzenia jest porażajaca) Nie wiadmo dokładnie , co powoduje, ze kobieta zaczyna rodzić, ale dzisiaj powszechnie uważa się , że to dziecko daje sygnał do startu.. kiedy jest gotowe do przyjscia na swiat , powoduje uwalnianie stosownych hormonów. -prostaglandyn. Mozliwe tez , że wysyła pocztówke lub robi coś innego , czego lekarze jeszcze nie odkryli. ten tajemniczy sygnał powoduje, ze szyjka macicy mięknie i przygotowuje się do rozwarcia, a w efekcie do przepuszczenia astronauty. Dodatkowo, wywołuje on skurcze macicy.
Ponad 10 % wszystkich ciąz trwa dłuzej niz 40 tyg i zwykle są to debiutantki. to podobno dlatego , że czesto termin porodu jest poprostu błednie wyliczony. a to by oznaczało , ze tych prawdziwie przenoszonych ciąz jest mniej niż 2 %. Jeżeli do konca 42tyg nic sie nie wydarzy , to lekarze najprawdopodobniej wywołają u Ciebie poród.

ile moze trwać ciaza:


do maksymalnie 42tyg przy dokładnym monitorowaniu, chociaz wiekszosc lekarzy nie lubi czekac tak długo. powyzej 42 tyg rośnie ryzyko ze dziecko bedzie wykazywało objawy stresu w czasie porodu , przy wdechu wciagnie swoją pierwszą kupkę ( smółkę) do dróg oddechowych , a ponieważ łozysko zaczyna powoli zwijać biznes, dziecko moze nawet umrzec.
Najpopularniejsze metody sprawdzania czy z małym spóźnialskim lub spóznialską jest wszytsko wpozadku :
* twój lekarz zbada cię i sprawdzi szerokośc rozwarcia szyjki macicy - jesl jest nadal zamknieta , to możliwe , ze dziecko nie jest jeszcze gotowe do wyjscia,.
*prowadz : dzienniczek kopnięc" i w ten sposób sprawdzaj jak dziecko czesto sie porusza.
* lekarz lub połozna sprawdzą, jak dziecko reaguje na dzwieki lub wibracje.
*elektroniczne monitorowanie rytmu serca dziecka, aby mieć pewnosc , ze nie wykazuje ono objawów stresu,
*badanie USG , które pomaga ocenić rozmiary dziecka i ilość otaczajacego go płynu owodniowego .

SPOSOBY WYWOŁYWANIA PORODU:

PROSTAGLANDYNY:

Grupa hormonów działajacych miejscowo.. są naturalnie obecne w macicy; niektóre z nich wywołują skurcze na poczatku akcji porodowej . podanie syntetycznej postaglandyny w postaci żelu lub duzych tabletek dopochowowych , stosowanych bezpośrednio na szyjkę macicy , może przyspieszyć jej dojrzewanie i wywołać poród. Zwykle wymaga to podania kilku dawek , czasami tez dłuzej niż jeden dzien , zanim cos zacznie się dziać , lecz jest to jeden z najmniej inwazyjnych i najskuteczniejszych metod wywoływania porodu .

przebicie pęcherza płodowego (amniotomia)

Do przebicia błon pęcherza płodowego używa się rodzaju plastikowego haczyka zwanego amniotomem podobnego do szydełka. Czesto wystarczy tylko raz musnąc nim pęcherz płodowy , ale czasem konieczne jest wkłucie i zrobienie małego otworu. Zwykle rodzaca nie odczuwa przy tym zadnego bólu. Zabieg powoduje odejscie wód płodowych : głowki dziecka juz nic nie podtrzymuje i ustawia się ona u wlotu do kanału rodnego. Napór na dojrzałą szyjkę macicy prowadzi do jej coraz wiekszego rozwarcia. W ten sposób po przekłóciu pęcherza , poród rozpoczyna się niemal odrazu . Dodatkowo, przerwanie błon pęcherza płodowego uwalnia prostaglandyny przyspieszajace akcję porodową. Amniotomia jest czesto stosowana do przysieszenia biegu spraw podczas normalnie przebiegajacych porodów i gdy do głowki dziecka musi byc przmocowana elektroda służaca do monitorowania rytmu serca.


OKSYTOCYNA:


Syntetyczna oksytocyna (hormon powodujacy skurcze macicy ) która zwieksza siłę i czestotliwosc skurczów, jest podawana przez kroplówkę . Najprawdopodobniej zostaną równiez przebite błony pęcherza płodowego . Skurcze wywołane przez oksytocynę są najczesciej silniejsze , dłuzsze i bardziej bolesne niz normalne. dlatego rodzącym są czesto aplikowane srodki uśmierzajace ból.


inne metody :


* akupunktura lub akupresura- czesto kilka sesji rozłozonych na kilka dni- koniecznie wykonywane przez posiadajacego odpowiednie kwalifikację specjalistę,.

* środki homeopatyczne,używane do wspomagania procesu dojrzewania szyjki macicy- również wyłacznie przepisane przez specjalistę moedycyny naturalnej z doświadczeniem w opiecie nad cięzarnymi.

* masaż sutków -- delikatnie masuje się po jednym sutku na raz ( jak wykazano masowanie obydwu jednoczesnie moze wywołac niepokój u płodu ) używając do tego dłoni lub ciepłego , wilgotnego ręcznika. Zmieniaj pierś co 15 minut . Powatarzaj masaż maksymalnie 3 razy dziennie nie dłuzej niz przez godzinę. - moze on pomóc wywołac skurcze porodowe i wspomagać proces dojrzewania szyjki macicy.

*
nasienie jest bogate w prostoglandyny , które powodują dojrzewanie szyjki-- najłatwiejsza metoda ich aplikacji to seks z - no cóz - męzczyzną

*
orgazm wywołuje kilka silnych skurczy macicy , dlatego uwaza się , ze w połaczeniu z podnieceniem seksualnym moze on stymulowac produkcję prostaglandyny.

* pozostawanie w ruchu - ruch i pozycja pionowa oznaczają , że głowka dziecka wywiera nieco wiekszy nacisk na szyjkę macicy , co z kolei stymuluje jej dojrzewanie , pamietaj jednak zeby nie przesadzac,

* wizualizacja - niektórzy ludzie wierzą, ze siłą umysłu mozna wpłynąc również na ciało > jesli jestes w tym dobra , spóbuj sie rozliżnic i zwizualizowac( zobaczyć oczami duszy ) swój poród- rzeczy które cię niepokoją mozesz spokojnie pominąc, Niektóre kobiety zauwazyły , że ogladanie filmów z porodu spowodowało skurcze u nich samych ( pamietasz te wszystkie historie o 4 facetach i dziecku )


CECHY CHARAKTERYSTYCZNE MAŁYCH SPÓŹNIALSKICH :


dZIECI KTÓRE URODZIŁY SIĘ Z POŚLIZGIEM CZESTO RÓZNIĄ SIE WYGLADEM OD TYCH URODZONYCH W WYZNACZONYM TERMINIE.:

*niektórzy mówią , ze wygladają jakby" zadługo się gotowały" ; w ciagu swojego przeciągajacego się pobytu w macicy zdazyły stracic tkankę tłuszczową na całym ciele , ich skóra jest czerwona i pomarszczona , i może pekać , kiedy znika pokrywajaca ją podobna do wosku maź płodowa

* mają zwykle gęstrze włosy i dłuzsze paznokcie .

* chociaz są chudsze . to w macicy wciąz rosną i dlatego na ogól są wieksze od dzieci , które urodziły sie wczesniej.

*zwykle reagują na bodzce zewnetrzne w sposób bardziej zywy niż dzieci urodzone w terminie.

*Dłuzszy pobyt w macicy moze prowadzić do wystąpienia zielonkawego zabarwienia skóry i pepowiny , spowodowanego przez smółkę . U dzieci urodzonych długo po terminie , zielen moze przejsc w zółć ...
 

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 796
Miasto
Częstochowa
NOWORODEK:

Noworodki wygladają czasem dość dziwnie . Twój moze miec:
* całe ciałko pokryte kremową mazią płodową ( dzieci urodzone przed terminem mają jej wiecej , a mali spóznialscy mniej )
* spuchniete , sine, lub zezowate oczka
*spuchneitą buzię,
*głowe przypominajacą kształtem spiczaste jajko lub po poprostu lekko wydłużoną - to dlatego , że dziecko musiało się przecisnąc przez miednicę i pochwę ; w ciagu kilku godzin wszystko pewnie wróci do normy, choć moze to potrwać nawet do kilku tygodni ( kości czaszki noworodka nie są jeszcze zrośniete , a przerwy miedzy nimi - ciemiona - sprawiają , ze czaszka jest w czasie porodu elastyczna. Po kilku miesiacach ciemiona sie zrosną i powstanie zwykła , solidna czaszka)
*rozmyte, czasem zezujace spojrzenie. Na tym etapie noworodek potrafi skupic wzrok wyłącznie na rzeczach w bardzo niewielkiej odległosci - jak sutek , który ma tuż pod nosem.
*sinawy guz na głowce od wyciagacza próżnowego.
*znikajace pózniej ślady " wgniecenia" na twarz y lub głowie albo spiczasty kształt głowy od kleszczy porodowych .
*meszek płodowy na czele- podobne do pierza włoski widac czesto na ramionach ,plecach oraz twarzy ( na lini włosów) i u wczesniaków jest ich wiecej .. po kilku tyg zwykle same sie scierają.
*małe białe podobne do wyprysków krostki na twarzy (prosaki) które powstają w miejscu chwilowo nie droznych gruczołów łojowych.
*czerwone plamki - ludzie czesto mówią ze to ślady uszczypnięcia od dziobu bociana , w którym zostały przniesione ( jasne) są widoczne na karku, u podstawy czaszki, czole i /lub na powiekach , w rzeczywistosci są to malutkie popękane naczynia krwionośne; znikną po mniej wiecej roku i w dzieństwie bedą znowu widoczne tylko podczas upałów lub pod wpływem stresu . ( np. w czasie robienia scen rodzicom )
*siniaki na plecach , pośladkach , a czasem na ramionach i udach - to tak zwane : "znamie mongolskie " które wystepuje czesciej u dzieci o azjatyckich korzeniach lub ciemnoskórych i z czasem znika.
*żółtaczka fizjologiczna - u ponad połówy wszystkich noworodków 3lub 4 dni po porodzie skóra przybiera zółty odcien . Wątroba dziecka zwykle szybko się z tym pigmentem upora ; jest on produktem rozpadu zbędnych czerwonych krwinek i zaledwie niewielki odsetek dzieci wymaga terapii swiatłem słonecznym lub sztucznym ultrafioletowym.
*duże, spuchniete piersi i genitalia , wysiek z piersi , a nawet krew w pochwie dziecka - wszystko na skutek nadmiaru estrogenu w organiżmie.
*posiniaczoną pupe i bardzo mocno opuchniete genitalia , jeżeli dziecko miało przy porodzie ułozenie pośladkowe.

MEDYCZNA RUTYNA:

oCENA ZDROWIA DZIECKA JEST DOKONYWANA WEDŁUG SKALI APGAR
* aPPEARANCE- WYGLAD CZYLI ZABARWIENIE SKÓRY
* puLSE - PULS CZYLI CZYNNOSC SERCA
* grimace- REFLEKSY CZYLI REAKCJA NA BODZCE
*activiti - NAPIĘCIE MIEŚNIOWE
*respiration - ODDYCHANIE

W kazdej kategori lekarz przyznaje 0,1lub 2 punkty , a ogólny wynik 7 punktów uznawany jest za dobry. Badanie przeprowadzane jest w minutę po urodzeniu i powtarzanie w 5 minucie jego zycia. bardzo nisko wynik oznacza koniecznośc zastosowania interwencji medycznej .

Wszystkie noworodki rutynowo dostają tuż po urodzeniu dawkę witaminy K , która podnosi krzepliwośc krwi i chroni je przed skutkami choroby hemolitycznej noworodków czyli konfliktu serologicznego. Jezeli rodzisz w domu upewnij się , że połozna zaaplikuje dziecku zastrzyk.
Pełne badanie- pomiar wielkości i wagi dziecka oraz sprawdzenie jego staniu zdrowia -obejmuje również badanie pod kontem ewentualnej dysplazji stawu biodrowego ( górna czesc kości biodrowej nie pasuje do panewki w miednicy ) Mozna ją skorygowac w ciagu pierwszych trzech miesiecy zycia dziecka. zakładając mu specjalną rozwórkę lub szelki ( nazw i rodzajów jest wiele) Które usztywniają wstawy biodrowe w okresie ich rozwoju.
Test "PKU" - jest rutynowo wykonowany 3 dnia po porodzie i polega na pobraniu próbki krwi z pięty noworodka i zbadaniiu jej przesiewowo pod kątem FENYLOKETONURII , niedoczynności tarczyc , zwłóknienia torbielowego( mukowiscydozy ) oraz galaktozemii. Skutecznosc ich leczenia zalezy od jak najszybszego ich wykrycia.

rzeczy których mogłas dotąd niewiedziec:

* niektóre noworodki płaczą wogole bez łez. Łzy mogą sie pojawić dopiero miedzy 1 a 3 miesiacem zycia.

* kolor oczu , jakie miało twoje dziecko po urodzeniu moze sie zmienic przed ukonczeniem przez niego pierwszego roku zycia, wbrew temu co czesto mozna usłyszeć , nie wszystkie dzieci przychodzą na swiat z niebieskiemi oczami , a już napewno nie te ciemnoskóre..

* noworodkom robi się czesto na górnej wardze pecherze od ssania

* pierwsza kupka, smółka wyglada jak coś rodem z horroru; jest gęste i lepkie i przypomina zielankawą płynną smołe ; ale kiedy " pójdzie CI mleko " zastąpi ją charakterystyczna kupka jaką robią malutkie dzieci " żółtawa i półpłynna z małymi grudkami. Taka Kupa potrafi wystrzelic jak gejzerek pod cisnieniem. ale szybko opanujesz sztukę przechwtytywania jej strumienia w loce rąbkiem pieluszki. Kiedy malutki chłopiec robi siusiu , odległośc tez moze byc imponujaca, czas na ewentualną reakcję iminimalny , a powstajacy łuk elegancko wygiety .

* początkowo twój dzidzius moze siusiac nawet na czerwono, a to przez zawarte w moczu kryształki . Z kolei jednorazowe pieluszki mają w srodku malenkie kuleczki żelowe, które czasem sie wysypują i wygladają jak szklane.

* kikut pępowinowy sam odpada po tyg czy dwóch , położna pokarze CI jak go w tym czasie pielegnowac.

* Nie istenieje niemal zadne ( prócz kilku zadkich przypadków ) medyczne powody , dla których nalezałoby malutkich chłopców obrzezywać . Obciecie napletka oznacza dla noworodka potworny ból , szok i bolesne gojenie( noworodki są zamałe , by mozna im było podac znieczulenie) > mało który lekarz zgodzi się ten zabieg przeprowadzić > niektórzy rodzicie nalegają ze wzgledów religijnych .
 

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 796
Miasto
Częstochowa
Ciało po porodzie:

zaraz po ..

Urodzeniu dziecka mozesz mieć dreszcze i być roztrzesiona , możesz czuć uniesienie lub wyczerpanie, byc obolała , pusta, otępiała, śpiąca lub mocno pobudzona .. Kazde z powyższych jest w pozadku i na pewno nie będzie bez precedensu- przynajmniej jedna kobieta spojrzała już kiedys na swoje dziecko i zapytała"" A skad to się tu wzieło " Jeśli miałas cesarkę , to możliwe ze nadal masz cewnik w pęcherzu moczowym i wciaż wkłutą w ramię kroplówkę.
Jak najszybsze przystawienie dziecka do piersi po porodzie powoduje silniejsze skurcze macicy i wypychanie z niej łożyska. Możliwe , ze dzidziuś wcale nie jest jeszcze głodny , ale i tak miło jest poznać cycusia.

kolejne dni.. czyli połóg..


krwawienie poporodowe ( lochia)
Krwawienie z dróg rodnych , wypłukujace z macicy również śluz i resztki tkanek, potrwa od dwóch do sześciu tygodni. Początkowo przypomina ono normalny okres z widocznymi skrzepami. Powoli kolor wydzieliny robi się różowy lub brązowy , a na koniec bedzie białożółty.
* zabierz ze sobą do szpitala duzo podpasek- ponieważ zamkniecie szyjki macicy nie następuje odrazu , aż do pierwszej miesiaczki po porodzie nie wolno używać Tamponów ( co , jeżeli karmisz piersią , może potrwać ładnych pare miesiecy ) Możesz tez uzywać cieniutkich podpasek ze skrzydełkami , ale stare dobre i solidne wypchane watą "kolubryny" są lepsze , gdy przyjdzie CI usiąsc.
* zgłoś sie jak najszybciej do lekarza , jezeli krwawienie jest zbyt obfite , wydzielina ma paskudny zapach lub krew na podpskach jest jasnoczerwona. Porozmawiaj tez natychmias z lekarzem , jeżeli wcale nie krwawisz po porodzie.

Skurcze poporodowe:

Zwykle występują jeszcze kilka dni po porodzie lub dłuzej i są efektem obkurczania się macicy do normalnych rozmiarów. Kobiety czesto czują je wyrażniej przy karmieniu piersią.

Hemoroidy i zaparcia

* efektem ubocznym porodu mogą być hemoroidy - rozszerzenie naczyn krwionośnych w dbycie. Postaraj sie nie napinac i nie wysilać , kiedy chcesz zrobić kupkę , nawet jesli cierpisz na zaparcia , bo to tylko pogorszy sprawę.Niektóre mamy nie mogą zrobic kupy nawet przez kilka dni po porodzie , szczegółnie po cc .wiec mozesz potrzebowac pomocy.
* jesli masz hemoroidy poproś lekarza , położną lub dużurną pielegniarkę o specjalnie LODOWE OKŁADY lub maść
* Mozesz tez jesc wiecej owoców , warzyw , ziaren oraz pic duzo wody

Biedna obolała " niewymowna"

Po porodzie
pochwowym , jak mawiają lekarze " pacjentka odczuwa zwykle pewien dyskonfort w okolicach krocza". poziom tego dyskonfortu roziaga się od dyskonfortu " do przyjecia do nieznosnego - możliwe ze przez dzień czy dwa po porodzie bedziesz potrzebowała czegoś na ból , Jezeli miałas nacinane krocze lub gdy samo w czasie porodu pękło , szpitalna połozna pokaze Ci , jak pielegnowac szwy tak, by najlepiej się zrosły i beda regularnie sprawdzac , czy nie wdała się zadna infekcja.

* rany mogą goić sie szybciej gdy bedziesz brała kąpiel . lub robiła nasiadówki w lekko osolonej wodzie lub w wodzie z dodatkiem bardzo mocno rozcieńczonego ( 10 kropli na wannę ) olejku z drze
wa herbacianego.

* dwa lub 3 razy dziennie bardzo delikatnie przemywaj szwy , nawet zwykłą czystą wodą.

*delikatnie osusz krocze po umyciu lub kąpieli i jesli mozesz , urzadz sobie małe wietrzenie chodząc po domu bez majtek.

* nie susz krocza i szwów suszarką bez możliwosc ustawienia chłodnego powietrza - są panie które najpierw znieczulają sobie te okolice lodem lub przy pomocy maści , a potem parzą sobie skórę używajac zbyt goracej suszarki albo przystawiają ją sobie zbyt blisko. Lepiej suszyć przy pomocy papierowego wachlarzyka albo egzemplarza lokalnej gazety.

* Jezeli twoje szwy bolą i swedzą , spróbuj posiedziec w misce z wodą, w której wczesniej rozusciłaś łyżkę soli lub sody oczyszczonej. Zanim usiadziesz zrób siusiu.

*Siusiajac , spróbuj pochylac sie do przodu , z rękoma wyciągnietymi w stronę podłogi - dzieki temu nie bedziesz siusiała na szwy

*Robiac kupę w ciagu kilku pierwszych dni po orodzie mozesz delikatnie , ale zdecydowanie przyciskac okolice krocza kawałkiem lub kilkoma zwinietymi kawałkami papieru toaletowego - niektórym przynosi to prawdziwą ulgę.

*Unikaj zaparc , jedząc dużo produktów bogatych w błonnik i pijąc duzo niegazowanej wody.

*niesiadaj na nadmuchowanych , gumowych kółkach - to tylko powoduje większy dopływ krwi w okolice krocza i wywołuje wieksze parcie na szwy.

*siadaj na zwinietym w rulonik ręczniku lub podkładaj po jednej poduszcze pod kazdy pośladek

* Napełnij prezerwatywę wodą i włóz do zamrazalki , a potem wrzuc sobie w majtki

*Rób sobie słone okłady ( z nasączonych słoną wodą kawałków czystej bawełny )

*popros lekarza by Ci przepisał jakies srodki przeciwzapalne lub przeciwbólowe , które mogą przyjmowac również karmiace matki

*Łykaj witaminę C , która przyspiesza proces leczenia, popros położną o podanie dawek albo po porostu przyjmuj jej tyle ile jes podane na opakowaniu.

* cwiczenie miesnia dna miacicy pobudza krązenie w tej czesci ciała i dodatkowo przyspiesza zrastanie się rany . PIERWSZYCH KILKA PRÓB NAPEWNO SKONCZY SIE UCZUCIEM PRZEMECZENIA , A NAWET DRESZCZAMI - MOZESZ TEZ CZUS SIE OTĘPIAŁA - ALE POSTARAJ SIĘ ROBIC TYLE ILE JESTES TYLKO W STANIE

*
w razie najmniejszych objawów infekji dróg moczowych skontaktuj się natychmiast z lekarzem

Wiekszośc kelarz radzi poczekać z chędożeniem do pierwszego badania ginekologicznego po porodzie( 6 tyg) - najlepiej zas byłoby zaczekac do " po badaniu " ( wszelkie próby zbliżenia w czasie badania mogą zostać uznane za przejwa braku dobrych manier. )
 

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 796
Miasto
Częstochowa
KARMIENIE NOWORODKA :

Karmienie piersią to najlepsza metoda zapewnienia dziecku własciwego pożywienia , ponieważ mleko matki to idealna mieszanka odpowiednich substancji odżywczysz i przeciwciał , które wzmacniają układ odpornościowy malucha . Jest to cos czego mleko w proszku niezapewi. W przeszłosci dzieciom podawano zwykłe mleko krowie , które zwazywszy ze nie stworzone dla dzieci a dla cielaków zbytnio im nie słuzyło. Dzisiejsze mieszanki w proszku przeznaczone dla malych dzieci są skomponowane w taki sposób by zapewnic im jak najwiecej substancji odzywczysz , które mozna znalezc w mleku matki. Mleko w proszku to nadal gorsza obcja , ale duzo duzo lepsza niz kiedys.

Karmienie piersią po porodzie:


* zanim przejdziesz na karmienie mlekiem własciwym , przez pierwszych kilka dni po przyjsciu dziecka na swiat bedze ono piło tłustawe , żółte tzw. wczesne mleko -siarę . która dostaracza dziecku olbrzymie ilosci substancji odzywczych i przeciwciał. Wiekszosc noworodków traci w tym czasie na wadze, ale proces ten sie odwróci , gdy z piersi mamy popłynie prawdziwe mleko .
*początkowo karmienie moze byc bolesne . szczególnie jesli twój maluch ma trudnosci z prawidowym uchwyceniem sutka ( trudno go dobrze " przystawic" ) i albo go zuje albo przez cały czas wypada mu on z buzi , co ssanie uniemożliwia. Dziecko musi miec w buzi sutek z całą otoczką tak by sam sutek znajdował się jak najgłębiej. Mamy i ich pociechy same wybierają sobie najlepszą pozycję do karmienia . w czasie pobytu w szpitalu skorzystaj z okazji i popros połozne lub pielegniarki o radę i pomoc.
* Jezeli masz problemy z karmieniem piersią i odnosisz wrazenie. ze osoby opiekujace się Tobą w szpitalu nie mogą zrobic dla ciebie juz nic wiecje, lub ze brakuje im czasu , albo kiedy udzielają Ci sprzecznych porad . popros i przyjscie połoznej Laktacyjnej lub umów sie z prywatną , która moze Cie odwiedzic w szpitalu.
* Kiedy z piersi zacznie Ci leciec własciqwe mleko ( zwykle 3-4 dni ) mogą sie one zrobic twarde i obrzmiałe . POłozne powiedzą CI w jaki sposób mozna temu zaradzic : np. : odpompowujac trochę mleka przed kazdym karmieniem, kładac ciepłe okłady , lub przykładajac liscie kapusty, Mozliwe ze przyda CI sie specjalny krem zapewniajacy sutkom miekkość i elastyczność : specjalisci od laktacji polecają rózne srodki , poczawszy od czystej lanoliny po smarowanie sutek sokiem z żywóródki. Twarde brodawki to ostatnie czego Ci teraz potrzeba

Matka karmiąca inaczej :


Jesli ostatecznie okaze sie ze nie mozesz lub niechcesz karmić piersią , to świat sie niezawali. Niektózy ludzie reagują wtedy tak , jak by nieangazowanie własnego biustu w proces zywnia dziecko było równoznaczne z pojeniem go wyborową i bieganiem z wózkiem po torach na centralnym. Masa wykarmionych butelką dzieci wyrasta na silnych , zdrowych i pełnych zycia dorosłych. Rozejrzyj sie wokół siebie . Jestes w stanie powiedziec kto dostawał jakie mleko. Na rozwój i układ odpornościowy dziecka mają wpływ dziesątki innych czynników , jak chocby ilość szkodlicwych chemikaliów w ich srodowisku , dostęp do swiezego i zdrowego jedzenia oraz kontakt i budowanie odpornosci na wirusy i bakterie.
Ciesz się mniej stresujacymi chwilami karmienia butelką i utrzymywaniem kontaktu wzrokowego z dzieckiem podczas karmienia . Butelka oznacza tez wiekszą swobodę dla ciebie; zawsze mozesz poprosic kogos innego o podanie dziecku mleka , jesli musisz na godzinę wyskoczyc albo masz gorącą randkę z kilkoma strazakami.

CO POWIEDZIEĆ LUDZIOM KTÓRZY WSCINIAJĄ NOSY W NIE SWOJE SPRAWY ?


* CIERPIE NA CHOROBE , KTÓRA WYMAGA PRZYJMOWANIA LEKÓW PRZECHODZĄCYCH DO MLEKA MATKI, CO ABSOLUTNIE WYKLUCZA KARMIENIE PIERSIĄ
*SUTKI MI ODPADŁY PODCZAS OSTATNIEJ WICHURY
*MAM INFEKCJE PIERSI ODPORNĄ NA DZIAŁANIE WSZELKICH ANTYBIOTYKÓW PRZEZ CO BIUST MOZE MI W KAZDEJ CHWILI EKSPLODOWAC
*USUNIETO MI OBIE PIERSI I TO JUZ KILKA LAT TEMU
*NIE MOGE KARMIC PIERSIĄ I NIECHCE O TYM MÓWIC . OJEJ CO ZA ŚLICZNA BLUZECZKA
* JUZ 5 POŁOZNYCH MI POWIEDZIAŁO ZE JESTEM JEDNĄ Z TYCH KTÓRE PO POROSTU NIE MOGĄ KARMIC PIERSIĄ . W DAWNYCH CZASACH PRZYSŁALIBY MI MAMKĘ
*PROSZE SIE UPRZEJMIE ODPIEPRZYC.
 

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 796
Miasto
Częstochowa
Pobyt w szpitalu :

W spzitalu bedą się Tobą zajmowały połoze . ich zadaniem jest dbanie o ciebie , gdy dochodzisz do siebie po porodzie, maja ci tez pomóc w nauce karmienia i opieki nad noworodkiem . pytaj je o wszytsko co cie nurtuje i wykorzystaj ich doswiadczenie oraz czas , który dla ciebie mają ( a miec powinny ) Wiekszosc kobiet spedza w spzitalu od 2 do 5 dni , a po cc nawet 7 . mozesz poprosic o wypisanie wczesniej pod warunkiem ze dostaniesz zielone swiatło od lekarzy.

jedzenie:


* prawidłowe jedzenie i niegłodzenie sie są wazne w przypadku karmiacych.
* mozliwe ze spzitalne jedzenie jest zdrowe ale czesto bywa straszliwie nudne. popros przyjaciół lub rodzinę zeby Ci przyniosła cos bardziej zjadliwego jak np swieze owoce. zapytaj czy na oddziale jest lodówka

goscie:


* nie czuj sie w obowiazku przyjmowac kazdego, kto chce zobaczyc dzidziusia , jeszcze w szpitalu.
* jesli chcesz, wydaj na pierwsze kilka dni całkowity zakaz wstepu wszystkim oprócz najblizszej rodziny i przyjaciół
* godziny odwiedzin nie są juz tak krótkie i tak scisle przestrzegane.. ale zawsze mozesz udawac ze są.
* jesli masz na sali tel.. popros o wyłaczenie w nim dzwonika.
* popros aby znajomi dzwonili zanim sie pojawią
* jeslie kwiaty Ci przeszkadzają .. popros by ich nie przynosili

PAPIERKOWA ROBOTA :

ZAWIADOMIENIE O NARODZINACH

mozesz dac zawiadomienie o narodzinach w rubryce " urodziny " w miejscowej gazecie i zachowac egzemplarz dla dziecka jak dorosnie

PRAWNA REJESTRACJA NARODZIN :

jest dokonywana w USC w ciagu 14 dni od narodzin , po ustaleniu jakie imie lub dwa ma ono nosic w przyszłosci. Szpital wydaje rodzicom zaswiadczenie o urodzeniu , z któym nalezy sie zgłosic do własciwego USC - decyduje miejsce przyjsc na swiat dziecka, a nie stałego zameldowania lub zamieszkania rodziców.
Jesli jestescie małżenstwem to sprawa jest prosta : mozecie do USC pójsc we dwójkę lub tylko jedno z was , ale koniecznie uzbrojone w oba dowody osobiste i akt slubu. Na podstawie zgłoszenia z zakladu opieki zdrowotnej , wystawionego przez lekarza lub połozną , urzednicy spozadzą akt urodzenia, który zawiera miedzy innymi informacje na temat imienia lub imion nazwiska dziecka, jego płec oraz miejsce urodzenia i dane rodziców.
Jesli nie jestes pewna , jaką rolę chce odgrywac w zyciu dziecka jego ojcec biologiczny lub gdy nie ma go na miejscu , by spytac o zdanie i posłac w paszcze urzednicza lwa , zapytaj prywatnie prawnika lub zgłos sie do prawnika bezpłatnego , który oferuje swoje usługi w ramach współpracy z którąs orgaznizacją rządową lub pozarządową. Wpisanie nazwiska ojca w akcie urodzenia pociaga za sobą powazne konsekwencje prawne. dlatego się nie spiesz. W razie czego nie pozwól by w rubryce " ojciec" wpisano nieznany.. w przyszosc moze to zranic uczucie twojego syna lub córki .. mozesz podac jakiekolwiek imię ( równiez fikcyjne ) a urzednik dopisze Twoje nazwisko ..Obcji nie wpisywana niczego w USC nieprzewidziano.

REJESTRACJA NIEZBEDNA DO UZYSKANIA SWIADCZEN :


Jesli nie zrobiłas tego do tej pory zgłos sie do najblizszego urzedu gminy lub osrodka pomocy społecznej , w zaleznosc kto sie zajmuje wypłatą swiadczen w rejonie własciwym w którym mieszkasz i dowiedz sie do jakich konkretnie form pomocy jestes uprawniona . Becikowe w wysokosci 1000 zł jest wypłacane wszystkim , bez wzgledu na wysokosc dochodów . złóz wniosek do jednej z dwóch wspomnianych instytuacji . masz na to 12 miesiecy od dnia urodzin dziecka.

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

wszystkie urodzone w POlsce dzieci są automatycznie objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i przez pierwszych 6 miesiecy zycia są rejestrowane w przychodni na podstawie tzw. numeru zerowego i daty urodzenia. Masz obowiazek zgłosic sie do urzedu miasta lub gminy z wnioskiem o nadanie noworodkowi numeru PESEL. urzad ma na to 3 miesiace . Jesli do 6 miesiaca matka nie zgłosi w poradni numeru PESEL dziecka.. zostanie ono skreslone z listy pacjentów przychodni

Jesli masz prywatne ubiezpieczenie zdrowotne , to dziecko najczesciej jest " dodawane" do twojej polisy . Sprawdz ile masz czasu na dokonanie zgłoszenia i jakie ewentualnie warunki powinny byc w tym celu spełnione
 
reklama

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 796
Miasto
Częstochowa
jak sobie radzić po powrocie do domu :

sprawy organizacyjne :

* aby nie dopuscic do tego by ludzie wpadali do was z wizytą o dowolnie wybranych porach dnia i nocy , nalegaj , by przyjaciele i rodzina dzwonili przed przyjsciem lub od razu wyznacz określone godziny ( przykładowo wybrane poranki w ciagu tyg. )
* jeżeli przyjaciele lub rodzina oferują pomoc w sprzataniu , zakupach czy przy gotowaniu posiłków NATYCHMIAST SIĘ ZGÓDŹ
* nadejdą takie dni kiedy nie bedziesz miała ani siły , ani ochoty przygotowac obiadu, Dlatego gotujac dania nadajace sie do przechowywania w zamrażarce ( jak np. zupy czy zapiekanki ) , rób zawsze wieksze porcje i chowaj to, co zostanie. Jesli przyjaciele lub rodzina proponują ze bedą cie zaopatrywac w gotowe posiłki , NATYCHMIAST SIĘ ZGÓDŹ!
* TRZYMAJ POD RĘKĄ REKLAMÓWKI PARU PORZADNYCH , KOLICZNYCH BARÓW I RESTAURACJI , KTÓRE DOSTARCZAJĄ ZAMÓWIENIE DO DOMU.
* Jesli nie stac Cie na pomoc domową , a nie mozesz zniesc bałaganu utrzymują porządek tylko w jednym pokoju . Bedziesz miała gdzie odpoczywac albo przyjmowac gości.
* miej poł godziny czasu dla siebie : czas na kąpiel lub prysznic, chwilę na krótki spacer bez dziecka.. czy moment wyjsc samem z domu..

jak dbac o siebie :

* poproś zaufaną osobe , zeby popilnowała Ci dziecka , a sama zrób cos, co cię odpręży : idz na spacer albo spotkaj sie ze znajomymi
* aby nie zwariowac , postaraj sie codzennie wychodzić z domu, idąc w miejsca takie jak centrum handlowe , sprawdz jak wygladają udogodnienia dla osób z dziecmi i czy mają tam windy czy ruchome schody , Jezeli masz wspinac się po schodach to moze wygodniej bedzie Ci zabrac chustę do noszenia maluszka lub nosidełka ?
*postaraj sie codziennie robic cwiczenia dla kobiet w połogu ( szczególnie te na miesnie dna macicy ) - rano prawdopodobnie bedziesz na nie miała wiecej energi , jesli wolisz cwiczyc w towarzystwie , to zapisane się po kilku tyg na kurs gimnastyki poporodowej da Ci również okazję do poznania innych świeżo upieczonych mam.
* jesli masz partnera to zadbaj byscie wychodzili również we dwójkę - nawet gdyby to miała byc szybka Kawa
* postaraj sie wytłumaczyc partnerowi , ze przez conajmniej kilka tygodni po porodzie wiekszosc kobiet nie jest w nastroju do " poddawania się uczuciu zwierzęcej namietnosci ". Poinformowanie go o tym w sposób delikatny to lepsza metoda niz wieszanie sobie znaku " zakaz wstępu" na " niewymownej "
* w ciagu dnia kiedy dziecko spi wykorzystaj czas na drzemkę lub odpoczynek - twoje potrzeby mają byc wazniejsze od gości , porządków i wszelkich innych obowiązków.
*nie udawaj ze sobie ze wszystkim radzisz kiedy tak nie jest, pozwól by pomógł Ci parner lub przyjaciele
*Jezeli czujesz ze pomoc na któą mozesz liczyc w domu , to mimo wszystko za mało, zastanów się , czy nie pora " wezwac kawalerię:" i poprosic kogos o otoczenie Cię opieką : np. mamę lub przyjaciółkę , która mogłaby na kika dni z wami zamieszkac .

gdy maluch płacze

malutkie dzieci czesto płaczą bez zadnej wyraźnej przyczyny. oto kilka sposobów na uspokojenie maluszka gdy nie jest głodny , nie marznie, nie jest mu zaciepło, nie ma mokrej pieluchy, nie boli go brzuszek i kiedy napewno nic go nie uwiera:

-zwincie się razem w kłębuszek na łózku w cipełym , ciemnym pokoju : połóż dziecko w taki sposób aby twój brzuszek dotykał jego . to zapewni wam maksymalny kontakt fizyczny'
- wykąp dziecko w ciepłej wodzie , a potem zrób mu delikatny masaż dzieciecy ( są dzieci , które przez pierwszych kilka tygodni zycia nie znaszą jednego i drugiego )
- usiadz z dzidziusiem w bujanym fotelu
- włacz muzykę , albo sama cos zaspiewaj
- z dzieckiem przewieszonym przez ramię przejdz sie jakies 5 tys razy w tę i z powrotem po przedpokoju
- spróbuj odwrócic uwagę maluszka od płaczu , podnoszac go na wysokosc własnej twarzy i kiwajac głową jednoczescnie wydajac jakis( przyjemny ) dzwięk lub szczerząc do niego zeby - czasami dzieci są takie zaskoczone ze zapominają czemu płakały
- dalej rób swoje z dzieckiem w nosidełku na brzuchu lub plecach
- spróbuj mu dac smoczek
- pogódz sie z tym . ze nic na ten płacz juz nie mozesz poradzić i popors kogos innego , by przez chwile popilnował Ci dziecka ,a sama wyjdz przed dom i ochłoń

kiedy maluch nie chce spac :

- popros połozną by pokazała Ci po czym poznac ze pora ułozyc dziecko do sniu i czy warto zacząc je przyzwyczajac do okreslonego rytmu
- postaraj sie jakos sygnalizowac dziecku ze przychodzi pora na sen : dzieki takim sygnałom dzieci wiedzą ze juz czas odpocząc i pójsc spac. Mogą to byc jakies dzwieki ( spiew, muzyka) , charakterystyczny ruch ( bujanie w hamaku lub w fotelu bujanym ) noszenie dziecka blisko ciała w chuscie albo w nosidełku , masaż , ciepła kąpiel
- nadmierne zmeczenie to powszechna przyczyna napadów płaczu u dzieci . Paradoksalnie , trudniej im wtedy zasnac . Maluchy mogą sie wtedy dodatkowo rozdrazniac i efekt jest odwrotny do zamierzonego . dlategeo w takiej sytuacji spróbuj raczej głaskac dziecko po głowie lub po brzuszku , poklepywac delikatnie i rytmicznie po pleckach lub wydawac ciche uspokajajace odgłosy .
- kiedy dziecko spi w domu wcale nie musi panowac cisza , najlepiej od poczatku przyzwyczajac je do normlanych hałasów, bo inaczej juz zawsze bedziesz musiała chodzic na palcach .
 
Do góry