reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciężarówką przez 9 miesięcy

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Dołączył(a)
5 Maj 2010
Postów
19 835
Miasto
Częstochowa
Część z Was pewnie czytała, wrzucam tu niestety tylko informacje, bo samych opisów poszczególnych tygodni nie mogę nigdzie znaleźć :-(



WIELKA DEBATA NAD SMOCZKIEM

Jak sie przekonasz, wielu autorów i autorek poradników dla rodziców na dzwięk słowa " smoczek" marszczy gniewnie brew, szczególnie jesli dziecko ma wiecej niz 3 miesiace. Ale mamy i poradnie snu dla dzieci i tak czesto ich uzywają . Smoczka nie powinno sie wkładać maluchowi do buzi automatycznie , gdy tylko zapłacze. Ale jezeli Twój bobas zjadł , odbiło mi sie jak nalezy , i ma suchą pieluchę , a mimo wszytsko zanosi sie płaczem jak syrena strazacka i najwyrażniej jest mu juz wszytsko jedno dlaczego płacze, to smoczek zdziała cuda. Nie patrz na to co piszą w ksiażkach - to ty a nie szanowny autor musisz nosic wyjacego malucha, sama prawie tracac przy tym zmysły,Zanim kupisz smoczek , poczekaj i popatrz , czy twoje dziecko napewno zalicza sie do grupy"smoczkowców"
jesli zdecydujesz się dawac dziecku smoczek, to powinnas wiedziec , ze ma on jedną podstawową wadę , o której nikt Ci nie powie : dziecko sie moze od niego uzależnić i moze dojsc do tego , ze smoczek bedzie przyczyną płaczu> Kiedy takiemu maluchowi smoczek wypadnie , to jedyny sposób , by cie o tym powiadomić to .......płacz. Czasem nawet kilka razy wnocy . Ta skóra moze nie byc warta wyprawki i dlatego mozliwe , ze lepiej wykozystac ten moment na odstawienie smoczka na dobre. Gdzies miedzy 5 a 10 miesiacem zycia dziecko potrafi go juz samo włozyc do buzi , wiec karuzela uzaleznienia kreci sie dalej.
Kupujac smoczek , upewnij się czy bierzesz atestowany i we własciwym rozmiarze. Wymieniaj je co kilka tygodni , wyrzucaj odrazu , jeżeli są nadgryzione albo gumowa czesc jest obluzowana. Najlepiej kup odrazu dwa lub 3 i sterylizuj ten który nie jest akutalnie w "obrocie" . W ten sposób maluch niebedzie płakał gdy akurat smoczek spadnie mu na podłogę .

Bezpieczenstwo

Jedyny sposób , by w twoim domu dziecko nic nie gryzło, to w ogóle go do niego nie wpuszczać. W przeciwnym razie, jedyne co mozesz zrobic, to spróbować uczynić go bezpieczniejszym . Im starszne dziecko tym wiecej niebezieczenstw...
OTO LISTA RZECZY, O KTÓRE POWINNIŚCIE ZADBAĆ:
- Schowajcie wszystkie chemikalia czy chemię gospodarczą oraz apteczkę domową do zamykanej na klucz szafki, umieszczonej na takiej wysokości aby maluch niedobrał się do niej nawet stajac na krześle.
- Przestawicie na wyższe półki w szafkach następujące przedmioty: detergenty i środki czystości, lekarstwa, alkohol, baterie, pestycydy, buteleczki z olejkiem konforowym i kulki na mole, mydła , szampony, papierosy, zapłaki, zapalniczki, kosmetyki , perfumy, olejki eteryczne, jedzenie którym łatwo sie zakrztusić,( orzeszki ziemne , landrynki) worki foliowe. pokrowce foliowe na ubrania z pralni, przedmioty o ostrych kantach i ze szpikulcami. Małe dzieci potrafią być niewiarygodnie ciekawskie i wygimnastykowane. Dlatego na niektóre szafki zawierajace "wybuchowy materiał" mozecie pozakładać specjalne zasówki.
-załóżcie czujniki dymu
-zabezpieczcie kontakty specjalnymi zaślepkami
- niezostawiajcie kluczy w zamkach , ani w szafkach czy szufladach ani w drzwiach.
- Jeżeli macie grzejnik w domu to powinien on wisiec a nie stać na bezpieczniej wysokosci lub miec odpowiednie zabiezpieczenia
- Nietrzymajcie suszarki do włosów tam gdzie jest woda(np. łazienka)
- Kominki i kaloryfery jezeli istnieje ryzyko poparzenia powinny byc zasłoniete odpowiednim ekranami.
Ustawcie temperature wody w bojlerze na 50 stopni. (trudniej siea nią oparzyć niz przy wyzszych ustawieniach)
-zabezpieczcie kuchenkę przy pomocy osłonki( uniemożliwia odkrecenie gazu, dotykanie gorących palników, czy sciagniecia na siebie goracych garnków)
- POstawcie czajnik i żelazko poza zasiegiem lepkich , małych rączek.
-Kable nie powinny biec po podłodze, a jesli juz to dobrze schowane( np. pod wykładzina) przy czajniku i zelazku dobre są kable zwinięte w spręźynkę)
- zastanówcie sie nad kupnem małej gaśnicy do kuchni
-schody i drzwi zabezpieczcie barierką
-Jesli macie basen, lub basenik czy oczko wodne w ogródku, to albo postawcie wokół niego wysoki płotek albo NIGDY, PRZENIGDY nie spuszczajcie swojej pociechy z oka. Twoje dziecko moze zacząc chodzić przed ukonczeniem roczku, a raczkować duzo, dużo wczesniej . Zawsze oprózniaj baseniki i wanienki po kąpieli i nigdy nie zostawiaj wiaderka do namaczania pieluch bez pokrywki. Małe dziecko moze utonąć nawet w bardzo małej ilości wody.

inni ludzie

Nigdy nie wahaj się powiedzieć innym, żeby palili na zewnatrz( na balkonie lub przed domem), nie pili gorącej kawy czy herbaty, gdy trzymaja twoje dziecko na rekach , we własciwy sposob podtrzymywali główkę maluszka i nie podrzucali dziecka po jedzeniu. Najprawdopodobniej będą Ci nawet wdzięczni za te instrukcje : wielu znajomych i przyjaciół, którzy nie zmagają się z przychówkiem na co dzień, potrzebuje trochę pomocy. W przypadku dziadków i starszych znajomych będziesz najprawdopodobniej musiała być nawet bardziej stanowcza.To, co było w porządku w czasach, gdy sami zajmowali się dzieckiem, jak nieużywanie fotelika samochodowego, dzisiaj jest po prostu niebezpieczne. Ich domy lub mieszkania też wymagają sprawdzenia.

Prewencja

- Jeżeli masz w domu noworodka i małe dziecko , to może dobrze byłoby założyć z zewnatrz zasuwkę na drzwiach do pokoju gdzie spi noworodek- małe dzieci wrzucają czasem z dobroci serca malenkiemu rodzeństwu zabawki lub jedzenie do łózeczka, potrafią tez wyrzucic noworodka z łóżeczka jak zabawkę .
-Do 6 miesiaca strylizuj wszystko , co dzidziuś bierze do buzi- no dobrze, własnych piersi nie musisz gotować.
-Ustwiaj łózeczko , wózek i krzesełko do karmienia z dala od zwisających sznurków od zasłon czy linek od żaluzji, grzejników, kaloryferów, kominków i kontaktów elektrycznych.
- Zanim połozysz dziecko spac , zawsze zdejmij mu śliniaczek.
-Nigdy nie zostawiaj noworodka lub niemowlecia samego w towarzystwie innego małego dziecka lub psa. I nigdy nie twórz kombinacji : dziecko , pies i jedzenie
-stwiaj rondle na kuchence tak, by rączki i uchwyty były skierowane do tyłu.
- Nie zostawiaj pijąceego z butelki bobaska samego, z butelką podpartą o np. małą poduszkę.
- Nie przyczepiaj dziecku smoczka do ubranka przy pomocy tasiemek czy sznureczków
-Nigdy nawet na sekunde nie zostawiaj dziecka samego na stole do przewijania
- nigdy nawet na bardzo krótki moment nie zostawiaj swojego dziecka samego podczas kąpieli
nigdy nie pozwalaj by twoje dziecko było same na balkonie( sprawdz rozpietośc pretów w bariercei wysokosc samej barierki, - nieuwierzysz przez jakie wąskie otwory maluchy potrafią sie przecisnąc i jak sprawnie czasem przerzucic ciezar ciała na drugą stronę przeszkody.)
Zabezpiecz okna w mieszkaniu - dziecko pod zadnym pozorem nie powinno byc w stanie otworzyć któregokolwiek okna samodzielnie( a bedzie próbowało )

nagłe wypadki

Trzymaj przy telefonie lub w telefonie( dobrze jesli ma system automatycznego wybierania) listę numerów telefonów następujacych osób i instytucji : pogotowie ratunkowe, lekarz rejonowy oraz numer najblizszej poradni toksykologicznej lub ośrodka zatruć ( sprawdz w szpitalach lub przez internet ) Numery te powinna znać tez opiekunka do dziecka, niania lub osoba z rodziny, pod kuratelą zastawiasz przychówek. Możesz zrobic kurs pierwsze pomocy dla dzieci i noworodków( tzw. kursy pediatryczne) w ramach organizowanych przez wiele firm kursów ratownictwa, na zyczenie przprowadzanych również w przedszkolach lub nawet indywidualnie w domku. włóz do apteczki lub torby do przewijania termometr i paracetamol dla dzieci. Zapytaj lekarza , kiedy nalezy podać dziecku paracetamol( niepodawaj zadnych innych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych , jak np. ibuprofen.)
 
reklama
co gnębi w trzecim trymestrze

ZGAGA

Zgaga to uczucie pieczenia pod mostkiem, czasem połaczone z nieprzyjemnym smakiem w ustach, spowodowanym zarzucaniem( czyli " odbijaniem się") niewielkich ilości nieptrzetrawionego jedzenia i kwasów zołądkowych . Zgaga nie ma wpływu na dziecko.

Dlaczego?


Wysoki poziom progesteronu u ciężarówek powoduje rozluźnienie mięsni . Jednym z nich jest zwieracz oddzielajacy zółądek od przełyku ( czyli przewodu prowadzącego z ust do żołądka) Zwieracz jest poluzowany i przepuszcza kwasy żołądkowe( przy refluksie jest otwarty ), które przeciekają do przełyku, a czasami az do jamy ustnej. Obecność rozrastajacej się i " wyciskajacej" wszystko w brzuchu do góry macicy też raczej nie pomaga.

co mozesz z tym zrobic?

* jedz powoli kilka niewielkich posiłów dziennie, zamiast połykac jednym haustem trzy wieksze.
*Unikaj potraw: ostrych, mocno przyprawionych, smażonych lub tłustych; czekolady, kawy, alkoholu, napojów gazowanych, męty pieprzowej i zielonej, oraz wszystkiego , co zawiera dużo chemicznych konserwantów.
* Noś ubrania nie obciskajace brzucha.
* Na kanapie nie leż z podwinetymi nogami , bo uciskasz w ten sposób brzuch, podnosząc rzeczy z ziemi , zginaj nogi w kolanach , a plecy trzymaj prosto.
*Jezeli zgaga jest silniejsza, gdy sie kładziesz, spróbuj lezec z głową uniesioną o jakies 15 cm ( podłóz sobie dodatkową poduszkę lub dwie) -to powinno pomóc zapobiec podchodzenia tego świństwa do gardła.
*Postaraj sie zaduzo nie przytyc ( hahaha)
*Nie pal!!
* Jedz jogurty i pij mleko- przetwory mleczne neutralizują kwasy zołądkowe.
*Jezeli nie pomogła Ci zadna z powyzszych porad, popros lekarza , by Ci polecił lub przepisał jakis środek neutralizujacy kwasy zoładkowe , przeznaczone równiez dla kobiet w ciązy . Unikaj medykamentów zawierających sód i sodę oczyszczoną.

Ból pleców

Dlaczego?

Progesteron i relaksyna prowadzą do rozlużnienia ściegien i stawów kręgosłupa oraz mięsni i wiązadeł wokół miednicy.Do porodu bedzie jak znalazł, ale w czasie ciązy psuje postawę, szczególnie jeśli cięzar dziecka napiera na dolna cześć pleców oraz juz i tak osłabione miesnie brzucha, a w efekcie ciągnie kręgosłup do przodu. Bol w dolnej czesci pleców i bóle nóg mogą być skutkiem nacisku, który wciąż rosnaca macica wywiera na nerw kulszowy. Kiedy dziecko zmieni pozycję, ból moze poprostu mijac. Jeżeli stanie się on mocno dokuczliwy, mozesz dostac nakaz lezenia w łózku ( wcale nie tak przyjemny jak mogłoby sie wydawac)

co mozna z tym zrobić?

* unikaj dłuzszego stania i siedzenia. Stojąc , wysuwaj kość łonowa do przodu, tak by czuć , że pośladki podwijają sie w dół i trzymaj wyprostowane ramiona.Siadając , wsuwaj się jak najgłębiej w siedzenie i jesli to tylko możliwe , kładz nogi na drugim krześle lub fotelu.
*rub delikatne cwiczenia rozciagajce , polecone Ci przez fozjoterapeutów w szkole rodzenia lub w szpitalniej przychodni, ewentualnie instruktorów jogi doswiadczonych w pracy z cięzarówkami.
*im bardziej płaskie masz buty i im bardziej podtrzymują Ci stopy, tym lepiej. To ne pora na koturny w kolorze" electric blue" A szkoda.
*Unikaj ruchów wymagajacych skręcana ciała.
*Podnosząc cos z ziemi , zginaj nogi w kolanach.
* Unikaj nadmiernego przybierania na wadze-- nienawidzę tego punktu.

GDY BOLĄ PLECY

*idz na masaż
*weź rozluźniajacą , ciepła kąpiel lub skieruj strumien prysznica na bolące miejsce.
*Przyłóz do pleców ciepły ( nie gorący ) termofor lub lekko rozgrzany płócienny worek z pestkami wiśni.
*Gdy mocno boli poproś lekarza o przepisanie Ci tabletek przeciwbólowych bezpiecznych dla cieżarówek.
* Gdy ból jest naprawde nieznosny poproś lekarza o skierowanie do wykfalifikowanego, doświadczonego, fizjoterapeuty lub osteopaty czy specjalisty w dziedzinie chiropraktyki, specjalizujacych się w leczeniu bolów pleców u przyszłych mam.

obrzęki i zatrzymanie wody w organiźmie

Co to jest?

Opuchlizna, którą najbardziej widać na palcach , nogach, kostkach i stopach, zwana inaczej obrzekiem, pojawia się na skutek zatrzymania, przez organizm płynów w ciazy. Obrzęk sie moze również pojawić na twarzy- winne są naturalny estrogen i hormon steroidowy-kortyzol, które zmieniaja rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie. Niewielkie obrzeki są czymś normalnym i mogą byc w najgorszym razie nieprzyjemne. Jednak , jesli czujesz ze za bardzo napuchłas lub gdy obrzęki utrzymują sie dłuzej niz przez jedna dobę, to powinnaś zgłosic sie do lekarza połoznika. Możliwe, ze wszytsko jest w normie, ale również moze to byc wczesny objaw stanu przedrzucawkowego(spowodowane ciązą wysokie ciśnienie tętnicze) ... ( wiecej w tyg 31)

dlaczego?

Zmiany hormonalne mogą sprawić , że nerki zaczynają gromadzić sól, co z kolei prowadzi do zatrzymania płynów. Twój organizm potrzebuje ich w tej chwili duzo wiecej niz zwykle: ilośc wód płodowych musi byc stale utrzymywana na odpowiednim poziomie . a krew powinna zawierać więcej wody, by ułatwić nerkom usuwanie produktów przemiany materii.
Najczestrze przyczyny lekkichpbrzeków to : upały, dłuzsze stanie lub siedzenie oraz wysokie ciśnienie krwi. Wystepują one najczesciej pod koniec dnia , gdy płyny zbierają się w okolicach kostek i stop - witaj w świecie grawitacji. Rano mozesz mieć niecowiecej spuchniete powieki i linię szczeki. Obrzeki czesciej dotykaja kobiet w ciazy mnogiej i tych z nadwagą.

co mozesz z tym zrobic?

*Usiąc z nogami uniesionymi pod kątem 90 stopni , a najlepiej połóz sie na lewym boku lub z plecami opartymi o poduszkę tak, by były one uniesione o jakies 10 stopni lub wiecej
* noś wygodne obuwie.
* Unikaj skarpetek i podkolanówke z ciasnymi gumkami.
*Jeżeli obrzęki dają Ci mocno do wiwatu , rozejrzyj sie za parą dobrych rajstop przeciwobrzekowych w wersji ciązowej ( wiecej miejsca na brzuch ) i podkolanówkami przeciwobrzękowymi- pamietaj by zakładac je rano gdy opuchlizna jest jeszcze niewielka.
* Nie dodawaj soli do jedzenia.
*Pij duzo wody, by wypłukiwac z organizmu toksyny. Wypijanie większej ilości płynów nie zwiekszy obrzęków, a moze nawet pomóc je zmienszyc.
* jezeli puchną Ci palce , to niezapomnij zdjąc wszystkich pierscionków zanim zaczną Cie na dobre uciskać.
 
EWENTUALNE BADANIA DODATKOWE

cukrzyca ciazowa

Przejsciowa forma cukrzycy: organizm produkuje zbyt mało insuliny by dotrzymac tempa zwiekszonemu w wyniku ciazy poziomowi cukru we krwi ( niektóre hormony ciazowe neutralizują insulinę , która z kolei jest niezbedna do przyswajania przez komórki glukozy). Cieżarówki są zwykle badane pod katem cukrzycy ciązowej - najczesciej pobierana jest w tym celu próbka krwi - w ramach rutynowych badan .

STREPTOKOKI CZYLI PACIORKOWCE GRUPY B (GBS)

twój lekarz moze zaproponować Ci badanie pod kątem obecności tych bakterii. Przyjscie na swiat przez pochwę zarażoną paciorkowcami z tej grupy moze mieć dla maluszka bardzo powazne konsekwencje zdrowotne( np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Dlatego w 3 trymestrze pobierany jest zwykle wymaz z pochwy i jezeli wynik jest pozytywny lekarz przepisuje antybiotyki , które bakterie zwalczają . Nosicielkami tej bakteri jest około 40 % kobiet.

ANEMIA

Próbki krwi cieżarówek są badane również pod kątem poziomu hemoglobiny -zbyt niska zawarośc żelaza we krwi to obajaw niedokrwistości.

KONFLIKT RH

Jezeli twoja krew ma czynnik Rh- , a krew ojca dziecka Rh+ ( konflikt serologiczny)musisz zbadac krew pod kątem przeciwciał odpornościowych przeciwko antygenowi D.
 
jakie są objawy przedwczesnego porodu?

Nawet, jesli myslisz , ze masz tej ciazy juz serdecznie dość, to przedwczesny poród i tak moze sie nieźle wystraszyc.Nigdy nie zapominaj , ze mieszkasz w wysoko rozwinietym kraju z narodowym systemem opieki zdrowotniej. Jesli mieszkasz w duzym miescie lub jego poblizu, to mozesz liczyc na najlepszą możliwą opiekę medyczną dla wczesniaków. Jesli zyjesz na wsi lub z dala od innych to statystycznie wypadasz gorzej.
Przedwczesny poród to taki , który rozpoczą się przed 37 tyg ciązy.

Pierwsze sygnały ze najprawdopodobniej rodziszi to :
*skurcze podobne do miesiączkowych, którym mogą towarzyszyć mdłosci, biegunka lub niestrawnosc,
* nasilajacy sie ból lub uczucie ucisku w dolnej czesci pleców
zwykle nie odczuwany ból lub uczicie ucisku w dolnej czesci miednicy, udach i okolicy łonowej,
wodnista lub rózowawa albo brązowa wydzielina z pochwy, prawdopodobnie poprzedzona wydalaniem gęstego czopa śluzowego (blee!), który blokował wejscie do szyjki macicy,
płyn wydostajacy się z pochwy ( " odejscie wód") co oznacza pękniecie przcherza płodowego: wody płodowe wypływają ciurkiem lub wylewają sie falami.

KRWAWIENIE W 3 TRYMESTRZE

Lekkie krwawienie lub plamienie w drugim i trzecim trymestrze to zwykle nic powaznego, ale zeby mieć pewność powinnas odrazu zgłosic sie do lekarza. Dwie rzadko wystepujace formy powikłan ciazowych, objawiajacych się miedzy innymi w ten sposób , to przodujące łozysko i odklejanie sie łożyska.

Łożysko przodujace lub niskie :

Takie łóżysko jest przyczepione do dolnej częsci ścianki macicy, zamiast do górnej i częsciowo bądz całkowicie blokuje wewnetrzen ujscie szyjki macicy. Na pózniejszych etapach ciazy , kiedy macica powieksza swoje rozmiary, a szyjka macicy dojrzewa(robi się cieńsza i rozpulchniona, gotowa do rozwarcia na szerokość niezbędną do przepuszczenia dziecka w czasie porodu),łóżysko umiejscowione w dolnej czesci macicy moze ulec odklejeniu i spowodować bezbolesne krwawienie . Ryzyko wystapienie tej komplikacji jest wyzsze u kobiet, które mają blizny w macicy po poprzednich porodach lub zabiegach chirurgicznych ; u palacych i gdy spodziewaszi sie wiecej niz jednego dziecka. W przypadku silnego krwawienia moze byc niezbedne przeprowadzenie jak najszybciej zabiegu cesarskiego cięcia. Jezeli krwawienie nie jest zbyt obfite, czasem lekarze połóżnicy przyjmują inną taktykę i radzą poczekac.

odklejanie się łożyska


Odklejanie się łóżyska oznacza, ze odłączyło się ono od ścianki macicy zbyt wczesnie. Nasilenie bólu i krwawienia zalezy od tego , jak duza częsci łożyska "odeszła". Przyczyny są nieznane , ale wystepują one czesciej u kobiet , które juz mają dwoje lub wiecej dzieci, u cieżarówek z wysokim cisnieniem krwi i u palaczek. Czasem problem przechodzi sam znika i ciaza rozwija się spokojnie dalej. Czasami jednak trzeba wywołac poród, a w nagłych przypadkach niezbędna jest cesarka.

PRZEDWCZESNY PORÓD:

dlaczego tak sie dzieje :

W OKOŁO POŁOWIE PRZYPADKÓW LEKARZE POPROSTU NIEWIEDZIĄ . OTO KILKA MOZLIWYCH PRZYCZYN :

* nadmiernie rozciągnieta macica( wiecej niz 1 dziecko lub nadmiar wód płodowych )
* niewydolna, przedwczesnie skracajaca się szyjka macicy - po angielsku : incompetent cervix czyli " niekompetentna szyjka macicy " Akurat , niekompetentna! Co za niegrzeczne określenie ! Oznacza to poprostu , że szyjka nie pozsostaje wystarczaąco ciasno zamkneta.
* zbyt wczesne pekniecie pecherza płodowego (" odejscie wód")
* cos nie jest tak z dzieckiem lub z łożyskiem
*dziecko obumarło w macicy ( rzadki przypadek )
*zapomniana wkładka domaciczna w macicy
*matka cierpi na jakąs chorobe lub na niedozywienie , ma za sobą jakies traumatyczne przezycie ( np. wypadek samochodowy ) albo jest PRZEPRACOWANA
* grupa krwi matki i ojca są ze sobą w konflikcie ( konflikt serologiczny )
* cukrzyca ciążowa
* matka jest młodą nastolatką

JAK WCZEŚNIE TO " PRZEDWCZEŚNIE"


Kazde dziecko urodzone przed koncem 37 tyg ciazy jest uznawane za noworodka niedonoszonego czyli za wcześniaka. Dzięki pomocy specjalistycznej przeżywają dziś nawet dzieci , które przyszły na świat w 22 tygodniu ciązy . w 30 tyg szansę na przezycie ma 90 % przedwczesnie lądujących astronautów, a 80 % z nich będzie pózniej dzieki właściwej opiece medycznej zdrowych . Jeżeli jest na to czas, matkom podawane są często steroidy na przyśpieszenie rozwoju płuc u płodu .

SPECJALNA OPIEKA :

* wcześniaczki przychodziły kiedyś na świat niemal wyłącznie przez CC , ponieważ uważano , że poród wymagajacy przejścia przez kanał rodny może uszkodzić główkę dziecka. Najnowsze badania pokazują jednak , że ta metoda nie jest wcale bezpieczniejsza, jeżeli nie wystepują dodatkowe komplikacje takie jak stan przedrzucawkowy , objawy niepokoju u płodu, czy połozenie pośladkowe płodu ( czyli astronauta pupą do przodu )
* Do porodów przedwczesnych jest zawsze wzywany oprócz położnika również lekarz neonatolog, czyli specjalista do opieki nad noworodkami.
* Jeżeli twoje dziecko nie wymaga pomocy w regulowaniu temperatur ciała lub oddychaniu, zostanie ono umieszczone w inkubatorze i /lub podłączone do urządzenia wspomagajacego oddychanie, a następienie zabrane na odział intensywnej terapii dla noworodków.
*stan twojego dziecka zostanie najprawdopodobniej oceniony przy pomocy badania funkcji zyciowych przeprowadzonego w pierwszej , a nastepnie w 5 minucie zycia i podany w ramach tzw. skali APGAR ( ocena akcji serca, oddychania , zabarwienia skóry, napięcia mieśni, i realcji na bodźce- to ostatnie poprzez wprowadzenie cewnika do nosa)
* jezeli płuca dziecka są niedorozwiniete , to zostaną mu podane sterydy lub surfaktant zastępczny , czyli sztuczne białko zastępujące naturalny surfaktant- substancję naturalnie wyściełajaca płuca dziecka już w ostatnich tygodniach ciązy i umożliwiająca równomierne rozprężanie sie pęcherzyków powietrza.
* jeżeli dziecko nie moze przyjmować twojego mleka . to dostanie podaną rurką mieszankę w proszku. Jesli nie ma przeciwskazan do podawania mleka matki , możesz swoje odpompowywać - to cos pozytywnego , co możesz zrobic , by naprawdę pomóc maluchowi w rozwoju , nawet gdy czujesz się zupełnie bezradna
*wczesniak rozwija się szybciej i lepiej pod wpływem masażu, bezpośredniego kontaktu skóry dziecka ze skórą rodzica lub opiekuna ( tzw. metoda kangura) łagodnej muzyki, słuchania nagran odgłosów bicia serca lub głosu matki. Pomaga też kładzienie na malenkich materacach wodnych lub w hamaczkach , które dają dziecku wrazenie przebywania nadal w macicy.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE WCZESNIAKÓW:


NIEDONOSZONE DZIECI RÓZNIĄ SIĘ OD DONOSZONYCH POD KILKOMA WZGEDAMI - RÓZNICE TE ZWYKLE Z CZASEM ZANIKAJĄ :
* jak powszechnie wiadmo wczesniaki wazą mniej od dzieci donoszonych
* są malutkie, czerwone, pomarszczone i bardzo delikatne , ich głowy i dłonie są duże w stosunku do reszty ciała
*mają bladą skóre , przez którą widac wyraźnie naczynia krwionośne. to dlatego , że mają pod nia minimalną ilość tkanki tłuszczowej
* ich ciała pokrywa warstwa delikatnych włosków ( meszek płodowy )
* ich funkcje motoryczne, z oddychaniem i przełykaniem pokarmu włącznie są , bardzo ograniczone, a ich płacz nie jest tak donośny jak u donoszonego noworodka.
* wczesniaczki są zwykle mniej kontaktowe niż donoszone dzieci - przez większośc czasu śpią , a kiedy się budzą nie łapią kontaktu wzrokowego i nie reagują na głosy czy dotyk .Są tez często bardzo nerwowe .. Raczej trudno im się dziwic .
 
STAN PRZEDRZUCAWKOWY :

co to jest : Stan ten występuje tylko u cięzarnych i jest diagnozowany na podstawie seri sygnałów i objawów takich jak : podwyższone ciśnienei tętnicze, obrzęk kostek ,stóp , dłoni i twarzy , nagły przyrost wagi spowodowany zatrzymywaniem płynów w organiźmie , bóle w górnej częscli brzucha, kłopoty z widzeniem oraz obecność białka w moczu. Stan przedrzucawkowy dotyka około 15 % wszystkich ciezarnych i występuje najczesciej w 2 połowie ciązy. Jego początek moze miec miejsce w czasie porodu lub , co rzadsze , nawet po urodzeniu dziecka. przyczyny są nieznane
Stan przedrzucawkowy moze mieć niegatywny wpływ na łożysko , hamować wzrost płodu i pozbawic go dopływu tlenu . inne mozliwe konsekwencje to przedwczesny poród oraz uszkodzenie nerek , systemu nerwowego i naczyn krwionośnych matki. Czasem stan ten pogarsza się dosłownie z minuty na minutę. Prawdopodobne objawy to ( oprócz obrzęków) : dokuczliwy bół głowy , utrata ostrości widzenia" błyski" lub " migające światełka " pod powiekami , ból w środkowej lub górnej czesci brzucha , nerwowośc, osłabienie i wymioty . KObiety które w tym stanie nie znajdują się pod opieką medyczną w szpitalu , powinny otrzymac natychmiastową pomoc lekarską zaraz po wystąpieniu któregokolwiek z tych objawów. Cieżkie przypadki stanu przedrzucawkowego mogą przejśc w stan rzucawkowy , który stanowi zagrożenie dla zycia matki i dziecka - obecnie bardzo rzadki, dzieki lep[szemu monitorowaniu medycznemu. Stan rzucawkowy moze powodowac konwulsje, zatrzymanie pracy nerek i śpiączkę. Naczynia krwionośne w macicy kurcza sie gwałtownie i odcinają dopływ krwi do płodu.

badania:
wczesne wykrywanie i leczenie oznaczają, że występowanie staniu przedrzucawkowego jes dzisiaj lepiej kontrolowane , ale zapobiec mu nie mozna. W czasie kazdego badani u lekarza lub w przychodni przebadane zostaną próbki twojej krwi i moczu , a w razie wystąpienia jakichkolwiek obrzęków lub opuchlizny powinnaś natychmias sama się tam zgłosic. wystąpienie u ciebie tylko jednego z objawów stanu rzucawkowego np. zatrzymanie płynów w organiźmie , nie oznacza jeszcze ze go masz. wystąpienie stanu przedrzucawkowego jest bardzo prawdopodobne , jesli miałas wysokie cisnienie krwi przed ciąza m w twojej rodzinie były juz takie przypadki, ktos w twojej rodzinie ma zbyt wysokie cisnienie krwi, cierpiałas lub cierpisz na chorobę nerek , masz cukrzyce, byłas lub jestes w ciaży mnogiej, miałas stan przedrzucawkowy wpoprzedniej ciązy , jestes nastolatką lub starszą mamą , jest to twoja pierwsza ciąza.

leczenie :
nie ma na to ostateecznych dowodów , ale wielu ekspertów jest zdania , ze odpowiedni poziom wapnia w diecie cieżarnej moze obniżyc ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego . leczeniew bardzo łagodnej formy tego powikłania moze obejmowac nakaz nie wstawania z łóżka w domu ( lub w szpitalu ) zmianę spospobu zywienia i uważne monitorowanie ciebie i dziecka. Typowe badania to : badanie krwi i moczu . monitoreowanie rytmu serca płodu i badanie USG. jeżeli twój stan pogorszy się lub jest juz zaawansowany w momencie postawienia diagnozy , to bedziesz musiała jechac do szpitala . lekarze prawdopodonie podadzą ci leki na obnizenie poziomu cisnienia krwi , a w zaleznosci jak reagujesz na ich działanie , jaki jest stan twojej macicy i poziom zaawansowania ciązy . mogą nawet wywołac poród lub przeprowadzic CC.
 
plan porodowy

* kto ma byc przy porodzie?
*jakie rzeczy pomogą ci poczuć sie lepiej i swobodniej ( jak muzyka, olejek do masażu , czy zdjecia )
* co chciałabys miec na sobie podczas porodu ( kapelusz i rękawiczki są demode; pamietaj też , że wszystko co sięga ci poniżej bioder najprawdopodobniej nie wyjdzie z tego bez konkretnych rozmiarów plam)
*czy chcesz aby poród nagrywano na wideo lub na cd i kto ma sie tym zając ( owszem są ludzie którzy oprócz filmu ze slubu chca mieć jescze pare innych ciekawych nagrań w rodzinnej filmotece)
*czy chcesz aby owłosienie łonowe ci zgolono , czy tylko przycieto ( niestety, w serduszko sie nie da ) i czy wolałabys zrobic to sama ( do tego potrzeba lusterka , bo brzuch przysłania widok )
* czy zyczysz sobie lewatywę - tak / nie/ tylko , jesli jelita są pełne w momencie rozpoczecia porodu / nie za chiny ludowe
*czy i jak czesto chcesz by cię monitorowano - niektóre urzadzenia do monitorowania płodu uniemozliwiają chodzenie
*czy chciałabys móc cos zjesc na wczesnym etapie porodu i pić na wszystkich etapach
*czy chcesz aby załozono ci cewnik moczowy - tak ./nie / tylko po podaniu znieczulenia zewnątrzoponowego i gdy nieczuję, ze mam pełny pęcherz.
* w którym momencie ma ci byc podane ( jesli wogóle ) cos na usmierzenie bólu
* jakie formu usmierzania bólu są przez ciebie preferowane
*w jakiej pozycji najchetniej chciałaby rodzić , - w kucki , siedząc, czy moze na czworaka
*czy jestes przeciwna w wykonaniu u ciebie naciecia krocza ( naciecie jest robione na dole u wejscia do pochwy i ma ono uchronić twoje krocze przed pęknieciem , któe ktrudniej i gorzej się zrasta )
*czy chcesz dotkąc głowki dziecka , gdy zacznie wychodzić ( gdy wysuwa sie na zewnatrz )
* kto moze podnieśc dziecko jako pierwszy - moze tata albo ty , a moze lekarz czy połozna ( póki co w polskich szpitalach zadko występuje w tej kwesti wątpliwosc)
* kto ma przeciac pępowinę
*czy chcesz miec dziecko przy sobie , dopuki sama niezdecydujesz , ze juz pora by je zmierzono i zważono
* czy zgadzasz sie na podanie ci leków przyspieszajacyh urodzenie łozyska
 
UŚMIERZANIE BÓLU - OPCJE :

ŚRODKI POZAMEDYCZNE :

* akupunktura
* refleksologia ( forma leczniczego masażu stóp)
*aromaterapia - to nie jest zaden środek uśmierzania bólu - to tylko podkręcanie atmosfery
* techniki oddychania i medytacji -trzeba je opanować i ćwiczyć jeszcze przed porodem
*masaż- równiez do przećwiczenia przed porodem przez osobę, która ma go wykonać.
*chodzenie - pozostanie w ruchu może pomóc zmniejszyć ucisk na kręgosłup i na plecy w ogóle, a dodatkowo skupić na czymś innym prócz bólu, niektórym kobietom wygodniej jest stać lub kucać w czasie skurczy i porodu
* hydroterapia - ciepły prysznic lub kąpiel pomaga Ci się rozluźnić ; siedzenie w wodzie moze przynieść dodatkową ulgę zapewniajac oparcie dla brzucha i tym samym zmniejszając ucisk na mieśnie w czasie skurczy ,
* ciepły okład - ciepły ręcznik lub kompres mogą pomóc zniwelować ból oraz zmniejszyć częstotliwość skurczy mięsni,
*wokalizacja- jęczenie, śpiewy medytacyjne lub inne mające na celu "uwolnienie" bólu , inaczej znane jako NAJZWYKLEJSZY , GŁOŚNY , WRZASK !
* przezskórna stymulacja nerwowa TENS - urzadzenie produkujace prąd o bardzo niskim napięciu przesyła impulsy do samoprzylepnych elektrod, przyklejonych po obu stronach kręgosłupa , wywołując tym samym mrowienie na skórze. Przepływ prądu moze blokowac impulsy nerwowe płynące z macicy , interpretowane przez mózg jako ból . Ta metoda zapewnia jego usmierzenie jedynie w niewielkim stopniu , ale dla wielu kobiet okazuje sie wystarczajaca i mozna ją bezpiecznie stosowac w czasie całego porodu.
* hipnoza - jeśli dobrze na ciebie działa , to mozesz osiągnać stan umysłu , w którym bedziesz świadoma wszystkiego , co się z Tobą dzieje , ale nie czujesz bólu ( ale tę sztuczkę naprawde dobrze jest wczesniej przećwiczyc )
*muzyka - ( jeszcze jedna metoda podkręcania atmosfery ) Małe ostrzezenie - wiele osób przygotowuje sobie pogate zestawy nagran " porodowych " by potem zucac płytami lub kasetami po porodówce:)

CIEŻKA ARTYLERIA

GAZ - znieczulenie wziewne, to tzw. gaz rozweselajacy albo " głupi jaś" , występujące pod wieloma nazwami firmowymi , wdychane w czasie skurczy przez gumową maskę , Panuje ogólna zgoda co do tego , że gaz zmniejsza odczuwanie bólu, ale całkowiecie go nie eliminuje. Niektóre rodzące twierdzą , że samo użycie maski pomaga odwrócic uwagę od bólu. U innych maska wywołuje klaustrofobiczny strach ( możliwe jest uzycie specjalnego ustnika ) gaz mozna stosować bezpiecznie w czasie całego porodu . poniewaz zdaje się miec on minimalny wpływ na dziecko , u niektórych wywołuje jednak mdłości i uczucie eufori .

znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe

wiele kobiet prosi o podanie im znieczulenia zewnątrzoponowego czyli EPIDURALU ( tą drugą nazwę warto znać , gdyby Ci przyszło rodzić gdzieś w anglojęzycznym obszarze językowym ) Najpierw lekarz anestezjolog wstrzykuje Ci w plecy miejscowe znieczulenie . Następnie wprowadza pomiedzy dwa kręgi w dolnej częsci kręgosłupa cieniutką , wydrążoną igłę, przez którą wsuwa cewnik. Cewnik- cienka plastikowa rurka - pozwala wprowadzić lek znieczulajacy bezpośrednio w miejsce , w którym blokowane jest odczuwanie bólu i ewentualnie podawać kolejne jego dawki w czasie porodu . Znieczulenie zaczyna działac po 10 -15 minutach . Cały zabieg trwa zwykle około 30 minut i musi być bezwzględnie wykonane przez doświadczonego anastezjologa .
Lek znieczulajacy przenika do tkanki zwanej przestrzenią zewnątrzoponową . otaczającej rdzien kręgowy i płyn mózgowo rdzeniowy .

Znieczulenie podpajęczynówkowe


oznacza ze lek znieczulający zostaje podany prosto do płynu mózgowo-rdzeniowego i zadziała szybciej ( dlatego jest stosowane często w przypadku nagłych zagiegów CC, gdzie czas odgrywa kolosalną rolę ) Znieczulenie zewnątrzoponowe przestaje działać po 1 do kilku godzin ( w zaleznosci od tego ile uzyto leku ) - w czasie długie porodu mozna dawki uzupełniać . Znieczulenie podpajęczynówkowe to jednorazowy zastrzyk , który działa od 1 do 4 godzin
To jedyne w tej chwili dostępne moetody uśmierzania bólu całkowicie blokującego jego odczuwanie przy jednoczesnym zachowaniu przytomności przez rodzącą . To dlatego stosuje się je przy CC.Znieczulenie zewnatrzoponowe lub podpajęczynówkowe użyte przed CC całkowicie bolkuje odczuwanie bodzców nerwowych w dolnej czesci brzucha i wpływa na czucie w nogach ( sprawia ze wydają się cięzkie ) oraz na newy w pęcherzu moczowym ( dlatego najproawdopodobniej założ Ci cewnik , bo nawet niezauwazysz ze robisz siusiu ).W uzyciu są już rówież odmiany EPIDURALU i znieczulenia podpajęczynówkowego nie powodujące utarty czucia w nogach i pęcherzu . Znieczulenie zewnątrzoponowe jest czesto stosowane u kobiet . które bardzo cierpią z powodu bólu, jeżeli dziecko jest w niewłasciwej pozycji ( np. w pośladkowej ) lub jeśli ciąza jest mnoga oraz przy porodach próznowych i kleszczowych . Moze ono czasami utrudniać rodzącej parcie, ponieważ nie czuje ona silnych skurczy w drugiej fazie porodu; lekarz lub położna powinni Ci wpówczas powiedzieć kiedy przeć . Niektóe kobiety decydują się nie przyjmować ewentualniej kolejnej dawki znieczulenia po sam koniec porodu, by znów poczuć skurcze. W przypadku znieczulenia zęwnotrzopponowego lub podpajęczynówkowego podanego przez doswiadczonego anestezjologa ryzyko zwiazane z zastosowaniem tej formy uśmierzenia bólu jest naprawdę minimalne. Zdarza się ze po podaniu leku odczuwanie bólu zostaje zablokowane tylko w jednej częsci brzucha , ale anestezjolog bedzie w stanie od razu temu zaradzić. Mniej niż 1 % kobiet kótre rodziły " na epiduralu " zkarzyło się na kilkudnowy ból głowy. Znieczulenie zewnotrzoponowe i podpajęczynówkowe nie mają wpływu na dziecko

Środki odurzające

Kiedyś rodzącym podawano nawet heroinę ; dzisiaj najpopularniejszym lekiem narkotycznym tego rodzaju w POLSCE JEST DOLARGAN ( nazwa handlowa petydyny ). Podawany w formie zastrzyku domięsnowego w pierwsze fazie porodu , stępia odczuwanie bólu. działajac na receptory opioidowe w mózgu i na rdzeń kręgowy. zastrzyk zaczyna działac po około 20 minutach i działa przez 1 do 3 godzin . możliwe skutki uboczne to : ból głowy , zaburzenia widzenia, wahniecia nastroju, "opływanie" i mdłości . Podany w duzych dawkach moze wywołac senności u dziecka i negatywnie wpłynąc na odruch odduchania - jako antidotum podaje się noworodkowi tlen lub lek o nazwie miedzynarodowej NALOKSON ( nazwa handlowa naloxonum h/ch )

znieczulenie miejscowe


dwie najczesciej stosowane formy tego znieczulenia to blokada nerwu srmowego ( zastrzyk powoduje znieczulenie na ból pochwy i krocza przed uzyciem przez lekarza kleszczy lub wyciągacza próznowego , by wyciągnąc dziecko na zewnątrz ) i znieczulenie krocze, kiedy lek jest wstrzykiwany tylko w tą częsci ciała, by zmniejszyć podczuwany dyskonford lub w większosci przypadków , by wykonac jego nacięcie. Obydwa rodzaje zastrzyku zaczynają działac w ciagu kilku minut , Stosowane są jedynie minimalne dawki , nie majace dzieki temu wpływu na dziecko .


znieczulenie ogólne


Nie stosuje się go niemal wcale , ale czasami okazuje się niezbędne do przeprowadzenia CC , szczególnie w nagłych przypadkach. Oprócz naprawdę wyjątkowych sytuacji , w czasie cesarki zarówno dla matki i dziecka lepsze są znieczulenie zewnątrzopponowe lub podpajęczynówkowe.
 
SPRAWY DO ZAŁATWIENIA PRZED PÓJSCIEM DO SZPITALA :

* Zalicz kurs w szkole rodzenia i lektury. Poród to rzecz nieprzewidywalna , dlatego dobrze by było , gdybyscie oboje ( ty i partner, ty i inna osoba towarzysząca) mieli przynajmniej mętne pojęcie o tym , co was czeka .
* spisz plan porodowy - nawet jesli przekazanie go lekarzowi lub połoznej w szpitalu wywoła jedynie uśmiech rozbawienia na ich twarzach . zrób to dla siebie.
* jesli masz juz dziecko , dzieci zadbaj o opiekę dla nich: moze być potrzeba na " teraz-zaraz" nawet w samym środku nocy . stąd na wszelki wypadek dobrze mieć plan A i plan B . Koniecznie wytłumacz dzieciom szczegóły akcji , by nie szalały z przerazenia , gdy nagle znikniesz.
* zaplanuj transport do szpitala : sama nie prowadz ! Unikaj autostrad - w razie korków cięzko z nich zjechac .. zaraz jakich autostrad ?
*postaraj się miec jeszcze w tym tygodniu przygotowany pokój dzieciecy, rzeczy dla dziecka i ubranka . Na wszelki wypadek .
* Załaduj zamrażarkę łatwym , prostym do przyrządzenia jedzeniem na kilka pierwszych tygodni . Mozecie ugotować zupy , sosy do makaronu, quiche, zapiekanki , lasagne. Ujmijmy to w ten sposób : na skubanie kurczaków raczej nie bedziesz miała ochoty . Po powrocie ze szpitala do domu lista twoich piorytetów bedzie wygladała jak następuje :
a) opieka nad dzieckiem
b) sen
c) nie ma zadnego c )
* trzymaj w zamrazarce cos lekkiego , odzywczego do zjedzenia na wczesna faze porodu - moze byc dmowej roboty rosół z kury , rosół na wołowinie , piuree z owoców.
*jeżeli mozesz sobie na to pozwolić , zorganizuj na pierwszych kilka tygodni kogoś do SPRZĄTANIA ( poproś przyjaciółkę , kogoś z rodziny lub wynajmij kogoz polecenia ) szczególnie jesli czeka cię cesarka .
* zamocuj fotelik samochodowy w wozie ( najllepiej pod okiem lub z pomocą specjalisty ) i przećwiczcie zapinanie i rozpinanie pasów na pluszowym misiu. Fotelik bedzie potrzebny by przewies dzidziusia do domu .
*sprawdz w szpitalu , co jeszcze powinnas ze sobą przywieśc oprócz zawartości swojego kuferka - czy mozesz miec przy sobie mały magnetofon albo kominek do olejków aromatycznych ? pozatym upewnij sie na jakie pomoce do porodu mozesz liczyc : ( piłki , stołki , materace, trampoliny ) i czy nalezy juz wczesniej zarezerwowac , by nie okazało się ze uzywa ich ktos inny.
* kiedy nadejdzie czas , zadzwon do swojej niezaleznej połoznej, do szpitala i powiedz im ze rodzisz oraz zapytaj , kiedy powinnas przyjechac.
 
kuferek do szpitala : W szpitalu , w którym masz rodzić lub w przychodni dostaniesz listę rzeczy dla siebie i dziecka, które powinnas ze sobą przynieść.

TORBA DO PORODU :

* Cokolwiek może Ci pomóc lub przynieść ulgę; nagrania muzyczne plus mały magnetofon ; olejki do masażu; wielka; gumowa piła ; kulki do masazu ( może byc nawet wałek do ciasta lub piłeczka tenisowa); buteleczka ze spryskiwaczem i aromaterapeutyczny , odświeżający powietrze olejek do rozpryskiwania ; balsam do ust ; duzo wody i przekosek dla osoby towarzyszącej ( chyba niechcesz by w kluczowym momencie poszli coś zebrać lub upolować?) i odżywcze przekąski dla Ciebie ; ciepłe, nie ślizgajace sie skarpety ; cukierki z glukozą lub bezcukrowe lizaki , olejki aromaterapeutyczne.

* Zapakuj cos do ubrania, najlepiej duzy T- Shirt , wielką bawełnianą koszulę lub koszulę nocną .Jeżeli w czasie porodu chcesz zachować pozory bycia odzianą , wybierz koszulę zapinaną z przodu na guziki ( lub zawiązywaną z tyłu koszulę szpitalną ) Łatwiej bedzie Ci połózyc dziecko na brzuchu, a potem nakarmić je piersią po zakończonym porodzie. Nieważne, co na siebie włozysz i tak wyjdze to z akcji poplamione ; ktokolwiek bedzie prał twoje rzeczy , powinien pamietać , że plamy z krwi należy, najpierw namoczyć w zimniej wodzie, a dopiero potem wrzucić do pralki . Możliwe ze przydadzą ci sie też skarpetki , kilka ciemnych par majtek i parę duzych podpasek, do podłozenia , gdyby wody płodowe leciały Ci ciurkiem .

*zapakuj środki toaletowe - mydło, szamopn, odżywkę do włosów, pastę i szczoteczkę do zębów, krem nawilżajacy, opaski i gumki do włosów, szczotkę do włosów, suszarkę i plastikowy czepek pod prysznic; do tego ewentualnie zatyczki do uszu , maseczke na oczy i kosmetyki do makijażu, jezeli chcesz sie pomalowac na wizytę gości.

* osoba towarzysząca tez powinna spakować wygodne ubranie ; nie za ciepłe i łatwe do prania. Jeżeli ma Ci robić na przykład uśmierzający ból masaz pod prysznicem , to dobrze by było mieć przy sobie strój lub spodenki kąpielowe- szpitale starają sie ograniczyć do minimum liczbę osób biegających po korytarzu na golasa.

* podobno są ludzie - wyznawcy "kreatywnej wizualizacji" - którzy podczas porodu wpatrują sie w zdjęcie swojego psa . Osoby te rzecz jasna mają nierówno pod sufitem .


TORBA NA CZAS POBYTU W SZPITALU PO PORODZIE:

* wez ze sobą kilka paczek superchłonnych podpasek dla kobiet w połogu

*zapakuj rozpinaną z przodu koszulę nocną lub dwie , szlafrok , 6-7 par majtek połogowych lub po prostu duzych, bawełnianych , najlepiej ciemnych majtek . Miło jest codziennie na noc załozyc świeżą koszulę i mieć sporo bawełnianej bielizny pod ręką , bo bedzie się lało - wiec zapakuj wszystko zgodnie z planami pralniczymi pomagajacych Ci osób ( czy pranie będzie robione od razu po powrocie do domu , czy najpierw nastąpi kumulacja)
*
niektóre szpitale oferują usługi pralnicze- twoje rzeczy muszą byc oznaczone imieniem i nazwiskiem . w szpitalu mozesz też nosic zwykłe ubranie dzienne, ale połączenie obolałego i zmeczonego ciała , wysokich temperatur zwykle panujących w szpitalach oraz liczby raz, kiedy bedziesz potrzebowała dostępu do swojego "specjalistycznego oprzyrządowania karmiącej " czyni bawełniane koszule nocne jedynym praktycznym rozwiązanem .
* zapakuj też przynajmniej dwie solidne , odpowiedni dopasowane staniki dla karmiących, które dobrze podtrzymują twoje napęte , powiekszone piersi oraz wkłądki laktacyjne dla ochrony przed przeciekaniem . kiedy popłynie mleko .

*jezeli chcesz wizasc tel. komórkowy nie zapomnij o ładowarce do niego

*zapakuj ubranie na powrót ze szpitala do domu dla siebie ( prawdopodobnie , ubranie ciązowe bo brzuch nadal bedzie duzy) i dla dziecka - koniecznie łącznie z ciepłą czapeczką i kocykiem lub becikiem . Noworodki uwielbiają być ciasno owinęte , bo przypomina im to warunki w macicy . pamietaj , ze dziecko w tym ubranku bedziesz musiała zapiąc w foteliku samochodowym - śpiworek bez nóg odpada w przedbiegach .

* zapakuj jakis poradnik opieki nad doworodkiem

* jesli masz juz małe dziecko , nie zapomnij wziasc dla niego prezentu , by wiedziało , ze bez niego nic by sie nie udało . to początek trudnego okresu w jego zyciu . dlatego pewnie bedzie milsze dla nowego dzidziusia , jesli pomyśli ze ten przyniósł mu jakis wyjątkowy prezent .
 
reklama
PORÓD :

Możliwe , ze nawet nie zauwazysz pierwszych oznak nadchodzącego porodu, Jeśli jednak bedą wyraźne , odpocznij i zjedz coś - poród moze się zacząć na dobre w kazdej chwili i powinnas zgromadzić siły, chociaż do samego rozwiązania moze byc jeszcze kilka dni , a nawet tygodni . Kiedy poczujesz skurcze , mogą to byc przepowiadające , czasem nazywane " fałszywymi" Ból jest znośny - to własciwie nawet nie ból , a nieprzyjemne uczucie- skurcze są niereguralne ; mijają jeśli troche pochodzisz, połozysz się lub weźmiesz kąpiel . często trudno jest odróżnić te " fałszywe" skurcze od skurczy w tzw. " fazie ukrytej " na samym początku własciwego porodu. ( gdy szyjka macicy rozwiera się na 3-4cm ) , dlatego nie wachaj się dzwonić do położnej , szpitala , czy swojego lekarza , by opisać objawy. Powiedzą Ci , czy masz zostać w domku , czy z miejsca jechac na porodówkę .

NATYCHMIAS ZGŁOŚ SIĘ DO SZPITALA JEŻELI :


*odeszły Ci wody i zauwarzyłas w nich zielonkawą lub ciemną plamke . to smókła - pierwsza kupa twojego astronauty - która moze być sygnałem ze płodowi moze grozić niedotlenienie .
* krwawisz z pochwy, a krew jest jasnoczerwonej barwy , co może oznaczac problemy z łóżyskiem
* czujesz lub widzisz pępowinę w pochwie - znak , że pępowina wypada. potrzebujesz natychmiastowej pomocy ; zadzwon po pogotowie , otwórz drzwi wejsciowe , a następnie uklęknij na podłodze z pupą do góry i głową w dół , by zmniejszyć nacisk na pępowinę do czasu przyjazdu karetki ( jęsli to możliwe , niech ktoś inny po nią zadzwoni i otworzy drzwi lekarzowi i sanitariuszom . )

kiedy skurcze ruszają na dobre , to najczęsciej :
* są regularne
*stają sie coraz silniejsze
*dłuzej trwają
*przerwy miedzy nimi są coraz krótsze
*coraz trudniej bedzie Ci je znieść

Zmierz czas ich trwania i przerwy między poszczegulnymi skurczami , a potem , przekaz te inf swojemu lekarzowi lub połóznej , albo osobie w szpitalu .
Przecietny poród w przypadku kobiety rodzącej po raz pierwszy ma mniej wiecej taki przebieg :
- faza pierwsza - rozwarcie szyjki macicy do 9-8 cm ( średnio 8 godzin )
- faza druga - rozwarcie do 10 cm ( 3 - 5 godzin ) , przygotowanie organizmu do parcia i rodzenia dziecka ( średnio około 2 godziny )
- faza trzecia - wydalanie łożyska i innych zbędnych już elementów ( około 10 minut po urodzeniu dziecka , jeśli podano okstycyne ; do godziny , jesli łożysko ma zostać naturalnie wydalone )
Alez to gładko brzmi . W rzeczywistości twoje doświadczenia mogą się radykalnie od tego opisu różnić .

Po przyjezdzie do szpitala , albo po przyjezdzie połoznej lub lekarza , gdy rodzisz w domu , zostaniesz poddana badaniu , które najprawdopodobniej obejmie :

* pomiar cisnienia krwi
* pomiar temp. ciała i pulsu
*badanie pochwowe w celu sprawdzenia wielkości ewentualnego rozwarcia szyjki
* elektroniczne monitorowanie rytmu serca dziecka, zwykle przeprowadzone przy pomocy urzadzenia zapisującego również informację na temat skurczów macicy i interpretujacego wyniki pochodzące z czujników w podłaczonym do niego kabelkami pasie załozonym na brzuch . Gdy wyniki są wpozadku , urzadzenie monitorujace jest wzykle po jakimś czasie odłączane ( np. 20 minut ) . Rytm serca mozna badac tez krócej przez stekoskop.
 
Do góry