reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

 • Czy znasz kubeczek FERTI∙LILY, stworzony dla par, które mają problemy z poczęciem? Teraz możesz kupić go ze zniżką. Natomiast, jeśli z niego korzystałaś, proszę podziel się ze mną opinią Przeczytaj i zdecyduj

  Jeśli czujesz zmęczenie, wypalenie i chcesz zadbać o siebie, a nie masz dużo czasu - wpadnij jutro o 10:00 na kawę z uważnością. 15 min. ćwiczeń mindfulness robi zmianę. Zapraszam

reklama

ciocia dobra rada

Carioca77

BeBonka
Dołączył(a)
7 Listopad 2006
Postów
4 338
Miasto
Sopot
Myślę, dziewczyny, że warto jest mieć oddzielny wątek na zebranie informacji dotyczacych naszych ciąż - np. diety, kiedy i jak często należy chodzić do lekarza, jak zachowywać się w niepokojących sytuacjach itd.
Co Wy na to?

Pozwolę sobie zacząć :-)

Badania w ramach NFZ:

W odniesieniu do opieki ambulatoryjnej nad kobietą w ciąży niepowikłanej właściwym jest przeprowadzenie:
 • badania podmiotowego i przedmiotowego (połączonego z: badaniem ginekologicznym - we wziernikach, badaniem zestawionym oraz badaniem położniczym zewnętrznym, oceną wydzieliny pochwowej tętniczego pH pochwy, pomiarem ciśnienia tętniczego krwi, oceną masy ciała, badaniem czynności serca płodu od 14 tygodnia ciąży oraz ocena ruchu płodu przez ciężarną od 26 tygodnia ciąży) przy każdej wizycie planowanej nie rzadziej niż raz na cztery tygodnie,
 • badanie grupy krwi na początku ciąży, w przypadku grupy krwi Rh ujemnej, przeprowadzenie badania przeciwciał anty Rh co dwa miesiące,
 • badania USR w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży,
 • badania na obecność antygenu Hbs w trzecim trymestrze ciąży, od badania można odstąpić gdy pacjentka ma aktualne szczepienie przeciwko WZW typu B,
 • badania morfologicznego krwi i badania ogólnego moczu raz na dwa miesiące,
 • badania glikemii na czczo na początku ciąży oraz wykonanie testu tolerancji glukozy między 24 a 28 tygodniem ciąży,
 • badania ultrasonograficznego trzykrotnie w przebiegu ciąży- pierwszego do 14 tygodnia, drugiego około 22 tygodnia i trzeciego około 30 tygodnia ciąży.
 • Badanie ciężarnej powinno być przeprowadzone częściej, lub rozszerzone o badania dodatkowe, gdy istnieją wskazania do ich przeprowadzenia wynikające ze stanu klinicznego pacjentki.
 
reklama

Carioca77

BeBonka
Dołączył(a)
7 Listopad 2006
Postów
4 338
Miasto
Sopot
Dieta kobiety w ciąży, do poczytania:

http://kobieta.gazeta.pl/edziecko/1,54921,1326226.html

http://twoja-ciaza.com.pl/dieta.html

http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,56681,2170846.html

http://www.resmedica.pl/zdart89912.html


ważne:
- nie powinno się bez porozumienia z lekarzem przyjmować żadnych preparatów witaminowych (za wyjątkiem kwasu foliowego)
- ze względu na ryzyko zetknięcia się z toxoplazmozą od razu powinnyśmy zrezygnować z surowego mięsa (bye bye tatar), myć baaardzo dokładnie warzywa i owoce.
 

Carioca77

BeBonka
Dołączył(a)
7 Listopad 2006
Postów
4 338
Miasto
Sopot
Przy czynnościach wymagających pochylenia się, typu mycie wanny czy ćwiczenia fitness, należy uwazać by głowa nie była poniżej bioder - czyli nie należy schylać się zbyt nisko, albo zamiast schylać się zawsze lepiej jest przykucnąć.
 
H

Harsharani

Gość
kurcze, a jak myslicie...jak to jest z basenami? Bo ja chetnie poszlabym sobie popluskac sie, ale nie wiem czy to nie bedzie takie..niehigieniczne?
 

Carioca77

BeBonka
Dołączył(a)
7 Listopad 2006
Postów
4 338
Miasto
Sopot
Basen jest bardzo polecany kobietom w ciąży - tylko nie jestem pewna czy w I trymestrze. Musisz się rozejżeć za takim czyściutkim - ale wczesniej i tak trzeba sie zapytać lekarza czy nie ma przeciwskazań. Bo może być tak, że masz skłonności do infekcji, albo lepiej żebyś się nie ruszała za dużo na początku ciąży.
 
reklama

Carioca77

BeBonka
Dołączył(a)
7 Listopad 2006
Postów
4 338
Miasto
Sopot
W czasie ciąży, trzeba podwójnie pielęgnować zeby, dbać o higienę, jeść dużo wapna (mleko pasteryzowane i jego przetwory), bo ciąża może nieźle zdegenerować uśmiech. Dzieje się tak dlatego, ze rozwijająca się fasolka potrzebuje dla wzrostu swoich kości wapnia i jeśli nie dostarczamy go w odpowiedniej ilości - zabiera go nam - z kości i zębów.

Trzeba odwiedzać dentystę - ale leczenie zębów najbezpieczniejsze jest w II trymestrze.
 
Do góry