reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Co dalej po ustaniu zatrudnienia??

Kati33

Aktywna w BB
Dołączył(a)
1 Luty 2022
Postów
97
Witajcie dziewczyny. .powiedzcie mi proszę (może któraś to już przechodziła ) .co dalej gdy umowę mam do dnia porodu ?,o co się starać ?co mi się należy ?,pracowałam na pół etatu. .czy to też ma znaczenie ,?co z ubezpieczeniem ?co mam dalej robi. ?
 
reklama
Witajcie dziewczyny. .powiedzcie mi proszę (może któraś to już przechodziła ) .co dalej gdy umowę mam do dnia porodu ?,o co się starać ?co mi się należy ?,pracowałam na pół etatu. .czy to też ma znaczenie ,?co z ubezpieczeniem ?co mam dalej robi. ?
Po ustaniu zatrudnienia będziesz miała wypłacany przez ZUS zasiłek macierzyński, twój pracodawca musi wysłać do nich stosowny dokument. Nie będzie Ci przysługiwać urlop macierzyński (a dokładniej to tylko 1 dzień), jednak będziesz nadal ubezpieczona zdrowotnie przez okres pobierania zasiłku.

To co ty musisz zrobić, to
- złożyć u pracodawcy wniosek o urlop macierzyński, jako że dzień porodu będzie jednocześnie ostatnim dniem trwania umowy o pracę i jedynym dniem urlopu macierzyńskiego. Ten wniosek (polecam złożyć od razu na cały rok) będzie potrzebny do wypłaty zasiłku macierzyńskiego - pracodawca przekazuje go dalej do ZUS.
- dowiedzieć się u pracodawcy, czy przekaże do ZUS kopie aktu urodzenia i świadectwa pracy, czy też będziesz musiała to zrobić osobiście

Wymiar etatu nie ma znaczenia.
 
Ja mimo wszystko proponowałabym, by mąż zgłosił Cie u siebie w pracy do ubezpieczenia (o ile masz taką mozliwosc). Niby ubezpieczenie będziesz miała z racji pobierania zasiłku, ale w systemie będziesz widniała jako nieubezpieczona i z każdą wizyta lekarska będziesz musiała pisać oświadczenie...
Pamiętaj, że dziecko też trzeba zgłosić do ZUS.
 
U mnie pracodawca nie zgłosić do ZUSu, usłyszałam, ze zasiłek mi nie przysługuje.
Pojechałam osobiście do ZUSu i wysłali pismo do pracodawcy by podesłał papiery. Ma na to czas do jutra i mam nadzieje ze to zrobi, bo to w koncu korporacja i powinni pilnować takich spraw
 
Jeśli masz/miałaś umowę do dnia porodu, to zasiłek Ci przysługuje.
A miałaś umowę na pół etatu czy umowę zlecenie na 4h/dzień?
 
Ja mimo wszystko proponowałabym, by mąż zgłosił Cie u siebie w pracy do ubezpieczenia (o ile masz taką mozliwosc). Niby ubezpieczenie będziesz miała z racji pobierania zasiłku, ale w systemie będziesz widniała jako nieubezpieczona i z każdą wizyta lekarska będziesz musiała pisać oświadczenie...
Pamiętaj, że dziecko też trzeba zgłosić do ZUS.
To racja, tak lepiej.
 
@Kati33 Czy masz konto na pue zus? Zweryfikuj czy miałaś opłacaną składkę na chorobowe. Jeśli tak, to zasiłek będzie Ci przysługiwał.
 

Załączniki

  • Screenshot_2023-11-05-23-59-35-565.jpg
    Screenshot_2023-11-05-23-59-35-565.jpg
    100,2 KB · Wyświetleń: 46
reklama
A jeśli nie ?od czerwca przestał opłacać
Wyglada to jakbyś już od maja zaczęła chorować. Bo już podstawa składek jest mniejsza, czyli wynagrodzenie za pracę nie jest za pełny miesiąc. Ale do tego momentu miałaś opłacone wszystkie składki, czyli przysługują ci wszystkie świadczenia, zresztą pobierasz chyba zasiłek chorobowy?
 
Do góry