reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

CO KAZDA 'CIEZAROWKA' W IRLANDII WIEDZIEC POWINNA - W trakcie tworzenia :D

Malaulka a czy mozesz napisac czy do urlopu macierzynskiego brane sa pod uwage skladki PRSI?I jak wiesz jak oni to wyliczaja iwogole cos na ten temat to prosze napisz cos wiecej.
Jestem w 19tc.
Kiedy najlepiej jest isc na macierzynski?
Sorki za tyle pytan.
Pozdrawiam
 
reklama
Witam..jestem tu nowa i troszke "nieobyta" wiec jesli zrobie cos nie tak to prosze o wyrozumialosc:)):-)
Obecnie jestem w 30 tyg.ciazy i jeszcze do poniedzialku pracowalam..we wtorek bylam u mojego GP(irlandzkiego) i dostalam zwolnienie..Od paru dni zalatwiam tez wszystkie formalnosci zwiazane z zasilkiem macierzynskim.Z tego co wiem ,wniosek ow nalezy przeslac do urzedu minimum 6 tyg.przed planowana data rozpoczecia zasilku(ja wybralam 2tyg.przed terminem porodu)
Zastanawiam mnie jedna sprawa o ktorej wspominalyscie..W irlandii mieszkam juz ponad 2 lata,pracuje w sumie ok 2 lat,a w ostatniej firmie ponad rok,moja firma nie placi mi za zwolnienia tylko socjal..Ktos wyzej napisal,ze musze przepracowac lacznie 2 lata,zeby socjal mi wyplacil za zwolnienia..czy to prawda?!
 
Tak, 2 lata sa bezwzglednie wymagane do zwolnienia lekarskiego (wyplata pieniazkow), ale do zasilku macierzynskiego wystarczy 39 tyg oplaconych skladek prsi.
A poza tym to jest to moj pierwszy post na tym forum, wiec witam sie z Wami bardzo serdecznie i bardzo sie ciesze, ze powstal taki temat. Dzis zaczal sie 17 tydz mojej ciazy :-) i poki co jestem bardzo zadowolona z opieki lekarskiej i jestem od poczatku zdecydowana rodzic w Irlandii. Czy ktoras z Was wie cos na temat szpitala w Tralee, CO.Kerry ? Ja znam go tylko z intensywnej terapii - wspaniala opieka, chcialabym jednak wiedziec jak tam wyglada porod. I jeszcze jedno, jak dotad zadna z Was nie wspomniala o polskiej przychodni w Cork, wiecie cos na ten temat ? Chcialabym zrobic dodatkowe usg, mieszkam w Killarney, wiec do Cork mam rzut kamieniem i prawde mowiac nie chce mi sie pol dnia jechac do Dublina. Mam tez nadzieje na irlandzkie obywatelstwo dla naszego dziecka, po nowym roku stuknie nam 4 lata, a w Polsce bylismy tylko raz na 2 tyg, wiec chyba ten warunek spelnimy, co jeszcze trzeba zrobic w tej sprawie ??? Dziekuje za wszelkie odpowiedzi, pozdrawiam :blink:
 
Do zwolnieniam lekarskiego biora po uwage rowniez prace w polsce , takze nie jest niegdzie podane ze dwa lata w irlandii. Ja bylam na zwpolnieniu lekarskim po przepracowaniu tutaj 41 tygodni , czyli u mnie brali pod uwage prace wczesniejsza w polsce . Pozdrawiam
 
Do zwolnieniam lekarskiego biora po uwage rowniez prace w polsce , takze nie jest niegdzie podane ze dwa lata w irlandii. Ja bylam na zwpolnieniu lekarskim po przepracowaniu tutaj 41 tygodni , czyli u mnie brali pod uwage prace wczesniejsza w polsce . Pozdrawiam
Tak,tak i o prace w 2006 w polsce mnie dzis pytano..niestety w tym wlasnie roku przyjechalam do ROI i nie pracowalam..:(( ale czego dzis sie dowiedzialam ..
dzis dowiedzialam sie w Socjal Welfare,ze raczej nie mam szans,zeby socjal wyplacal mi zasilek chorobowy ,poniewaz mam nie wystarczajaca ilosc skladek ,ale poniewaz sam pracodawca stwierdza,ze wykonywana prze ze mnie praca jest za ciezka i zbyt ryzykowna dla dziecka a lekarz na podstawie tej opinii dal mi zwolnienie lekarskie,kwalifikuje sie na HEALTH AND SAFETY BENEFIT (forma HSB1),jest to benefit,gdzie przez 21 dni placi mi pracodawca normalna wyplate,a pozniej dopiero socjal..socjal w moim przypadku to minimum,tzn.ok88euro tyg.ale zawsze to cos jak nic...zreszta w moim przypadku pewnie przypadnie mi na ostatnie dwa tyg.bo pozniej ide juz na Maternity..

Mam nadzieje ze po zlozeniu wszystkich papierow nie bede miala juz zadnych niespodzianek a wszysko skonczy sie tak jak mi dzis powiedziano!!

pozdrawiam,aga
 
. jak dotad zadna z Was nie wspomniala o polskiej przychodni w Cork, wiecie cos na ten temat ? Chcialabym zrobic dodatkowe usg, mieszkam w Killarney, wiec do Cork mam rzut kamieniem i prawde mowiac nie chce mi sie pol dnia jechac do Dublina. :blink:

tutaj jest link do PL przychodni w Cork

Medicus - strona główna

Ja sie tez zapisalam ale do Dublina bo mam blizeja.
Mysle ze jest to samo....
Zadzwon i spytaj sie a wszystkiego sie dowiesz.
 
Witam ponownie:-)
Dlugo mnie nie byli,ale kurde brakuje mi czasu

Pytal kiedys o macierzynskie i chorobowe
Bylam na chorobowym,koniec lipca poczatek sierpnia do tej pory nic sie nie dzieje tzn.ani pieniazki nie wplynely na konto i ani zadnego listu od nich nie dostalam odmownego.
Z gory wiem ze z mojego chorobowego moze byc lipa bo niby pracuje od maja 2006r to mam malo skladek PRSI oplaconych.
Do macierzynskiego potrzebne jest 39skladek PRSI a ja napewno tyle nie mam. \

Czy ktoras z Was byla w podobnej sytuacji do mojej?jesli tak to co z tego wyszlo,mam na mysli czy po urodzeniu dzidzi nalezaly Wam sie jakies pieniazki?
 
ewelcia, a co robiłaś zanim zaczęłaś pracę tutaj???? Jeżeli pracowałaś albo uczyłaś sie w Pl, to to organizuj sobie zaświadczenia i wszystko będzie Ci się należało.
Co do chorobowego, to oczekiwanie na odpowiedź z Welfaru może trochę potrwać.


Jeżeli nieprzerwanie pracowałaś od 2006 roku, to należy Ci się macierzyński, pod warunkiem że teraz jesteś zatrudniona.

Po urodzeniu będziesz dostawała 166 euro miesięcznie zasiłku rodzinnego plus 275 euro kwartalnie early childcare. Od przyszłego roku będą ten zasiłek wypłacać miesięcznie, a nie kwartalnie i będzie to 92 euro. W razie jakichś wątpliwości, śmiało pytaj, nieskromnie powiem, że trochę na te tematy wiem :-)
 
reklama
Do góry