reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Co koniecznie powinna przygotowac mama maluszka

Przede wszystkim nie kupować za dużo. Nie wiadomo czy nakupione smoczki, butelki, kosmetyki, pieluszki przypasują naszemu dziecku. Każde dziecko jest inne i od urodzenia ma swoje upodobania.


Pieluszki - na początek używałam papmpers premium, drogie ale mają taką siateczkę, która pochłania luźne kupki, w innych się ta kupka rozmazuje i ciężej dziecko doczyścić. Potem zaczęłam eksperymentować z tańszymi. Tu każdy ma innych faworytów, chociaż pampers active baby chyba prowadzi. Jedna rada - nie kierować się tylko wyglądem i miękkością pieluszki! Dziecko ma mieć przede wsztstkim sucho.
Zawsze nową markę testuję w ten sposób: do zasikanej pieluchy przyciskam złożony ręcznik papierowy. W Pampersach i Rossmannowych jest on suchutki nawet po mocnym dociskaniu. W pieluchach tak chwalonej Dady był on cały mokry po lekkim przyłożeniu, więc pieluszka może i łudząco podobna do Pampersa ale dziecko ma w niej super mokro :(

Ubranka - najlepsze są pajace, body i półspiochy. Śpiochy z kaftanikami to jakiś przeżytek, ciągle trzeba poprawiać ten kaftanik żeby dziecka nic nie uwierało.

Kosmetyki: mydło lub płyn do kąpieli, balsamik, chusteczki do pupy, sudocrem na odparzenia a jeśli pupa jest zdrowa to wystarczy delikatniejszy dla skóry linomag maść, woda w sprayu do noska, patyczki do uszu, do pępka octenisept lub spirytus
Najdelikatniejsze są kosmetyki Hippa i Babydream (w Rossmannie). Nie mają SLS czyli substancji myjącej ale i wysuszającej skórę i oleju mineralnego (czyli ropy naftowej, która uzależnia od siebie skórę i tworzy na niej gładziutką i mięciutką plastikową powłoczkę, więc skóra nie traci wilgoci ale i nie oddycha, no i wogóle jakoś tak mam opory przed smarowaniem dziecka ropą naftową).

Mam małą łazienkę i sprawdziłą się u mnie składana wanienka Flexi Bath. Dziecko ma w niej tyle samo miejsca co w tradycyjnej a po kąpieli można ją złożyć jak harmonijkę. Świetna przy wyjazdach. Do dzisiaj pożyczam ją koleżankom na wakacje. Minusy: cena ok 130zł, nie można jej postawić na stojaku więc albo pochylamy się nad wanną albo kładziemy na stole.

Profilowana gąbka na dno wanienki. Dziecko ma wygodnie i mięciutko a my nie stresujemy się trzymaniem główki.
Pieluszki tetrowe ok 15szt i flanelowe ok 3szt.
Butelki małe 2szt. Na początek wystarczą i nie wiadomo czy ich smoczek przypasuje dziecku. Ja kupiłam wielki zestaw za 100zł a karmiłam piersią i butelek używałam tylko do herbatki koperkowej:(
Cążki lub nożyczki do paznokci, miękka szczoteczka do włosów.

Pediatra odradziła mi wieszanie karuzeli i zabawek do wózka zaraz po urodzeniu się dziecka. Podobno dopiero uczy się korzystać ze wzroku i coś stale dyndającego przed nosem jest drażniące i niekorzystne dla oczu. Powiesiłam więc jak zaczął interesować się otoczeniem.

Dla mamy konieczne są wkładki laktacyjne i duże podpaski. A przede wszystkim dużo luzu po porodzie, otwartości na nowe dni bo wszystko się szybko samo ułoży jeśli tylko nie będziemy wymagać za dużo od siebie i otoczenia.
 
reklama
Dla nas podstawą była frida - odsysacz na katar, do kupienia w każdej aptece, nie raz do dziś ratuje nam życie
Pieluszki tetrowe i flanelowe - praktycznie do wszystkiego, są bardzo delikatne, przy fontannie jak znalazł.
Becik, mamy w trapezy - biało czarno zielony z zapięciem na rzepy od black plum, sprawdza się nawet teraz do przewijania.
Chusteczki nawilżone do mycia pupy, oliwka i krem na odparzenia.
 
Nie będę teraz tworzyć całej listy, bo każda mama wie, że jest tego sporo :) Jednak przyznam, że byłam bardzo zadowolona z grubego, polarowego becika zapinanego na rzep, pieluch flanelowych, kołyski, którą później przemienia się na leżaczek i ...sterylizatora mikrofalowego. Na początku myślałam, że w ogóle mi się nie przyda- dziś doceniam ile mniej pracy miałam dzięki niemu.

Z rzeczy nieprzydatnych- aspirator- u nas lepiej sprawa się zwykła, poczciwa gruszka.
 
Ja powiem czego na pewno bym na pewno nie kupiła nauczona doświadczeniem. Otóż: zabawki pluszowe, zawieszki na wózek, maskotki. Dzieciak dostał tego sporo i nie zainteresował się prawie wcale. Dużej torby na pierdołki też bym nie polecała, tylko jakąś małą zgrabną bo tylko przez pierwsze tygodnie nosi się górę rzeczy ze sobą, potem już znacznie mniej. Ponadto mi się bardzo przydał aspirator, laktator, duży ręcznik z kapturkiem dla dzidziusia, oliwka ze słodkich migdałów i mydełko z Aleppo. Żadnych innych kosmetyków.
 
Mi przy synach laktator ratował życie. Zastoje miałam bo dzieci nie jadły tyle ile produkowałam. Ręcznie tego dla samej ulgi nie dawałam ściągać. Tetra i flanela i wszystko w temacie. Mąka ziemniaczana jako zasypka i duziiiio miłości.
 
Ja osobiście polecam mamusiom, które nie chcą lub nie mogą karmić piersią butelki anty-kolkowe tomme tippee, które u nas bardzo się sprawdziły przy córce :) koleżanka zachwalała aventa. W zasadzie jeżeli karmicie butelką to raczej niezbędny będzie podgrzewacz i sterylizator, głownie w celu ułatwienia i usprawnienia sobie życia:)W późniejszym czasie super sprawdziła się suszarka do butelek.
Na początek wystarczy jeden smoczek, np LOVI, bo potem może się okazać ze dzidzia albo nie chce smoka, albo metodą prób i błędów -tzn zmiany smoczków w końcu trafiamy na ten właściwy:)
Na początek fajnie też sobie kupić okrycie kąpielowe takie z kapturkiem :)
Generalnie to temat rzeka co potrzebne, co "zbędne"
 
W zasadzie powyżej jest już wszystko dokładnie opisane w kwestii wyprawki dla maluszka,ja od siebie dodam jeszcze ubranka i dobry,ciepły komplet pościeli ze śpiworkiem. Jeżeli czegoś zabraknie to zawsze możesz dokupić to wówczas kiedy maluszek jest już na świecie.
 
reklama
Ja jeszcze dołączę do tej listy taką chustę do noszenia dziecka w niej na brzuchu, u nas sprawdza się świetnie :) Do tego Sudocrem na odparzenia od pieluch i gotowe
 
Do góry