reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Co mi się należy w ciąży ?

Madziołek.

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Wrzesień 2016
Postów
525
Witam.Jestem w 10 tygodniu ciąży.Z chłopakiem nie mamy ślubu,ja uczę się w prywatnym LO dla dorosłych i jestem zarejestrowana w urzędzie pracy.Chłopak pracuje.Co nam się należy? Będzie to nasze pierwsze dziecko
 
reklama
Rozwiązanie
Po urodzeniu dziecka ,osobie bezrobotnej należy się :
*Becikowe z tytolu urodzenia dziecka(fachowo nazywa się to jednorazowa zapomoga z tytolu ur.dziecka-do tego potrzebujesz zaświadczenie od lekarza ,ze bylas do 10tyg ciąży u lekarza. Takie zaświadczenie dają po porodzie)
*tzw.Nowe becikowe -zapomiga rodzinna (o ile pamietam)czyli placa Ci przez rok czasu 1000zl miesięcznie jeśli nie masz macierzyńskiego
*możesz starać się o świadczenie rodzinne

No i tyle ,a i jeśli chlopak pracuje to może cos dostaC z tytolu ur dziecka

Wiec glowa do gory i trzymam kciuki za Was
Pracodawcę musisz poinformować od razu, chyba, że chcesz później mieć kłopoty.
Pracować jak najbardziej możesz, pytanie, czy ktoś Cię zatrudni na tych ledwo kilkanaście tygodni...
Po porodzie będziesz mieć 1000zł co miesiąc przez rok plus becikowe 1000zł i zasiłek rodzinny 90zł co miesiąc, w ciąży nic Ci się nie należy.
 
Nie musisz wcale informować o ciąży az do pierwszego L4 z którego to będzie wynikało.
Mam jednak nadzieję, że nikt Cię na umowę o prace nie zatrudni bo jakoś mam dziwne wrażenie, że chcesz potencjalnego pracodawce oszukać a to nie jest w porządku...
 
Przeraża mnie to co czytam... kompletnie nie należy ci sie nic oprócz opieki i becikowego. I skoro to juz 10 tydzień to musisz poinformować pracodawcę. Jeśli bys nie wiedziała o ciąży to inna sprawa, ale skoro wiesz i dostaniesz umowę i pojdziesz ma l4 możesz miec problem ze strony zusu
 
Ciąża jest sprawą kobiety a nie jej pracodawcy dlatego informowanie nie jest żadnym obowiązkiem. Co więcej ZUS lubi dociekać co do słuszności wypłaty zasiłków i świadczeń, ale i tak kobieta jest na wygranej pozycji bo nikt nie może kwestionować jej prawa do zatrudnienia. Kobieta ciężarna ma TYLKO PRAWA a pracodawcy pozostaje się tylko modlić żeby nie trafił na taką co chce tylko go wyzyskać...
Niestety nie ma co się dziwić, że coraz trudniej znaleźć zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę skoro jednym z pierwszych pytań jakie kobieta zadaje sobie zachodząc w ciąże jest "Co mi się teraz należy?"
 
Zus jak najbardziej moze dopatrywać się chęci wyłudzenia macierzyńskiego. Szczegolnie jeśli zataimy przed pracodawcą fakt, iż w ciąży jesteśmy.
On sam może wtedy napisać donos do zusu.
W dzisiejszym świecie czasami trzeba patrzeć na realia, a nie ustawy.
Po co robić sobie problemy. Stres w ciąży nie jest wskazany.
 
reklama
Zapytałam bo nie chcę mieć problemów,jednak chciałabym pracować dopóki będę mogła (nie chodzi o oszukanie ani naciąganie kogokolwiek).A wątpię żeby ktoś chciał mnie przyjąć jeżeli będzie wiedział,że jestem w ciąży bo wiadomo,że wiąże się to z tym,że w końcu będę musiała przerwać pracę
 
reklama
Po urodzeniu dziecka ,osobie bezrobotnej należy się :
*Becikowe z tytolu urodzenia dziecka(fachowo nazywa się to jednorazowa zapomoga z tytolu ur.dziecka-do tego potrzebujesz zaświadczenie od lekarza ,ze bylas do 10tyg ciąży u lekarza. Takie zaświadczenie dają po porodzie)
*tzw.Nowe becikowe -zapomiga rodzinna (o ile pamietam)czyli placa Ci przez rok czasu 1000zl miesięcznie jeśli nie masz macierzyńskiego
*możesz starać się o świadczenie rodzinne

No i tyle ,a i jeśli chlopak pracuje to może cos dostaC z tytolu ur dziecka

Wiec glowa do gory i trzymam kciuki za Was
 
Rozwiązanie
Do góry