reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Co potrafią nasze dzieci?

reklama
Dziewczyny - myślę nad zrobieniem takiego bilansu naszych maluchów.
Nie chodzi mi o porównanie kto lepszy, a kto goryszy, bo wiadomo, że dla mnie wygrywa Jagoda :-p:cool2:
W sumie, to chodzi mi o przygotowanie się do przedszkola, podciągnięcie w tym, czego jeszcze młoda nie potrafi, a może powinna, albo po prostu łatwiej by jej było.
No i prośba do mam przedszkolaków o porady.
Na razie takie hasła zebrałam. Lista jest oczywiście do rozwinięcia. Czekam na sugestie, bo sama jeszcze nie wiem, co się Jagodzie w przedszkolu może przydać (tym bardziej, że sama nie chodziłam). A poodpowiadamy, jak zrobimy pełną listę.

1) Samodzielne ubieranie / rozbieranie
- majtki
- skarpety
- spodnie
- bluzka
- buty
2) potrzeby fizjologiczne w dzień i w nocy nocnik / ubikacja / +nakładka / pielucha
- sikanie
- kupa
3) mowa – czy są problemy, czy wiecie, jak ćwiczyć?
4) samodzielne jedzenie
5) czesanie
6) zdolności plastyczne / manualne
(np. kolorowanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny, układanie puzzli …)
7) pamięć (chodzi mi o wierszyki, piosenki, liczenie…)
8) sprzątanie zabawek po sobie
9) obsługa komputera
10) rozwinięcie fizyczne


dopisałam Wasze pytania
 
Ostatnia edycja:
Dziewczyny - myślę nad zrobieniem takiego bilansu naszych maluchów. ...

nie wim czy o to chodzilo ale prosze:


1) Samodzielne ubieranie / rozbieranie
- majtki ok
- skarpety ok
- spodnie ok
- bluzka tylko zdejmie - nie naklada sama
- buty ok ale nie zawiaze :-p
2) potrzeby fizjologiczne w dzień i w nocy nocnik / ubikacja / +nakładka / pielucha
- sikanie ok
- kupa ok
3) mowa – czy są problemy, czy wiecie, jak ćwiczyć? generalnie mala gada jak najeta - jak mowi brzydko jakis wyraz a wiem ze potrafi lepiej to mowi jak ma byc i prosze o powtorzenie - z wiekszymi problememi pojde do laryngologa w przedszkolu - mala podobnie jak Michal ma kapacje
4) samodzielne jedzenie potrafi ale czesto jej sie nie chce a jak nam sie spieszy to ide jej na reke i ja karmie - wiem ze to nie jest wychowawcze :wściekła/y:
5) czesanie jak Kamila zacznie sie czesac to tylko balagan na glowie zrobi wiec jej nie daje bo koltuni wlosy - my ja czeszemy
6) zdolności plastyczne / manualne
(np. kolorowanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny, układanie puzzli …) mala lubi rysowac kredkami, stara sie wycinac takimi specjalnymi nozyczkami z zabkami, bawi sie ciastolina ... ale zeby od razu miala jakies zdolnosci to nie powiem :-)
7) pamięć (chodzi mi o wierszyki, piosenki, liczenie…) kamila malo ich zna ale regularnie powtarzane zapadaja jej bez wiekszych problemow w pamieci

8) sprzatanie zabawek po sobie - sa z tym trudnosci bo trzeba sie naprosic ale jak sie jej pomaga to jakos to idzie

9) obsluga komputera - Kamili nie jest w tym zbyt dobra ;-)
 
1) Samodzielne ubieranie / rozbieranie
- majtki ok
- skarpety ok
- spodnie ok
- bluzka ok
- buty ok -zdaża się lewy na parwy i odwrotnie:-D
2) potrzeby fizjologiczne w dzień i w nocy ubikacja( pielucha na noc)
- sikanie ok
- kupa ok
3) mowa – czy są problemy, czy wiecie, jak ćwiczyć?
Są problemy ale powoli mowa ruszyła, ćwiczymy cały czas, rymowanki, gry typu memo, dużo lepienia modeliny- podobno zreczność w paluszkach ma wpływ na mowę no i wizyty u logopedy i foniatry.
4) samodzielne jedzenie - o tak, wszystko pieknie sam je, posługuje sie sztućcami, w pzredszkolu nagrody dostaje za najłądniej jedzące dziecko:tak:
5) czesanie - nie dotyczy;-)
6) zdolności plastyczne / manualne
(np. kolorowanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny, układanie puzzli …) u nas modelina ciastolina, dużo maluje, co prawda jest bardzo niedokładny, puzli nie lubi, za to zdolności muzyczne sa, ma dobre poczucie rytmu.
7) pamięć (chodzi mi o wierszyki, piosenki, liczenie…)
mowa słabo rozwinieta więc i Antos liczy po swojemu hehe, no ale potrzafi pokazac na [aluszkach ile jest ile.
8) sprzatanie zabawek po sobie - tak, po każdej zabawie sam ładnie sprząta, nawet segreguje- duże auta do dużych, małe do małych.

9) obsluga komputera - mojego laptopa nie może dotykać a swojego zabawkowego obsługe doskonale opanował.

10) rozwinięcie fizyczne- Antoś bardzo szybko biega, uwielbia rywalizację sportową, jest silny i wytzrymały, doskonale na rowerze jeżdzi i w piłke gra.
 
1) Samodzielne ubieranie / rozbieranie
- majtki tak
- skarpety tak
- spodnie tak
- bluzka nie
- buty tak, ale tylko takie na rzepy
A wszystko z wielkim bólem, bo strasznie nie lubi.
2) potrzeby fizjologiczne w dzień i w nocy
- sikanie do ubikacji na nakładce. Czasami w nocy nie sika, a czasami się strasznie spompuje. Ciekawe, że nie ma pośredniego etapu.
- kupa - jak ją zmuszę, to do ubikacji, ale zdecydowanie woli w pieluchę. No i w pieluchę bez płaczu, a na ubikacji z rykiem.
3) mowa – czy są problemy, czy wiecie, jak ćwiczyć? Całkiem nieźle. Nauczyła się mówić "w" i "f", teraz jest na etapie, że czasami przestawiają jej się literki w wyrazach
4) samodzielne jedzenie tak, ale nie lubi. W ogóle we wszystkim by chciała być obsługiwana.
5) czesanie sama chce się czesać, ale średnio jej to wychodzi. Nie cierpi być czesana
6) zdolności plastyczne / manualne
(np. kolorowanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny, układanie puzzli …)
kolorowanie, rysowanie - średnio lubi (ja też)
lepienie - uwielbia
puzzle - lubi
7) pamięć (chodzi mi o wierszyki, piosenki, liczenie…)
pamięta teksty, ale sama nie chce mówić. Zawsze mówi z kimś, no chyba, że się zapomni
8) sprzątanie zabawek po sobie
tak i bez problemu, ale pod warunkiem, że się jej przypomni. Sam z siebie leń się nie ruszy.
9) obsługa komputera
wg mnie za dobrze, ale to wina Andrzeja.
10) rozwinięcie fizyczne

wydaje mi się, że dobrze - biega, skacze na jednej nodze, kręci piruety, wspina się huśta na rękach...
 
1) Samodzielne ubieranie / rozbieranie
- majtki - tak
- skarpety - tak - chyba, że ciasne to muszę jej pomóc założyć
- spodnie - tak
- bluzka - zdejmie a przy zakładaniu trzeba pomóc trafić rączkami w rękawy (nosi bluzki przez głowę)
- buty - tak - kupiłam jej same na rzepy
2) potrzeby fizjologiczne w dzień i w nocy nocnik / ubikacja / +nakładka / pielucha
- sikanie - ubikacja, nocnik, trawka - bez problemu sama się rozbiera i ubiera - samowystarczalna
- kupa - nocnik - bez problemu się podciera
w nocy właśnie z sukcesem zaczęliśmy spanie bez pieluchy
3) mowa – czy są problemy, czy wiecie, jak ćwiczyć? - mówi wszystko: r, sz, rz, ż, a ostatnio zaczęła "cz" - tylko mówi o sobie w formie męskiej:sorry2:
4) samodzielne jedzenie - umie ale je powoli i zanim zje połowę, to już jest zmęczona i trzeba karmić:baffled: - chociaż ostatnio się poprawiło
5) czesanie - samej nie daję bo by trzeba było ją potem oskalpować chyba
6) zdolności plastyczne / manualne
kolorowanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny, układanie puzzli - wszystko baaardzo lubi, do tego dochodzi jeszcze wycinanie nożyczkami ząbkowanymi i pisanie po liniach
ale jeśli chodzi o kolorowanie, to jeszcze nie bardzo się przejmuje, żeby nie wychodzić za linie - generalnie potrafi kolorować a patrzeć się w drugą stronę:-) - można sobie wyobrazić, jak wygląda taka kolorowanka:-D
7) pamięć (chodzi mi o wierszyki, piosenki, liczenie…) - świetna - bajki słuchane w samochodzie zna na pamięć i mówi, "czytając" Calineczkę Andersena powtarza z pamięci całe frazy
liczy do 15 co najmniej (nie uczę jej ostatnio bo nie mam kiedy, ale słyszałam wczoraj jak liczyła coś w książeczce do 15)
no i nie wiem, czy to tu dopisać, ale bardzo lubi gry różne: domino, figuraki, różne waiarnty memo, a nawet chińczyka - oczywiście gramy 10-15 min, bo potem się jej nudzi)
8) sprzątanie zabawek po sobie - trzeba zagonić to sprzątnie ale się buntuje nieraz
9) obsługa komputera - aż za dobra, chociaż nieraz mi coś namiesza w laptopie:baffled:
10) rozwinięcie fizyczne - biega, skacze, wspina się - żadna zjeżdżalnia dla niej nie jest za duża - jeździ na rowerku bezpedałowym - na pedałowym ćwiczymy powoli (ona bardzo chętnie ale ja nie mam za bardzo kiedy
:zawstydzona/y: a tu trzeba ją troszkę przytrzymać, bo uczy się pedałować)

 
1) Samodzielne ubieranie / rozbieranie
- majtki - tak
- skarpety - tak
- spodnie - tak
- bluzka - nie ,chyba ze na zamek to zdejmie
- buty - tak ,ma tylko na rzepy :tak:
2) potrzeby fizjologiczne w dzień i w nocy nocnik / ubikacja / +nakładka / pielucha
- sikanie - ubikacja sam bo siada a na zewnatrz my pomagamy bo nie do konca wychodzi suchy jak sika na stojaco sam ;-)
- kupa - ubikacja i sam podciera
3) mowa – czy są problemy, czy wiecie, jak ćwiczyć? - mowi i to w 2 jezykach nie wszystko oczywiscie i gramatyka...no ale gada przynajmniej.Teraz w przedszkolu lata po grupach babka od mowy i rozwoju musze z nia pogadac to moze dowiem sie co nie co o cwiczeniach
4) samodzielne jedzenie - wszystko je sam,nie pomagamy mu(nie liczac babci)
5) czesanie - a co to ;-)
6) zdolności plastyczne / manualne
kolorowanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny, układanie puzzli - puzzle uwielbia ale nie do konca mu to wychodzi,rysuje ale aby to bylo do czegos podobne to nie zawsze ;-),ciastoline uwielbia szczegolnie wyciskanie foremek,babki w piasku tez jego pasja
7) pamięć (chodzi mi o wierszyki, piosenki, liczenie…) - kiedys myslalam,ze kiepska ale czytajac bajki(rzadko bo on nie lubi jaki mu czytam) zauwazylam,ze jednak niezla,ma swoje serie w tv po niemiecku i jak dluzej nie oglada to i tak wszystkich powymienia-ktorych lubi oczywiscie,ostatnio ma fazy na piosenki i tez niezle mu wychodzi-po niemiecku oczywiscie bo w przedszkolu spiewaja codziennie
8) sprzątanie zabawek po sobie - bez problemu wszystko sprzata ale jak mu sie powie,przed snem sam pamieta aby jego zabawki wszystkie byly w pokoju
9) obsługa komputera - wycwiczone wyciaganie klawiszy w laptopie:-D
10) rozwinięcie fizyczne - ruch to jego pasja,nie lubi siedziec na miejscu,spacery z rozi,bieganie,rzucanie czym popadnie,ogolnie nie ma problemu(no nie liczac tego,ze nieraz nie slucha i my tez musimy biegac)


Dopisze,ze ma manie sprzatania wszedzie,sklada talerze po jedzeniu i odklada do zlewu lub na blat,wynosi wszystko z pokoju bo stol ma byc czysty,wieczorem ciuchy wrzuca do kosza na bielizne.
 
1) Samodzielne ubieranie / rozbieranie
- majtki-tak
- skarpety,rajstopy-tak
- spodnie,spódniczki -tak
- bluzka-tak obojętnie jaka jest
- buty-tak ma na rzepy
2) potrzeby fizjologiczne w dzień i w nocy nocnik / ubikacja / +nakładka / pielucha
- sikanie w dzień ubikacja wieczorem nocnik noc czasem zmoczony pampers
- kupa tylko i wyłącznie ubikacja czasem tylko nocnik jak ktoś inny jest w ubikacji
3) mowa – czy są problemy, czy wiecie, jak ćwiczyć?
Stara się mówic poprawnie choć z niektórymi słowami ma problem.Zaczyna mówić po Angielsku
4) samodzielne jedzenie zawsze sama je nie trzeba jej pomagać
5) czesanie lubi się czesać sama
6) zdolności plastyczne / manualne
(np. kolorowanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny, układanie puzzli …)Układanie puzzli,rysowanie,malowanie,pisanie literek na tablicy znikopis
7) pamięć (chodzi mi o wierszyki, piosenki, liczenie…)
czasem coś od siebie powie ale nie zawsze
8) sprzątanie zabawek po sobie tak jeśli się z nią sprząta lub poprosi o sprzątnięcie
9) obsługa komputera radzi sobie nieźle tatuś ją nauczył
10) rozwinięcie fizyczne Bardzo ruchliwa,szybko biega,jeździ na rolkach coraz co lepiej
Sprząta po sobie ze stołu wynosząc do kuchni.Układa sama pranie do szafy.
 
reklama

1) Samodzielne ubieranie / rozbieranie
- majtki-ok
- skarpety-ok
- spodnie-ok
- bluzka-ok
- buty-ok ale tylko an przylepce
A gdzie spodniczki? :-):-):-)
Zamek tez zamyka sama

2) potrzeby fizjologiczne w dzień i w nocy nocnik / ubikacja / +nakładka / pielucha

- sikanie ok
- kupa ok

3) mowa – czy są problemy, czy wiecie, jak ćwiczyć?
CO do mowy to roznie raz mowi super, a raz gorzej.

4) samodzielne jedzenie ok


5) czesanie
nie realne z tymi loczkami :-D:-D

6) zdolności plastyczne / manualne

(np. kolorowanie, malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, ciastoliny, układanie puzzli …) Nie narzekam w przedszkolu sobie radzi, raz wszystko poza linie raz bardzo fajnie, dzis narysowala moj portret woowow zeskanuje na koniec roku jak przyniesie teczke do domu ;-);-);-) Co do puzzli to sie pochwale a co tam, z moja pomoca uklada 160 elementow, ona robi postacie a ja niebo i podobne rzeczy. Sama uklada puzzle 36 i 24 elementy i uczy babcie jak sie je uklada.
CO do literek to rozpoznaje wszystkie z wiersza Abecadlo :):):)

7) pamięć (chodzi mi o wierszyki, piosenki, liczenie…) Uczy sie w przedszkolu wierszykow, piosenek :-)zobaczymy we wtorek na przestawienu jak jej idzie :-)

8) sprzątanie zabawek po sobie Jak to dziecko, raz jej sie chce raz niechce

9) obsługa komputera Czasami tylko gra na stronie mini mini, chociaz dwoje rodzicow uzaleznionych od komputera, to naszczescie dzieciaki wola piaskownice :-):-):-)

10) rozwinięcie fizyczne
hmmm gorszy czort niz Maksik, wyscigi na rowerach i hulajnodze to norma, wczoraj sie nauczyla wchodzic sama na hustawke, ma ja na wysokosci cyckow jak stoi na ziemi, sama sie na lancuchu podciaga i wciaga dupsko do gory, najlepsze ze nauczyl ja tego kolega tez 3 latek :-)
 
Ostatnia edycja:
Do góry