reklama

co z wynagrodzeniem w przypadku zmiany stanowiska pracy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez beacia852, 23 Listopad 2010.

  1. beacia852

    beacia852

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    witam, zaczne od tego że pracuje jako przedstawiciel handlowy i umowe mam do końca 2012r. wyszła taka sytuacja, że pracodawca postanowił przenieść mnie na inne stanowisko(praca w sklepie firmowym, co będzie wiązało się ze zmianą sposobu wynagrodzenia)żebym odpoczeła od pracy przedstawiciela-przyczyną było brak wzrostu sprzedaży; na następny dzień powiedziałam, że jestem w ciąży. Czy w takiej sytuacji powinnam mieć wynagrodzenie jak wcześniej? Czy może być taka sytuacja, że będąc na urlopie macierzyńskim mogą nie przedłużyć umowy?
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nie do końca wynika z Pani postu w jakiej formie nastąpiło to przeniesienie. Czy podpisała Pani aneks stanowiący porozumienie w sprawie zmiany warunków pracy? Czy dostała Pani wypowiedzenie zmieniające?
    To ważne by móc odnieść sie do pani pytania.

    Nie ma przeszkód by umowa wygasła w trakcie urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji do 31.12.2012 jest Pani na macierzyńskim, a potem jest Pani bezrobotna, ale zachowuje Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.
     
  3. reklama
  4. beacia852

    beacia852

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    jak na razie nie dostałam wymówienia ani aneksu co do zmiany pracy, póki co to było słowne przesunięcie na inne stanowisko. dyrektor określił to jako odpoczynek od tej pracy wstępnie na pół roku. Jeżeli dziewczyna, która będzie na moim stanowisku nie będzie miała lepszych wyników to prawdopodobnie wrócę. Ale teraz jak jestem w ciąży to obawiam się, że już wrócę na swoje stanowisko.
     
  5. Melulu

    Melulu TP 15.01.2009 r.

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    No to trudno się będzie wypowiadać Pani Ewelinie, bo to, co zostało zrobione, było nielegalne. Zmiana stanowiska może być zrobiona albo jako zmiana umowy o pracę (w formie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego), albo jako decyzja pracodawcy, ale wtedy maksymalnie na 3 miesiące i bez obniżenia wynagrodzenia (art. 43 par. 4 kodeksu pracy).
    Ze względu na sposób dokonania zmiany formalnie rzecz biorąc jesteś nadal na stanowisku przedstawiciela i na takie pracodawca ma obowiązek przywrócić Cię po macierzyńskim, o ile oczywiście wcześniej nie rozwiąże się Twoja umowa o pracę z upływem terminu, na jaki była zawarta.
     
  6. beacia852

    beacia852

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    no dobrze, a jeżeli dostanę papier dotyczący zmiany umowy o pracę, to czy będąc w ciązy mogą zmienić mi warunki wynagrodzenia? skoro jak to dyrektor powiedział "wstępnie na pół roku idę odpocząć od swojej pracy"Ważne jest to że oni pierwsi mnie uświadomili o decyzji przeniesienia na inne stanowisko, a ja następnego dnia powiedziałam o ciąży?
     
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    O obnizeniu wynagrodzenia nie ma mowy. Jesli wynagrodzenie na nowym stanowisku będzie niższe - przysługuje Pani zasiłek wyrównawczy (do pizomu obecnych zarobków).
    Nie wiem tylko jak w Pani sytuacji (przedstwiciel handlowy) uregulowane było wynagrodzenie za pracę (stałe czy zmienne?).
     
  8. beacia852

    beacia852

    Najlepsze odpowiedzi:
    0
    więc było to na zasadzie stałej podstawy + premia za obroty. a jeżeli chodzi o nowe stanowisko to jest tam stawka za godzine + premia uznaniowa i premia za wyższy obrót w porównaniu do poprzedniego roku. dzięki nadgodzinom dziewczyny na sklepie mają lepsze pobory a ja w sytuacji że jestem w ciąży nie mogę mieć nadgodzin.
     

Poleć forum