reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa a wyniki na glukometrze

Dołączył(a)
20 Styczeń 2021
Postów
3
Cześć dziewczyny.
Doradźcie coś :)
W pierwszym trymestrze zdiagnozowano u mnie cukrzycę ciążową. Wynik na czczo 92 czyli graniczny, więc lekarz wysłał mnie na krzywą. Po 1h i 2h nie wzrosło nawet powyżej 120, ale na czczo 93, więc diagnoza: cukrzyca ciążowa.
Kupiłam glukometr, zapisałam się do diabetologa i prowadziłam dietę. Wszystko było w normie.
Jestem teraz w 27 tygodniu i drugi raz na krzywą mnie nie wysyłali. W ostatnim tygodniu poziom na glukometrze na czczo zaczął pokazywać wyniki powyżej 100, więc uznałam że pewnie z wiekiem ciąży cukry mi się zwiększyły. Miałam do wykonania glukozę na czczo (skierowanie od diabetolog), więc poszłam po wyniku na glukometrze na pobranie krwi. Jakież było moje zdziwienie kiedy wynik glukozy na czczo wyszedł 88, a na glukometrze przed pobraniem 103, po pobraniu 106.
Byłam już nastawiona na włączenie insuliny w związku z pomiarami glukometrem, ale po wyniku laboratoryjnym nie wiem co mam myśleć.
Czy miałyście sytuację, ze glukometr tak mocno zawyżał Wam wartość.
W moim przypadku to dość ważna różnica, bo zależy od tego czy wdrożyć insulinę czy nie....
 
reklama
U mnie przed badaniem krzywej mierzyły mi najpierw glukometrem, czy mogą na pewno podać glukozę. Glukometrem miałam 92, a z żyły 81.
 
Z zyly wynik zawsze będzie niższy. Glukometr ma też swoje granice błędu (w tej chwili nie pamiętam jaki procent). Jeśli naczczo są przekroczenia to raczej diabetolog włączy insulinę. Sama w 14tc zaczynałam od 2 j i ok 36tc wskoczylam na 8j. Pomogła zbic poranne cukry. Curka zdrowa i ja po porodzie mam się ok. Jeśli na początku wyszła cukrzyca to testu obciążenia glukozą nie powtarza się ponownie, bo to za duże obciążenie dla organizmu. Mój diabetolog kierował mnie też parokrotnie na hemoglobinę glikowana, by sprawdzić czy cukrzyca jest w ryzach i dobrze prowadzona. Zawsze miałam ja poniżej normy 😉 A cukry po minimalnej dawce 2j pięknie się unormowały
 
Ostatnia edycja:
Obciążenia glukozą się nie powtarza. Glukometr bada poziom cukru z krwi obwodowej, nie z żylnej więc wyniki są inne. Nie mniej nawet jednorazowe przekroczenie jest uznawane za cukrzycę ciążowa. A 92 to nie wynik graniczny tylko przekroczenie, w ciąży górna granica to 90. A i jeszcze należy przestrzegać higieny podczas używania glukometru, zawsze trzeba umyć ręce. Wystarczą lekko spocone dłonie i wynik będzie zakłamany. I jeszcze jedno- między tymi pomiarami co robiłaś w laboratorium, to minęło parę minut, a cukier ma to do siebie że skacze- i faktycznie tak mogło być.
 
Ja zgadzam się z tym, że mam cukrzyce ciążową na podstawie pierwszego pomiaru. Bardziej chodzi mi o to czy nie jest tak, że cukry mam unormowane dietą, a glukometr zawyza wyniki i wymusi podawanie insuliny. Glukometrem sprawdzalam w laboratorium, więc praktycznie w tym samym czasie. Hemoglobina glikowana wyszła mi niska i z tego co pokazuje glukometr podczas wszystkich pomiarów powinna wyjść wyższa. Stąd moje wątpliwości co do wyników. W przyszłym tygodniu mam diabetologa, więc mam nadzieję, że rozwieje wszystkie moje wątpliwości :)
 
Witam was mam cukrzycę ciążową lecz jestem tylko na diecie i mam sprawdzać cukier ma czczo, 1h po każdym posiłku indywidualne dodatkowo o 22 kromkę chleba zjeść bym rano miała dobre wyniki. Lecz jednego nie rozumiem mam dzienniczek samokontroli tam gdzie mam wpisywać pomiary z glukometru i w ostatniej rubryce pisze "glikemia w nocy" i z tąd moje pytanie w nocy ? Czyli o 22 czy o 2 w nocy w dzienniczku pisze przy docelowych wynikach jakie powinnam mieć że w nocy między godziną 2 a 4 powinno być 70-90 mg czyli ta ostatnia rubryka właśnie jest do wpisania o tej godzinie 2?
 
Witam was mam cukrzycę ciążową lecz jestem tylko na diecie i mam sprawdzać cukier ma czczo, 1h po każdym posiłku indywidualne dodatkowo o 22 kromkę chleba zjeść bym rano miała dobre wyniki. Lecz jednego nie rozumiem mam dzienniczek samokontroli tam gdzie mam wpisywać pomiary z glukometru i w ostatniej rubryce pisze "glikemia w nocy" i z tąd moje pytanie w nocy ? Czyli o 22 czy o 2 w nocy w dzienniczku pisze przy docelowych wynikach jakie powinnam mieć że w nocy między godziną 2 a 4 powinno być 70-90 mg czyli ta ostatnia rubryka właśnie jest do wpisania o tej godzinie 2?
Tak,nocna między 2-4
 
Zdecydowałam się zrobić jeszcze trzy razy glukoze na czczo I za każdym razem była ponad 80 a na glukometrze ponad 100. Hemoglobina glikowana wyszła mi niska. Dziś Pani diabetolog pochwalila mnie za czujność, bo jej wyniki z mojego glukometru też nie pasowaly. Dala mi nowy i co się okazało...że różnice między nowym I starym to ponad 20. Ten nowy pokazuje tak jak w laboratorium I mam dużo niższy cukier niż się spodziewałam. Tak więc czasem warto być czujnym. Gdybym opierała się na glukometrze to już przyjmowałabym niepotrzebnie insulinę...
 
Hej 😊 kilka dni temu miałam krzywa cukrowa robiona 19tyd+5 i wyszły mi niefajne wyniki
Na czczo 90
1h - 203
2h - 163
Cukier na czczo zawsze miała 90 .... ogólnie to od początku ciąży mam problem z jedzeniem na większość mam odrzut (jem zupełnie inaczej jak przed ciążą bo mój organizm się zbuntowal ...nie jem słodkiego tłustego teraz prawie cały czas warzywka salate szczypiorek kolendre rukole pomidory no i kiszone czyli wsumie taka nieplanowana dieta ...posiłki co 3h bo mój organizm takie domaga a wcześniej nie pilnowalam tego bo nic mi się nie działo teraz jak nie zjem w odpowiednim czasie to mi się słabo robi albo w brzuchu burczy a jeszcze jak zjem za dużo to zaraz mnie mdłości męczą . ..taka wsumie wyszła nieplanowana "dieta" ze tak to nazwę bo wsumie to organizm sam sobie zrobił zmiany ) a mimo to krzywa jest nieciekawa....ale czym się martwię czy to jest cukrzyca ciazowa czy może mam normalna cukrzyce o ktorej poprostu nie wiedziałam
 
reklama
Zdecydowałam się zrobić jeszcze trzy razy glukoze na czczo I za każdym razem była ponad 80 a na glukometrze ponad 100. Hemoglobina glikowana wyszła mi niska. Dziś Pani diabetolog pochwalila mnie za czujność, bo jej wyniki z mojego glukometru też nie pasowaly. Dala mi nowy i co się okazało...że różnice między nowym I starym to ponad 20. Ten nowy pokazuje tak jak w laboratorium I mam dużo niższy cukier niż się spodziewałam. Tak więc czasem warto być czujnym. Gdybym opierała się na glukometrze to już przyjmowałabym niepotrzebnie insulinę...
Możesz poda nazwę tego nowego glukometru?
 
Do góry