reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa ...i życie po niej

Hej! Trochę sobie poczytałam tego wątku i widzę, że macie już sporo doświadczenia. U mnie taka sytuacja: jestem w 8 tc. 3 tygodnie temu glukoza na czczo wyszła mi 101, więc musiałam zrobić krzywą cukrową. Tym razem wyszło mi na czczo 91, po godzinie 180 i po 2 godzinach 153, więc wszystko na granicy. Werdykt - cukrzyca ciążowa. Dostałam od ginekologa glukometr i przykaz diety. Dzisiaj jest pierwszy dzień, kiedy zaczęłam wszystko dokładnie mierzyć i wyniki są dla mnie trochę szokujące 😅
Na czczo 87, czyli ok.
Na śniadanie zjadłam jajko sadzone na maśle + kanapkę z ciemnego chleba z masłem i pomidorem. Po godzinie cukier 107.
Na drugie śniadanie kilka mrożonych truskawek zalanych naturalnym jogurtem kokosowym i zagryzłam to 2 kromkami razowego pieczywa chrupkiego. Cukier po godzinie 102
Na obiad ugotowałam zupę (kalafior+ziemniak+marchewka) i na drugie zjadłam mintaja z piekarnika + bulgur + pieczona cukinia. Cukier po godzinie 102.
Teraz na podwieczorek zjadłam pomarańczę i trochę hummusu paprykowego z marchewką i świeżym ogórkiem. Po godzinie cukier 89 😱
Będę się umawiać do diabetologa, bo to dla mnie nadal trochę czarna magia, ale wydaje mi się, czy te cukry są dość niskie? Szczególnie ten ostatni.
Czy to możliwe, że sama dieta da u mnie taki świetny wynik?
Przy tej glukozie z krwi i krzywej cukrowej byłam długo na czczo (jakieś 12-13 h) + w stresie i po średnio przespanej nocy. Czy to mogło aż tak wpłynąć na wyniki?
Wiem, że pewnie za dużo analizuję, ale dla mnie to nowość i po prostu chciałabym wiedzieć jak najwięcej. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę 🙏
Możliwe, ze wybija Ci szybciej lub później niż po godzinie. Ja sama dostałam diagnozę cukrzycy ciążowej w 4-5tc ( na czczo miałam 104jakos a na krzywej na czczo 103). Aktualnie jestem w 32tc i cukry mam idealne mimo tego, ze jadam wszystko tyle, ze z umiarem i z dobrze skomponowanym posiłkiem. Hemoglobina glikowana co miesiąc pokazuje średnie cukry na poziomie 99-100/dziennie.
Zobaczymy jak Tobie pokaże jak będziesz te badania robiła dla diabetologa (tak jak mówię, cukry mogą wybijają szybciej lub później niż czas mierzenia glukometrem). Masz już pewnie w karcie ciąży wpisana cukrzyce ciążowa, wiec musisz prowadzić dzienniczek i kłuć się glukometrem 😉 W późniejszych miesiącach podobno mogą cukry trochę pójść w górę, dlatego trzymaj dietę i kontroluj wyniki
 
reklama
Możliwe, ze wybija Ci szybciej lub później niż po godzinie. Ja sama dostałam diagnozę cukrzycy ciążowej w 4-5tc ( na czczo miałam 104jakos a na krzywej na czczo 103). Aktualnie jestem w 32tc i cukry mam idealne mimo tego, ze jadam wszystko tyle, ze z umiarem i z dobrze skomponowanym posiłkiem. Hemoglobina glikowana co miesiąc pokazuje średnie cukry na poziomie 99-100/dziennie.
Zobaczymy jak Tobie pokaże jak będziesz te badania robiła dla diabetologa (tak jak mówię, cukry mogą wybijają szybciej lub później niż czas mierzenia glukometrem). Masz już pewnie w karcie ciąży wpisana cukrzyce ciążowa, wiec musisz prowadzić dzienniczek i kłuć się glukometrem 😉 W późniejszych miesiącach podobno mogą cukry trochę pójść w górę, dlatego trzymaj dietę i kontroluj wyniki
Dzięki! To jest pocieszające, bo teraz w 1 trymestrze to mnie od wielu rzeczy odrzuca i np. dużo chętniej zjadłabym białą bułę z masełkiem niż razowy chleb z indykiem 😅 Ale wiadomo, że będę trzymać dietę i się starać 💪
Ty w 32 tc to już daleko, super :) Jak dzidziuś, zapowiada się duży czy waga w normie?
 
Dzięki! To jest pocieszające, bo teraz w 1 trymestrze to mnie od wielu rzeczy odrzuca i np. dużo chętniej zjadłabym białą bułę z masełkiem niż razowy chleb z indykiem 😅 Ale wiadomo, że będę trzymać dietę i się starać 💪
Ty w 32 tc to już daleko, super :) Jak dzidziuś, zapowiada się duży czy waga w normie?
A dziękuje, Wagowo większy o pare dni niz wskazuje tydzień ciąży, ale wg lekarzy wciąż mieści się w normie 🧐 Cukrzyce mam kontrolowana wiec mówią, ze pewnie będzie wysoki za ojcem (190cm) i stad ciut większa masa. Ja za to chudzielec także nie powiem, wyzwanie jest coraz większe znosić jego ruchy i kopy, a gdzie tu poród z wypchaniem jego 😅
Tez w 1 trymestrze miałam jadłowstręt i zapachowstret, plus dieta cukrzycowa, która nastraszył mnie diabetolog sprawiła, ze schudłam 4 kilo w niecały miesiąc 🤦‍♀️ Dopiero po przeszkoleniu z dietetykiem wiedziałam jak mam jeść, co z czym jeść żeby nie rezygnować z niczego. Tez może umów się z dietetyczka, żeby wiedzieć jak komponować posiłki, żeby cukry były ładne 😉
 
Witam Was dziewczyny, od dziś zaczynam przygodę z insulina , dostałam lenemir I mam stosować na noc na początek 3 jednostki. Trochę się boję, bo może wyniki po posiłkach to ok 120-130 jednak naczczo glukoza 91 i tak od tygodnia :( stąd decyzją diabetolog o insulinie. Mierze na czczo, godzine po śniadaniu obiedzie kolacji, mam teraz jeszcze o 3 w nocy badac....Trochę się boję, bo może powinna dłużej z dieta spróbować a nie tylko tydzien? Cukier naczczo mam 91-92 wiec niewiele przekroczony. Jest czego się obawiać z insulina? Poczekać jeszcze czy zastosować się do zaleceń doktor i dziś wieczorem podać swój pierwszy zastrzyk?
 
Witam Was dziewczyny, od dziś zaczynam przygodę z insulina , dostałam lenemir I mam stosować na noc na początek 3 jednostki. Trochę się boję, bo może wyniki po posiłkach to ok 120-130 jednak naczczo glukoza 91 i tak od tygodnia :( stąd decyzją diabetolog o insulinie. Mierze na czczo, godzine po śniadaniu obiedzie kolacji, mam teraz jeszcze o 3 w nocy badac....Trochę się boję, bo może powinna dłużej z dieta spróbować a nie tylko tydzien? Cukier naczczo mam 91-92 wiec niewiele przekroczony. Jest czego się obawiać z insulina? Poczekać jeszcze czy zastosować się do zaleceń doktor i dziś wieczorem podać swój pierwszy zastrzyk?
Nie ma się czego bać, ewentualnie pierwszego ukłucia 😉 lekarz nie bez powodu Ci ją przepisał i powinnaś słuchać zaleceń. Większą krzywdę możesz dziecku zrobić nie przyjmując jej wcale, tutaj nie ma na co czekać.
 
Nie ma się czego bać, ewentualnie pierwszego ukłucia 😉 lekarz nie bez powodu Ci ją przepisał i powinnaś słuchać zaleceń. Większą krzywdę możesz dziecku zrobić nie przyjmując jej wcale, tutaj nie ma na co czekać.
Pocieszylas mnie , bo też tak do tego podchodzę że najważniejsze jest dobro dziecka :) muszę to tylko wszystko dobrze logistycznie poukładać, bo ja dalej pracuje i te posiłki co 2 godziny , do tego obiad dwudaniowy Przekąski... wracam pracy zakupy, do domu gotuje na następny dzień, pomiar itp wszystko wkolo cukrzycy 🤦‍♀️🤦‍♀️ nawet do knajpy zjeść już nie pójdę bo tego nie można tamtego nie można wrr ciężko się będzie przestawić ... ale oby to tylko początki a później już z górki ;)
 
@Florestyna To może na początek spróbowałabyś diety pudełkowej - wiele firm ma w swojej ofercie zestawy dla cukrzyków. Ja żałuję, że na to wcześniej nie wpadłam 🤷‍♀️
Ja byłam na pudełkach przed ciaza I szczerze dużo z tych rzeczy wyrzucałam. Pierwszy tydzień super a później... kobiecie w ciąży jest jeszcze gorzej dogodzić ;) zrezygnowałam bo to nie małe pieniążki a wyrzucanie nie miało sensu, mój chlop nie był w stanie nic z tego zjeść żeby dojeść po mnie ;)
 
reklama
Witam Was dziewczyny, od dziś zaczynam przygodę z insulina , dostałam lenemir I mam stosować na noc na początek 3 jednostki. Trochę się boję, bo może wyniki po posiłkach to ok 120-130 jednak naczczo glukoza 91 i tak od tygodnia :( stąd decyzją diabetolog o insulinie. Mierze na czczo, godzine po śniadaniu obiedzie kolacji, mam teraz jeszcze o 3 w nocy badac....Trochę się boję, bo może powinna dłużej z dieta spróbować a nie tylko tydzien? Cukier naczczo mam 91-92 wiec niewiele przekroczony. Jest czego się obawiać z insulina? Poczekać jeszcze czy zastosować się do zaleceń doktor i dziś wieczorem podać swój pierwszy zastrzyk?
Brałam Gensulin N od jakiegoś 14 tc a 4 tyg walczylam dieta z cukrami porannymi. Zaczęłam od 2j i pięknie wszystko zbiły. Też nie miałam wielkich przekroczeń. Do prawie 30tc byłam na 2-3j a do porodu w 38 tc szłam z 8j. Także naprawdę mało miałam tej insuliny. Zdecydowanie lepiej ją przyjąć niż mieć przekroczenia cukru.
Dziecko zdrowe, wszystko ok 😊
Pierwsza ciąże miałam bez cukrzycy a w 2 się uaktywniła na samym początku. Hemoglobinę glikowana miałam w graniach 4,5-4,8 podczas całej ciąży.
Posilki i pracę udawało mi się ogarnąć 😉, pracowałam do prawie 7 mies.
 
Do góry