reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa. Ktoś może podzielić się doświadczeniem?

Dzięki za odpowiedź. Wyniki mam niby poniżej granicy, ale w poniedziałek skonsultuję je z inną lekarką i może umówię się do diabetologa.
Nie wiem czy dostanę glukometr, ale będę się starać trzymac dietę.
Powinnaś dostać u diabetologa bo ja dostalam. [emoji846]
Norma na czczo do 90 a tam napisałaś nawet 170?
Godzina po posilkach , norma 120 , ja się jej trzymam ale tutaj niektóre osoby twierdzą że trzymają się 140, wolna wola[emoji6]
 
reklama
Powinnaś dostać u diabetologa bo ja dostalam. [emoji846]
Norma na czczo do 90 a tam napisałaś nawet 170?
Godzina po posilkach , norma 120 , ja się jej trzymam ale tutaj niektóre osoby twierdzą że trzymają się 140, wolna wola[emoji6]

Nie nie :). Robiłam krzywą cukrową.
Na czczo 88, po 1h 170 i po 2h 108.
A normy są: 92, 180 i 153, odpowiednio.

Powinnam to precyzyjniej napisać...
 
Nie nie :)
Na czczo 88, po 1h 170 i po 2h 108.
A normy są: 92, 180 i 153, odpowiednio.

Powinnam to precyzyjniej napisać...
Po 2 h nie mierzymy w ogole, jeśli dostaniesz gkukometr [emoji846]
Powiem ze kazdy ma inne normy [emoji38] no więc tak dibetolog i wytyczne do glukometru mowia ze na czczo do 90 a po posilku 1h do 120.
Badanie które mialam zrobione czyli ten test obciążenia glukoza mialam zle wykonane ponieważ pobrano mi krew na czczo i po 2h a nie po 1h gdzie ten wynik jest najważniejszy.
Piszesz ze norma na czczo to 92? Ja mialam bodajże 92, czy 93 i została stwierdzona cukrzyca [emoji848] i mialam mniej więcej podobny wynik calay czas a mimo to skończyłam na insulinie.
 
Po 2 h nie mierzymy w ogole, jeśli dostaniesz gkukometr [emoji846]
Powiem ze kazdy ma inne normy [emoji38] no więc tak dibetolog i wytyczne do glukometru mowia ze na czczo do 90 a po posilku 1h do 120.
Badanie które mialam zrobione czyli ten test obciążenia glukoza mialam zle wykonane ponieważ pobrano mi krew na czczo i po 2h a nie po 1h gdzie ten wynik jest najważniejszy.
Piszesz ze norma na czczo to 92? Ja mialam bodajże 92, czy 93 i została stwierdzona cukrzyca [emoji848] i mialam mniej więcej podobny wynik calay czas a mimo to skończyłam na insulinie.
Dziewczyny mowia tez o normie 1h do 140 ale o 180 nie slyszalam [emoji848]
 
Cześć, jestem w drugiej ciąży, mam (jeszcze) 37 lat. W pierwszej nie miałam problemów z cukrem a teraz wyniki takie:
- pocz. ciąży cukier na czczo: 81
- 15 tyg: 91/135/77 ale poprzedniego dnia najadłam się słodyczy
- 25 tyg: 88/170/108

Gin zaleciła mi dietę cukrzycową.
I tak się zastanawiam, czy jeśli nie ograniczę słodyczy i nie będę chociaż częściowo stosować zaleceń, to wyniki cukru mogą mi się pogorszyć? Pewnie gdybym badanie robiła w 27-28 tygodniu, to cukrzyca by wyszła, jak myslicie? Czy krzywą będę musiała powtórzyć? Czy po prostu starać się jeść często małe porcje produktów o niskim IG?
To są bardzo ładne wyniki :) nie masz cukrzycy ciążowej, ale fajnie, że lekarz jest ostrożny (170 to wynik w górnej granicy normy i jak sama piszesz tydzień później tolerancja węglowodanów mogłaby być gorsza). Dieta do CC to tak naprawdę po prostu racjonalne odżywianie i na pewno Ci nie zaszkodzi a masz ten komfort, że możesz sobie pozwolić na nieco więcej. Krzywej nie ma sensu powtarzać, bo jednak to jest obciążające badanie. Najlepiej jakbyś dostała glukometr do samokontroli (tylko nie wiem, czy przysługuje, najlepiej poprosić diabetologa), wtedy też będzie jasność, czy tolerancja się pogarsza czy nie. Cukrzyca to wynik hormonów ciążowych i nawet przy pilnowaniu diety wyniki mogą się pogorszyć. Ja się trochę zajmuję zawodowo cukrzycą i moje zdanie jest takie, że podwyższone glikemie w ciąży powinny się nazywać inaczej, bo to nie jest cukrzyca tak naprawdę.
 
Po 2 h nie mierzymy w ogole, jeśli dostaniesz gkukometr [emoji846]
Powiem ze kazdy ma inne normy [emoji38] no więc tak dibetolog i wytyczne do glukometru mowia ze na czczo do 90 a po posilku 1h do 120.
Badanie które mialam zrobione czyli ten test obciążenia glukoza mialam zle wykonane ponieważ pobrano mi krew na czczo i po 2h a nie po 1h gdzie ten wynik jest najważniejszy.
Piszesz ze norma na czczo to 92? Ja mialam bodajże 92, czy 93 i została stwierdzona cukrzyca [emoji848] i mialam mniej więcej podobny wynik calay czas a mimo to skończyłam na insulinie.
Te normy, które podałam są dla krzywej cukrowej po obciążeniu glukozą 75 g. Po stwierdzeniu cukrzycy ciążowej (czyli przekroczeniu tych norm) faktycznie trzeba utrzymywać cukry na poziomie 140 (albo 120) po godzinie od rozpoczęcia posiłku :).

W pon jeszcze skonsultuję, ale od weekendu zaczynam czytać na temat diety i postaram się stosować do zaleceń.
Myślicie, że będę musiała powtarzać krzywą po jakimś czasie od rozpoczęcia tej diety?
 
Te normy, które podałam są dla krzywej cukrowej po obciążeniu glukozą 75 g. Po stwierdzeniu cukrzycy ciążowej (czyli przekroczeniu tych norm) faktycznie trzeba utrzymywać cukry na poziomie 140 (albo 120) po godzinie od rozpoczęcia posiłku :).

W pon jeszcze skonsultuję, ale od weekendu zaczynam czytać na temat diety i postaram się stosować do zaleceń.
Myślicie, że będę musiała powtarzać krzywą po jakimś czasie od rozpoczęcia tej diety?
Nie sądzę, żebyś miała powtarzać badanie - to byłaby nadgorliwość. Wystarczy samokontrola. 3 OGTT w ciąży to przesada 😱
 
To są bardzo ładne wyniki :) nie masz cukrzycy ciążowej, ale fajnie, że lekarz jest ostrożny (170 to wynik w górnej granicy normy i jak sama piszesz tydzień później tolerancja węglowodanów mogłaby być gorsza). Dieta do CC to tak naprawdę po prostu racjonalne odżywianie i na pewno Ci nie zaszkodzi a masz ten komfort, że możesz sobie pozwolić na nieco więcej. Krzywej nie ma sensu powtarzać, bo jednak to jest obciążające badanie. Najlepiej jakbyś dostała glukometr do samokontroli (tylko nie wiem, czy przysługuje, najlepiej poprosić diabetologa), wtedy też będzie jasność, czy tolerancja się pogarsza czy nie. Cukrzyca to wynik hormonów ciążowych i nawet przy pilnowaniu diety wyniki mogą się pogorszyć. Ja się trochę zajmuję zawodowo cukrzycą i moje zdanie jest takie, że podwyższone glikemie w ciąży powinny się nazywać inaczej, bo to nie jest cukrzyca tak naprawdę.

Dziękuję za opinię :). Czyli może zrobiłam krzywą trochę za wcześnie (miała być w 24-28 tyg). Jakoś po bardzo dobrych wynikach z poprzedniej ciąży i początku tej nie sądziłam że może się tak pogorszyć.
Jutro wracamy do domu i będę ogarniać indeksy i ładunki glikemiczne :)
 
reklama
Do góry