reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa - pomyłka?

Dołączył(a)
27 Czerwiec 2023
Postów
10
Witam
Może któraś z przyszłych mam miała takie wątpliwości. Obecnie jestem w 30 tyg ciąży, dwa tygodnie temu robiłam test OGTT. Na poprzednich badaniach cukier miałam bardzo dobry. Natomiast wynik z 28 tyg ciąży to 78 na czczo, 160 po 1h i 153 po 2h (norma 153). Moja ginekolog zaleciła wizytę u diabetologa. Wydaję mi się, że źle przygotowałam się do badania (dzień wcześniej jadłam normalnie w tym również słodycze, kolację zjadłam o 18, a później nic już nawet nie piłam do końca testu w laboratorium, zaznaczę też iż siedziałam w laboratorium ponad 3h nie ruszając się, ostani pomiar był ok. 11, ponieważ tego dnia było dużo kobiet w ciąży i bardzo długo zeszło zanim pobrali mi próbkę na czczo). Czy coś z tych rzeczy mogło wpłynąć na taki wynik?

Od otrzymania wyników jem w miarę zdrowo i mierzę cukier nowym glukometrem na czoczo i 1h od rozpoczęcia śniadania. Zawsze na czczo cukier poniżej 85, natomiast po 1h maksymalnie 115. Czy ktoś miał taką sytuację?

Umówiona jestem do diabetologa na przyszły tydzień, natomiast ten temat trochę mnie męczy i dieta mnie przeraża.
 
reklama
Tak naprawdę to nie ma znaczenia, co jadłaś dzień wcześniej. Niestety jakiekolwiek przekroczenie w OGTT jest uznawane za cukrzyce ciążową i leczone jak cukrzyca (najpierw dietą, a jeżeli będzie taka konieczność, to insuliną.
Oki, dziwi mnie tylko fakt że ok. 12 tygodnia robiłam krzywą cukrową i wyszła idealnie. Wtedy zjadłam kolację nieco później i wcześniej miałam robione badania. Zastanawia mnie po prostu fakt czy teraz 15h na czczo nie zaburzyło wyniku.
 
Oki, dziwi mnie tylko fakt że ok. 12 tygodnia robiłam krzywą cukrową i wyszła idealnie. Wtedy zjadłam kolację nieco później i wcześniej miałam robione badania. Zastanawia mnie po prostu fakt czy teraz 15h na czczo nie zaburzyło wyniku.
Wraz z upływem czasu zmienia się podatność tkanek na insulinę (która jest w sposób naturalny wytwarzany przez nasz organizm) więc to nic dziwnego, że krzywa wcześniej wyszła prawidlowa
 
Oki, dziwi mnie tylko fakt że ok. 12 tygodnia robiłam krzywą cukrową i wyszła idealnie. Wtedy zjadłam kolację nieco później i wcześniej miałam robione badania. Zastanawia mnie po prostu fakt czy teraz 15h na czczo nie zaburzyło wyniku.
U mnie też cukier był super na początku, a w 28 tyg okazało się, że mam cukrzycę ciążową. Gdy się dowiedziałam momentalnie zaczęłam się w tym temacie edukować i zmieniłam dietę. Zdrówko córeczki było dla mnie najważniejsze.
Jeśli masz jakieś wątpliwości to powtórz badanie.
 
U mnie też cukier był super na początku, a w 28 tyg okazało się, że mam cukrzycę ciążową. Gdy się dowiedziałam momentalnie zaczęłam się w tym temacie edukować i zmieniłam dietę. Zdrówko córeczki było dla mnie najważniejsze.
Jeśli masz jakieś wątpliwości to powtórz badanie.
Nie ma sensu drugi raz obciążać dziecka, jeżeli już to badanie wykazało cukrzycę. Niestety zostaje tylko zaakceptować ten fakt i kontrolować cukry, a także pilnować diety.
 
Nie ma sensu drugi raz obciążać dziecka, jeżeli już to badanie wykazało cukrzycę. Niestety zostaje tylko zaakceptować ten fakt i kontrolować cukry, a także pilnować diety.
Rozumiem, dieta to akurat dla mnie żaden problem, bo ogólnie jadłam zdrowo od początku ciąży (oprócz 2/3 tygodni przed krzywą cukrową, bo wtedy mocno pozwalałam sobie na różne zachcianki). Natomiast przeraża mnie trochę mierzenie cukrów i insulina.
 
Rozumiem, dieta to akurat dla mnie żaden problem, bo ogólnie jadłam zdrowo od początku ciąży (oprócz 2/3 tygodni przed krzywą cukrową, bo wtedy mocno pozwalałam sobie na różne zachcianki). Natomiast przeraża mnie trochę mierzenie cukrów i insulina.
wątpię żeby w takim wypadku była podawana insulina . Jesteś jakby na granicy normy . Raczej tylko dieta . Ja właśnie teraz jadę do diabetologa . Ogólnie cukier ok wyszedł, tylko po 1 h przekroczony . Norma do 180 ja mam 182 , moge ci po wizycie napisać co powiedział w moim przypadku .
 
reklama
Do góry