reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciazowa - proszę o Wasze historie

Natasza27

Fanka BB :)
Dołączył(a)
15 Grudzień 2020
Postów
2 367
Hej, dziewczyny z cukrzyca ciazowa napiszcie jak u Was sytuacja?
Byłam dziś na kontroli i badaniach u diabetologa. Jestem w 22 tygodniu. Zrobiła mi jakaś hemoglobinę glikowana i na podstawie wyniku chce lub nie włączyć insulinę. Nie trzymam ścisłej diety, więc nie wiem czemu się upiera od razu z ta insulina. Nie podobają jej się moje cukry na czczo 89-94. Po posiłkach jest ok z jakimiś pojedynczymi przekroczeniami tego 140. Boję się i nie chce insuliny. Ginekolog kazał zrobić drugi raz w 24 tygodniu obciążenie glukoza, a ona mówi, żeby nie robić. [emoji17] mam dziś dość z tego powodu.
Pierwsze obciążenie 93, 117, 118.
 
reklama
Cukrzyca od 10 tc dieta nie mogłam zbić cukrów naczczo. Od 14 tc insulina na noc i cukry pięknie spadły do ponad 30 tc wystarczyły 2j a do porodu szłam z 8j. To znikome ilości. Lepsza insulina niż ciągle przekroczenia które nie są dla dziecka wskazane. Jeśli test obciążenia glukozą raz robiony wskazał cukrzycę nie powtarza się go, to za duże obciążenie dla organizmu.
Insulina to nic złego a jeśli dieta nie działa jest wręcz wskazana, bo nieunormowany poziom cukru wpływa na rozwój ciąży.
Mi cukrzyca wyszła w drugiej ciąży wcześniejsza obyła się bez niej.
 
Pierwszy pomiar cukru z krwi w ciąży 94 i krzywa cukrowa 90/160/106 wiec w normie. Druga krzywa ta 'wlasciwa' w 27tc wyszlo juz 98/165/101. Diabetolog i mierzenie cukru. W nocy, na czczo, po sniadaniu, obiedzie i kolacji. Ogolnie cukry piękne po posiłkach a w nocy i na czczo masakra. Szukałam 3 tygodnie jedzienia, jakie by sprawilo, że cukry w nocy i na czczo będą dobre. Niestety nic nie skutkowało, zmiany godzin posiłków tez nie. Cukry w nocy ponad 100 na czczo tez. I została włączona insulina. Zaczelam od 4 jednostek. Teraz jestem na 10 jednostkach a mam 34tc. Cukier na czczo juz jest ok, natomiast w nocy dalej są odchylenia więc diabetolog zaleciła zwiększanie insuliny co jakis czas.
Tez sie bałam insuliny. Im wyzej tym cukry szaleją bardziej 🤷 nie wiem na ilu jednostkach skończę, ale samą dietą bym w życiu tego nie osiągnęła, jak nawet z insulina jeszcze mam przekroczenia. Glowa do góry bedzie dobrze!😊
 
Ja miałam stan przedcukrzycowy przed ciążą i IO. Brałam metforminę. W ciąży musiałam odstawić, odstawiłam około 8 tc chyba. Cukry na czczo od razu podwyższone rzędu 97-130. Najpierw miałam dietę na bodajże 4 tygodnie, ale nic nie dała, bo cukrów na czczo dietą za bardzo nie da się ogarnąć... Krzywa 97,30/163,00/120,00. Sporadycznie cukry powyżej 140 po posiłku, ale rano codziennie podwyższony. Musiałam mierzyć 7 razy dziennie - na czczo + po każdym posiłku, no i dieta.
Po 4 tygodniach dostałam na noc insulinę. 9 jednostek. Za tydzień mam znowu kontrolę. Cukry na czczo są lepsze, sporadycznie dalej podwyższone rano, rzadko po jakimś posiłku.
Trudno. Też się nie cieszyłam na insulinę, ale cukrzyca w ciąży jest dla dziecka dużo groźniejsza, jeśli nie jest opanowana... We wczesnej ciąży może skutkować nawet wadami serca u dziecka, poza tym poronieniami itd., plus podwyższoną insuliną u dziecka po porodzie, co może prowadzić do śpiączki albo gorzej...
 
Dziewczyny, krzywa to nie jest jakieś wielkie obciążenie dla organizmu jak często piszecie! To takie samo obciążenie jak zjedzenie dużej porcji lodów. Nie powtarzamy tego badania po diagnozie, bo to bez sensu a nie dlatego, że to potencjalnie niebezpieczne.
@Natasza27 to badanie pokaże jakie masz średnie glikemie (dlatego nie jest to jedyny wyznacznik, bo przy dużych wahaniach wynik może wyjść niby dobry). Jeśli wynik będzie wysoki to znaczy, że trzustka nie daje rady a wątroba szaleje i trzeba wdrożyć leczenie.
 
Dziewczyny, krzywa to nie jest jakieś wielkie obciążenie dla organizmu jak często piszecie! To takie samo obciążenie jak zjedzenie dużej porcji lodów. Nie powtarzamy tego badania po diagnozie, bo to bez sensu a nie dlatego, że to potencjalnie niebezpieczne.
@Natasza27 to badanie pokaże jakie masz średnie glikemie (dlatego nie jest to jedyny wyznacznik, bo przy dużych wahaniach wynik może wyjść niby dobry). Jeśli wynik będzie wysoki to znaczy, że trzustka nie daje rady a wątroba szaleje i trzeba wdrożyć leczenie.
Tzn. to badanie może być niebezpieczne, jeśli ktoś na czczo ma bardzo wysoki cukier np. 160 czy 200. Wtedy mogą w ogóle odmówić wykonania krzywej nawet. :) W innym wypadku to wiadomo, jak zeżarcie rożka firmowego w Grycanie z czterema kulkami, bitą śmietaną, polewą truskawkową i posypką. 😂 😂
 
Wtedy nie wykonuje się tego badania, bo to jest oczywista cukrzyca - wtedy zjedzenie pączka jest takim samym zagrożeniem, to badanie jest dedykowane ZDROWYM ciężarnym (a nie niezdiagnozowanym diabetyczkom, które w ciąży mają zaostrzenie), bo w ciąży tolerancja węglowodanów się pogarsza.
Tzn. to badanie może być niebezpieczne, jeśli ktoś na czczo ma bardzo wysoki cukier np. 160 czy 200. Wtedy mogą w ogóle odmówić wykonania krzywej nawet. :) W innym wypadku to wiadomo, jak zeżarcie rożka firmowego w Grycanie z czterema kulkami, bitą śmietaną, polewą truskawkową i posypką. 😂

W takim przypadku jak opisujesz nie „mogą” odmówić badania, ale nie mają prawa go przeprowadzić. Nawet zrobienie OGTT bez pomiaru z palca jest błędem w sztuce (choć zdarza się nader często).
 
Hej, o której mierzy cię cukier na czczo? Od razu po wstaniu czy nie? I o której jecie ostatni posiłek? 5 dni miałam do 90, a dziś 95 .
 
reklama
Ja miałam stan przedcukrzycowy przed ciążą i IO. Brałam metforminę. W ciąży musiałam odstawić, odstawiłam około 8 tc chyba. Cukry na czczo od razu podwyższone rzędu 97-130. Najpierw miałam dietę na bodajże 4 tygodnie, ale nic nie dała, bo cukrów na czczo dietą za bardzo nie da się ogarnąć... Krzywa 97,30/163,00/120,00. Sporadycznie cukry powyżej 140 po posiłku, ale rano codziennie podwyższony. Musiałam mierzyć 7 razy dziennie - na czczo + po każdym posiłku, no i dieta.
Po 4 tygodniach dostałam na noc insulinę. 9 jednostek. Za tydzień mam znowu kontrolę. Cukry na czczo są lepsze, sporadycznie dalej podwyższone rano, rzadko po jakimś posiłku.
Trudno. Też się nie cieszyłam na insulinę, ale cukrzyca w ciąży jest dla dziecka dużo groźniejsza, jeśli nie jest opanowana... We wczesnej ciąży może skutkować nawet wadami serca u dziecka, poza tym poronieniami itd., plus podwyższoną insuliną u dziecka po porodzie, co może prowadzić do śpiączki albo gorzej...
No to mamy bardzo podobnie. Ja teraz 4tc, na metaforminie xr1500 na noc a rano przekroczenia... cały dzień ok tylko te poranne cukry. Za 2 tygodnie kontrola. Dziś na czczo 97. Krzywej nie robię bo mam stan przedcukrzycowy i nie muszę bo wiadomo że jest cc. 2 poprzednie ciaze straciłam najpewniej przez zbyt wysokie skoki glukozy i insuliny :/. Trzymajcie kciuki.
 
Do góry