reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa-wątpliwości do leczenia

Eveline.eve

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
2 Styczeń 2021
Postów
134
Hej, chciałabym się poradzić Mam, które miały bądź mają cukrzycę ciążowa. Niestety mam wątpliwości czy moja Pani Diabetolog nie robi mi większej krzywdy niż pomocy.
Dziś zaleciła mi insulinę na noc, 4 jednostki. Do tego ostatni posiłek o 19 a pierwszy posiłek o 7 rano-czyli 12 godzin 🤯 To strasznie duża przerwa dla mnie 😢 do tej pory jadłam kolacje ok 20 i kanapkę na noc o 23. Cały dzień mam ładne cukry tylko poranne na czczo są za wysokie 90-105. Do tego budzę się codziennie o 3 w nocy z ogromnym głodem aż boli mnie żołądek. Wszędzie zalecane jest by jeść ostatni posiłek 20 minut przed snem. Dodatkowo o 23 przyjmuje Dopegyt bo mam nadciśnienie ciążowe (leki 3xdziennie). Nabiał i owoce mogę jeść tylko do godz. 15. Jestem w 30tc i nie wyobrażam sobie do końca ciąży siedzieć głodna pół wieczoru :( Córka rozwija się prawidłowo, trzyma się w połowie skali szacowane 1.400 gram na ten moment, ja przytylam od początku ciąży 9 kg. Będę wdzięczna za Wasze historie bo po dzisiejszej wizycie jestem skłonna szukać innego lekarza. Na moje pytanie co mam robić jak będę głodna po 22 czy w nocy dalej będzie mnie budzić głód otrzymałam odpowiedź "nie wydziwiaj już dziewczyno". 😡
 
reklama
Hej, chciałabym się poradzić Mam, które miały bądź mają cukrzycę ciążowa. Niestety mam wątpliwości czy moja Pani Diabetolog nie robi mi większej krzywdy niż pomocy.
Dziś zaleciła mi insulinę na noc, 4 jednostki. Do tego ostatni posiłek o 19 a pierwszy posiłek o 7 rano-czyli 12 godzin 🤯 To strasznie duża przerwa dla mnie 😢 do tej pory jadłam kolacje ok 20 i kanapkę na noc o 23. Cały dzień mam ładne cukry tylko poranne na czczo są za wysokie 90-105. Do tego budzę się codziennie o 3 w nocy z ogromnym głodem aż boli mnie żołądek. Wszędzie zalecane jest by jeść ostatni posiłek 20 minut przed snem. Dodatkowo o 23 przyjmuje Dopegyt bo mam nadciśnienie ciążowe (leki 3xdziennie). Nabiał i owoce mogę jeść tylko do godz. 15. Jestem w 30tc i nie wyobrażam sobie do końca ciąży siedzieć głodna pół wieczoru :( Córka rozwija się prawidłowo, trzyma się w połowie skali szacowane 1.400 gram na ten moment, ja przytylam od początku ciąży 9 kg. Będę wdzięczna za Wasze historie bo po dzisiejszej wizycie jestem skłonna szukać innego lekarza. Na moje pytanie co mam robić jak będę głodna po 22 czy w nocy dalej będzie mnie budzić głód otrzymałam odpowiedź "nie wydziwiaj już dziewczyno". 😡
Przecież przy takiej głodówce nic dziwnego, że wywala Ci cukier rano.
Czasami posiłek nocny pozwala nawet uniknąć insuliny bazowej.
Sprawdzasz ketony w moczu? Przy głodówce mogą się pojawiać w większej ilości a to dużo groźniejsze dla dziecka niż cukier 91.
 
Przecież przy takiej głodówce nic dziwnego, że wywala Ci cukier rano.
Czasami posiłek nocny pozwala nawet uniknąć insuliny bazowej.
Sprawdzasz ketony w moczu? Przy głodówce mogą się pojawiać w większej ilości a to dużo groźniejsze dla dziecka niż cukier 91.
Nie, nie mam zaleconych pasków by sprawdzać codziennie co jest dziwne bo moja koleżanka też ma cukrzycę ciążowa i ma sprawdzać. Do tej pory (1.5 miesiąca) miałam tylko 2 razy zalecenie by zbadać mocz, ketony i hemoglobinę glokowaną (dziś drugi raz). Za pierwszym badaniem wszystko wyszło idealnie ale wtedy jeszcze cukry poranne były ok.
 
Nie wiem, czy te zalecenia są dobre. Ale moja siostra miała sytuację podobną do Twojej. W ciągu dnia cukier super, a poranny ponad normę. Również miała zleconą insulinę, ostatni posiłek o 19, a śniadanie godzinę po wstaniu. Więc też przerwa na nic była mega długa.
 
Oczywiście nie jesteśmy lekarzami - może Twój zaleca tak, bo jest coś, o czym nie wiemy... jednak może warto zasięgnąć opinii drugiego diabetologa?
PS - paski kup sobie samowolnie i sprawdzaj co rano, one kosztują kilkanaście zł.
 
Moim zdaniem zmień lekarza. Po pierwsze kobieta w ciąży nie powinna być głodna bo to może spowodować większą krzywdę niż ten cukier na poziomie 100. Po drugie za samą taka odzywkę, że masz nie wydziwiać dla mnie byłaby taka diabetolog skreślona. A po trzecie to normalne, że akurat poranne cukry najciężej wyregulowac i prawda jest taka, że każdy organizm inaczej reaguje. Jednemu pomoże kanapka z serem na noc, innemu przekąska o 2 w nocy, a jeszcze innemu nie pomoże nic, często nawet insuliną ciężko je wyregulować. Ja miałam taką samą sytuację jak Ty, cukry w ciągu dnia super, rana zazwyczaj ok 96-97. Mój ginekolog w ogóle nie robił z tego problemu, bo powiedział, że to są tak minimalne przekroczenia, że mam się w ogóle nie stresować, stosować dietę i wszystko będzie ok. I było, młoda urodziła się zdrowa i 3 kg. Diabetolog natomiast jak widziała, że coś u mnie nie działa to kazała próbować czegoś innego, mi pomogła na jakiś czas kolacja białkowo-tluszczowa (np awokado z jajkiem) i poranne cukry były ok. Ale to też się po jakiś 3 tygodniach zmieniło i już nie działało. Także moim zdaniem zmień lekarza i nie stresuj się zanadto 😉
 
Rozumiem że nie jesteśmy lekarzami, jestem ciekawa jak było w innych przypadkach. Oczywiście że nie będę decydować o niczym sama, tylko jeśli zjem kolacje o 19 to jak kłaść się spać z głodem 😭
 
Mi też diabetolog zaleciła nie jeść po 19.
Ale ja jem śniadanie około 6 rano.
Jeśli to nie pomoże to miała być insulina.
Trzymam się jeszcze na diecie. Obecnie 22 tydzień, problemy z cukrem od początku ciąży.
 
Czytając Twoją historię przypomniała mi się moja z przed 10 miesięcy. Praktycznie to samo podejście tyle, że ja nawet swojej diabetolog nie widziałam na oczy, bo nie przyjmowała w gabinecie przez covid, a jedynie "cudowne" teleporady praktykowała. U mnie obyło się bez insuliny ale cukry skakały mi rano od 90 do 100 i cały czas słyszałam, że jest ok ale konsultowałam się jeszcze z innym diabetologiem i koniecznie kazał mi zbić cukry rano. Posiłków miałam 8. Od 7:30 do 23:30. Nabiał i produkty mleczne tylko od drugiego śniadania do 16:00. U mnie głównie ryby. Warzywa nie przetworzone, ponieważ po obróbce termicznej i gorące lub ciepłe podnoszą cukier najbardziej. I moje kochane kiszonki... do wszystkiego. Niestety cukrzyca ciążowa jeżeli chodzi o menu i o to, co nam szkodzi polega na metodzie prób i błędów. Ja w 28 tyg wylądowałam na liściach sałaty z gotowaną rybą na śniadanie. Jak przechodziłam obok piasku lub dopiero co rozkopanej ziemi trudno mi było się powstrzymać żeby sie na nią nie rzucić i zacząć jeść 🤦‍♀️🤷‍♀️ świadczyło to, o niedoborach witamin i minerałów. Dopiero potem dowiedziałam się, że ta potrzeba jedzenia piasku ma swoją nazwę. Lekarza zmieniłam w 31tyg. U mnie w nocy gdy dopadał mnie głód pomagało jedno piwo bezalkoholowe o 3:00 nad ranem. Mierzyłam kilka razy cukry po godzinie i po dwoch i były ok a rano cukier 75 do 85 max.
Jak się domyślasz zmieniłam diabetologa na tego, który kazał mi zbić cukier, był sto razy bardziej zainteresowany moją cukrzycą niż ta pani i nie chodziłam głodna. Paski kup sobie w aptece, mi nigdy nie pokazały, że organizm jest po nocy głodny ale tak jak koleżanka wcześniej napisała grożniejsze są ketony w moczu niż cukier 91.
Zawsze mówię, że jak ktoś nie jest pewny swojego doktora, to powinien natychmiast go zmienić. Życzę powodzenia i pamiętaj, że cukrzyca po porodzie zazwyczaj mija ale świadczy o tym, że mamy predyspozycje do cukrzycy typu 2 i warto po porodzie o siebie zadbać 🙂
 
reklama
Do góry