reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca Ciążowa

Carina2018

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
1 Wrzesień 2018
Postów
57
Kobietki, tak jak w temacie... Jestem na początku ciąży w 13 tygodniu, niestety z badań wynikło, że dopadła mnie cukrzyca ciążowa. Czy są tu przyszłe mamy z takim problemem lub te co już to przeszły :) Mam problem z cukrami, ale tylko na czczo - max 96, po posiłkach jest dobrze jak na chwilę obecną... Czy miałyście jakieś sprawdzone sposoby na te cukry na czczo żeby je w jakiś sposób unormować, chciałabym żeby jak najdłużej udało się bez insuliny. Będę wdzięczna za porady i pomoc :)
 
reklama
Kurcze, mi też krzywa wyszła źle. 75/143/147. Niestety, wizyta dopiero za tydzień. Trochę próbuję sama (wywaliłam z jadłospisu cukier, miód itd. więcej warzyw, ciemny chleb), ale bez glukometru ciężko chyba będzie stwierdzić czy to coś daje.

Jedyne, co mogę polecić to kanały na youtube: Nie słodzę (autor ma cukrzycę typu 1, ale jest tam też trochę informacji ogólnych) i Dietolog (bardzo fajna Pani dietetyk, dużo przepisów i praktycznych wskazówek, niestety o ile ją dobrze zrozumiałam, to nie ma rozwiązań uniwersalnych - trzeba różne połączenia testować na sobie, bo to co pomoże jednemu innemu zaszkodzi :/)

Czy mierzysz cukier glukometrem? Miałaś konsultację z diabetologiem albo dietetykiem? Bo ja jestem całkiem zielona w temacie i boję się trochę o nasze dziecko.
 
Cześć.
Ja urodziłam w lutym. W połowie ciąży miałam stwierdzoną cukrzycę ciążową z powodu nieprawidłowej krzywej cukrowej.
Obyło się bez insuliny. Miałam konsultację diabetologa i mogę doradzić, że przede wszystkim należy jeść regularnie i często - u mnie było to 6 posiłków dziennie. Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja, druga kolacja (chwilę przed snem). Należy wyeliminować produkty o wysokim indeksie glikemicznym np białe pieczywo, cukry proste i kontrolować na bieżąco poziom cukru - u mnie były to cztery pomiary dziennie: na czczo, po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Poziom cukru na czczo powinien wynosić 70-90, natomiast godzinę po posiłku nie przekraczać 140. I tak trochę metodą prób i błędów obserwować jakie posiłki powodują u nas wzrost cukru. Szybko można się zorientować, jak wyregulować poziom cukru.
Paradoksalnie cukier na czczo często jest podwyższony, ponieważ za mało zjadlyśmy na kolację. Wtedy wątroba tak jakby sama produkuje cukier ze swoich zapasów.
 
Hej. Mam podobna sytuację. W 11 tc glikemia na czczo wynosiła 96. Dostałam skierowanie do diabetologa. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, lekarz podjął decyzję o czasowym odstąpieniu od wykonania testu obciążenia ( aby nie narażać mnie na 3 godzinne siedzenie w przychodni), ale miałam natychmiast zaopatrzyć się w glukometr i prowadzić 4 razy dziennie pomiary: na czczo i godzinę po głównych posiłkach ( śniadanie, obiad, kolacja). Glikemia na czczo w pomiarach glukometrem nie może przekroczyć 90 na czczo i 140 po posiłku. Zalecenie pilnowania diety o niskim indeksie glikemicznym. W pomiarach glukometrem jest ok, zauważyłam ze największy problem jest z glikemia na czczo ( ale póki co mieszczę się w normie 85-89). Mój diabetolog twierdzi ze niestety o ile na glikemię po posiłkach mamy w pewien sposób realny wpływ ( można próbować obniżać ja dietą i aktywnością fizyczną) o tyle na glikemię na czczo wpływ mamy relatywnie niewielki. Ważne aby nie kłaść się do łóżka głodną, nie unikać wieczornego posiłku. Najlepiej zaopatrz się w glukometr i prowadź przez jakiś czas kontrolę.
 
ja też mam problem z cukrami na czczo, w ciągu dnia są super.. na razie wyeliminowałam nabiał na kolacje, no ale niestety nie mogę zejść ponizej setki;/może faktycznie więcej na kolacje trzeba zjesć? już sama nie wiem, le chętnie poobserwuje, może ktoś pomoże :)
 
Kobietki, tak jak w temacie... Jestem na początku ciąży w 13 tygodniu, niestety z badań wynikło, że dopadła mnie cukrzyca ciążowa. Czy są tu przyszłe mamy z takim problemem lub te co już to przeszły :) Mam problem z cukrami, ale tylko na czczo - max 96, po posiłkach jest dobrze jak na chwilę obecną... Czy miałyście jakieś sprawdzone sposoby na te cukry na czczo żeby je w jakiś sposób unormować, chciałabym żeby jak najdłużej udało się bez insuliny. Będę wdzięczna za porady i pomoc :)
Hej u mnie 33 tydzień. Ja cukrzycę mam stwierdzoną od 10 tyg. Najpierw była dieta i pierwszy tydzień ok wyniki w normie 2 dni ok , a 4 dni powyżej 90 no i dostałam insulinę na kolejnej wizycie. Ale nie jest z nią tak źle ;) jakby co.
Ty pewnie jesteś teraz na diecie musisz jeść co 3 - 4 h mierzyć cukier po 1 h. A żeby cukier na czczo był w normie to musisz zjeść ok 20 minut przed spaniem 22:00-22:30 kromkę chleba albo z serkiem lub z wędlina. I musisz się wystrzegać rzeczy zakazanych. Jedyny plus cukrzycy to mało się tyje;). Ja mam aktualnie + 2.2 kg :). Także bez stresu przestrzegają godzin, unikaj zakazanych i wszystko będzie dobrze. Mój malutki cały czas jest w normie wagowej więc nie jest ani za mały, ani za duży :). Powodzenia
 
Hej u mnie 33 tydzień. Ja cukrzycę mam stwierdzoną od 10 tyg. Najpierw była dieta i pierwszy tydzień ok wyniki w normie 2 dni ok , a 4 dni powyżej 90 no i dostałam insulinę na kolejnej wizycie. Ale nie jest z nią tak źle ;) jakby co.
Ty pewnie jesteś teraz na diecie musisz jeść co 3 - 4 h mierzyć cukier po 1 h. A żeby cukier na czczo był w normie to musisz zjeść ok 20 minut przed spaniem 22:00-22:30 kromkę chleba albo z serkiem lub z wędlina. I musisz się wystrzegać rzeczy zakazanych. Jedyny plus cukrzycy to mało się tyje;). Ja mam aktualnie + 2.2 kg :). Także bez stresu przestrzegają godzin, unikaj zakazanych i wszystko będzie dobrze. Mój malutki cały czas jest w normie wagowej więc nie jest ani za mały, ani za duży :). Powodzenia
Dziękuję za słowa otuchy ☺️☺️☺️☺️ Jedzenie jak w zegarku to prawda... Ale mam nadzieję że to będzie pomocne, strasznie boję się insuliny... Ale pewnie jeśli będzie problem z cukrami na czczo będzie nie do uniknięcia...
 
Dziękuję za słowa otuchy ☺☺☺☺ Jedzenie jak w zegarku to prawda... Ale mam nadzieję że to będzie pomocne, strasznie boję się insuliny... Ale pewnie jeśli będzie problem z cukrami na czczo będzie nie do uniknięcia...
Nie ma za co :). Też się insuliny bałam, a okazuje się, że zastrzyki z insuliny są bezbolesne:). Kłócie w palec jest gorsze ;).
 
Hej u mnie 33 tydzień. Ja cukrzycę mam stwierdzoną od 10 tyg. Najpierw była dieta i pierwszy tydzień ok wyniki w normie 2 dni ok , a 4 dni powyżej 90 no i dostałam insulinę na kolejnej wizycie. Ale nie jest z nią tak źle ;) jakby co.
Ty pewnie jesteś teraz na diecie musisz jeść co 3 - 4 h mierzyć cukier po 1 h. A żeby cukier na czczo był w normie to musisz zjeść ok 20 minut przed spaniem 22:00-22:30 kromkę chleba albo z serkiem lub z wędlina. I musisz się wystrzegać rzeczy zakazanych. Jedyny plus cukrzycy to mało się tyje;). Ja mam aktualnie + 2.2 kg :). Także bez stresu przestrzegają godzin, unikaj zakazanych i wszystko będzie dobrze. Mój malutki cały czas jest w normie wagowej więc nie jest ani za mały, ani za duży :). Powodzenia
Część. Jestem 5+6 tc.od 2 dni mam dietę i insulinę. Zaczynalam od 4j, wczoraj 6j dziś będzie 8. Bo wynik zawsze koło 100-105. Czy jedzenie o ściśle tych samych godzinach jest konieczne. Zależnie od dnia wstanę o różnych godzinach i nie jestem w stanie jeść zawsze o tych samych godzinach. Mogę jeść co 2-3h od pierwszego posilku w danym dniu?
 
reklama
Część. Jestem 5+6 tc.od 2 dni mam dietę i insulinę. Zaczynalam od 4j, wczoraj 6j dziś będzie 8. Bo wynik zawsze koło 100-105. Czy jedzenie o ściśle tych samych godzinach jest konieczne. Zależnie od dnia wstanę o różnych godzinach i nie jestem w stanie jeść zawsze o tych samych godzinach. Mogę jeść co 2-3h od pierwszego posilku w danym dniu?
Generalnie nie chodzi o 7 czy 8 .... tyłki o częste posiłki. Czyli jak wstajesz koło 8 sprawdzisz na czczo cukier, jesz śniadanie i np koło 11 śniadanie nr II i trzymasz się przerw 3 h. A jakie masz cukry po posiłku? No i bardzo szybko dostałaś insulinę... nie dali Ci szansy unormować dietą?
 
Do góry