reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa

Oczywiście, ale wystarczy przeczytać pierwszy lepszy wątek o ciąży, żeby wiedzieć co to są badania prenatalne już abstrahując od tego, że zadaniem i obowiązkiem lekarza prowadzącego jest poinformować pacjentkę co to za badania. Jak lekarz tego nie robi to jednak warto poszukać kogoś bardziej kompetentnego bo Twoja ciąża i zdrowie dziecka, są w jego rękach.

Insulina to owszem nie jest zło, ale ciężarna z insulina jest inaczej traktowana niż ciężarna z cukrzyca regulowana dieta. I nikt nie powie, że jest inaczej. Nie bez powodu, dziecko ciężarnej na insulinie powinno być również skierowane do kardiologa kilka tygodni po urodzeniu.

Dieta da się wiele zdziałać. Niekiedy potrzeba 2 tygodni a niekiedy 4 tygodni.

Jeśli miałaś cukry na czczo dobre to jest w lepszej sytuacji niż ciężarne z problemu wysokiego cukru na czczo.

Zdecydowanie polecam dołożyć zdrowy tłuszcz do każdego posiłku, orzechy, nasiona oczywiście w małej ilości, ale pozwalają na wolniejszy wyrzut cukru

Ja miałam problem jedynie z cukrem porannym i musiałam głównie dbać o posiłki przed snem.
Najgorsze to naczytać się, że w cukrzycy nic nie wolność jeść tylko kanapki z sałatą i ogórkiem. Nie jest to prawda. Owoce można, oczywiście, owoce też są potrzebne , dużo witamin, teraz cytrusy mają Wit c bardzo potrzebna w ciąży. Warzywa zdecydowanie obniżają poziom cukru więc też im ich więcej tym lepiej.
Jednym nie służy nabiał rano, innym płatki owsiane, nie wiadomo co wybija Tobie, może jakaś rzecz, która jesz często a w ciąży wybija cukier
Napewno mi to dokładnie wytłumaczy ,poprostu o tym wspomniała. Jestem na wczesnym etapie ,byłam w czwartek na wizycie i był tylko pęcherzyk ciążowy 5mm ,idę na wizytę 15 grudnia i jak będzie serce to będzie kartka ciąży,może lepiej,że nie rozwijała się już w kierunku tych badań,bo mam pełną głowę po wizycie u diabetologa i endokrynologa. Od środy monitoruje się tak jak mnie zaleciła pani doktor ,hemoglobina glikowana 5% , cukier na czczo w normie ,po 1h 10,2 i po dwóch 8,2 . Lekarz ma zobaczyć jak działa dieta i ocenic czy wdrażamy insulinę czy dieta daje radę
 
reklama
Ja mam cukrzycę ciążową od początku ciąży.
Nie taki diabeł straszny...
Zaczęłam od diety. Mało pomogła. Najgorsze miałam cukry poranne. Jadłam o 22 żeby w nocy uniknąć wyrzutów ale się nie udało. Mam insulinę na noc.
Jeśli chodzi o posiłki to na początku było ok. Schudłam na początku ciąży 8kg, nie mogłam nic jeść a jak jadłam to jak "ptaszek" więc po takich ilościach cukry były ok. Mdłości minęły więc zaczęłam więcej jeść no i niestety nie było tak jak być powinno. Oczywiście jadłam dietetycznie, obserwowałam co mogę. Z pieczywem tez miałam problem bo strasznie wyrzuca mi cukier po białej mące. Ale znalazłam taki przy którym jest ok. Do wagi z przed ciąży jeszcze nie wróciłam...
Dzięki insulinie mogę zjeść "więcej" i mieć "normalne" cukry. Nie ukrywam, że nie chciałam insuliny, bałam się. Ale dzięki niej jestem już w 28tc, jem "w miare", dzieciątko zdrowe. A co do porodu i po nim? To się okaże.
 
Mam cukrzycę ciążową i przyjmuję insulinę.
Po pierwsze nie jeść żadnych potraw przetworzonych, mają wysokie ig. Na śniadanie nie jeść nabiału typu jogurt, można zjeść na 2 śniadanie z płatkami owsianymi górskimi, nie błyskawicznymi. Można jeść omlet z warzywami, jajka też dobry cukier i np kromkę chleba z niskim ig lub żytni. Kasze gruboziarniste, np pęczak. Ja piję 1 kawę dziennie i używam erytryrol do słodzenia, jeżeli masz ochotę na owoc to włącz go do np. drugiego śniadania w małej ilości, np kawałek grejpfruta, unikaj bananów, winogron bo mają dużo cukru. Nie jedz dżemów. Na kolację możesz zjeść np jakaś grzankę z pastą rybną, bądź z serem mozzarella i pomidorem. Sałatka też będzie ok. Pamiętaj żeby jeść w małych ilościach, ale co 3 godziny, a ostatni posiłek przed snem( w małej ilości) nie można doprowadzić żeby organizm był głodny.
 
Hej.
A jakie jest postępowanie w przypadku glukozy na czczo 94 już na początku? Rozumiem,że skierowanie na krzywą.
Krzywa wychodzi źle i co dalej? Dieta czy już od początku insulina (a może wyższa dawka metforminy?).
Pytam o doświadczenia własne bo oczywiście diabetolog mi wszystko powie ale do tego czasu zwariuje.
Któraś miała już na początku za wysoki cukier (a była np na metforminie?).
 
Hej.
A jakie jest postępowanie w przypadku glukozy na czczo 94 już na początku? Rozumiem,że skierowanie na krzywą.
Krzywa wychodzi źle i co dalej? Dieta czy już od początku insulina (a może wyższa dawka metforminy?).
Pytam o doświadczenia własne bo oczywiście diabetolog mi wszystko powie ale do tego czasu zwariuje.
Któraś miała już na początku za wysoki cukier (a była np na metforminie?).
Na metforminie nie prowadzi się ciąży z tego co wiem,brałam przed i lekarz mówił,że jak zajde w ciążę to ewentualnie insulina. Teraz mam się monitorować i zobaczymy czy dieta wystarczy czy trzeba insulinę.
 
Na metforminie nie prowadzi się ciąży z tego co wiem,brałam przed i lekarz mówił,że jak zajde w ciążę to ewentualnie insulina. Teraz mam się monitorować i zobaczymy czy dieta wystarczy czy trzeba insulinę.
Hej, to nie jest prawda. Owszem 95% ginekologów nie prowadzi ale znam takich którzy prowadzą. Mój nie ma z nią problemu. Czekam na diabetologa (który ponoć też nie odstawia tak szybko metforminy w ciąży) ale zobaczymy bo podejście pewnie indywidualne.
Ja brałam po prostu przed ciążą z tytułu wyników krzywej insulinowej(na razie kontynuuję i czekam na wizytę u diabetologa).
Dziękuję za odpowiedź :)
Nie wiem co gorsze, dieta czy insulina.. a już 2 w 1 :<
 
Hej.
A jakie jest postępowanie w przypadku glukozy na czczo 94 już na początku? Rozumiem,że skierowanie na krzywą.
Krzywa wychodzi źle i co dalej? Dieta czy już od początku insulina (a może wyższa dawka metforminy?).
Pytam o doświadczenia własne bo oczywiście diabetolog mi wszystko powie ale do tego czasu zwariuje.
Któraś miała już na początku za wysoki cukier (a była np na metforminie?).
Jeśli mieszkasz w Polsce, to u nas nie prowadzi się ciąży z metforminą. Po krzywej cukrowej, jeśli wynik wskazuje na cukrzycę, najpierw jest próba opanowania sytuacji dietą, a insulina jest włączana gdy dieta nie wystarcza.

94 to już powyżej normy, niestety. Na małe pocieszenie - ciężarne cukrzycowe, pilnujące diety, najczęściej rodzą zdrowe dzieci i w dodatku mało tyją w ciąży.
 
Hej, to nie jest prawda. Owszem 95% ginekologów nie prowadzi ale znam takich którzy prowadzą. Mój nie ma z nią problemu. Czekam na diabetologa (który ponoć też nie odstawia tak szybko metforminy w ciąży) ale zobaczymy bo podejście pewnie indywidualne.
Ja brałam po prostu przed ciążą z tytułu wyników krzywej insulinowej(na razie kontynuuję i czekam na wizytę u diabetologa).
Dziękuję za odpowiedź :)
Nie wiem co gorsze, dieta czy insulina.. a już 2 w 1 :<
Mnie dwóch diabetologów powiedziało,że ciąży na metforminie się nie prowadzi. Ginekolog powiedziała,że są prowadzone badania i ta metformina być może będzie bezpiecznie wprowadzona do użytku,ale narazie jeżeli trzeba to insulina
 
Hej, to nie jest prawda. Owszem 95% ginekologów nie prowadzi ale znam takich którzy prowadzą. Mój nie ma z nią problemu. Czekam na diabetologa (który ponoć też nie odstawia tak szybko metforminy w ciąży) ale zobaczymy bo podejście pewnie indywidualne.
Ja brałam po prostu przed ciążą z tytułu wyników krzywej insulinowej(na razie kontynuuję i czekam na wizytę u diabetologa).
Dziękuję za odpowiedź :)
Nie wiem co gorsze, dieta czy insulina.. a już 2 w 1 :<
To prawda, większość lekarzy każe odstawić metforminę, bo takie są w Polsce zalecenia. Ale zalecenia to nie przymus, pewnie znajdą się w naszym kraju lekarze przepisujący metforminę, tak jak to w innych krajach się robi. Z tym że to raczej nie ginekolog decyduje, a diabetolog.
 
reklama
Tak dziewczyny mieszkam w Polsce i nie, nie jest to prawda. Mój gin prowadzi, poprzedni z Warszawy również. Że metformina w ciąży nie jest zarejestrowana to fakt.
Ale jedno z drugim nie musi iść w parze.
Diabetolodzy też ponoć mają nowe zalecenia ale tutaj również pewnie zależy do kogo się trafi.
Większość odstawia po 12 tygodniu ale nie wszyscy.
Znajoma prowadziła ciążę do 35tc na metforminie/diecie.
 
Do góry