reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa

Jeśli mieszkasz w Polsce, to u nas nie prowadzi się ciąży z metforminą. Po krzywej cukrowej, jeśli wynik wskazuje na cukrzycę, najpierw jest próba opanowania sytuacji dietą, a insulina jest włączana gdy dieta nie wystarcza.

94 to już powyżej normy, niestety. Na małe pocieszenie - ciężarne cukrzycowe, pilnujące diety, najczęściej rodzą zdrowe dzieci i w dodatku mało tyją w ciąży.

Rozumiem,że jak dieta to glukometr i codzienna przyjemność kłucia. Wiem, to takie oczywiste..eh
U mnie każdy wynik glukozy przed dwoma kreskami na teście prawidłowy, a teraz dwa pod rząd złe więc ewidentnie ciążowa 😔
 
reklama
Tak dziewczyny mieszkam w Polsce i nie, nie jest to prawda. Mój gin prowadzi, poprzedni z Warszawy również. Że metformina w ciąży nie jest zarejestrowana to fakt.
Ale jedno z drugim nie musi iść w parze.
Diabetolodzy też ponoć mają nowe zalecenia ale tutaj również pewnie zależy do kogo się trafi.
Większość odstawia po 12 tygodniu ale nie wszyscy.
Znajoma prowadziła ciążę do 35tc na metforminie/diecie.
Sama sobie odpowiadasz na wszystkie swoje pytania 😉

Moje doświadczenie własne jest takie, że miałam prowadzoną ciążę z cukrzycą w sposób typowy dla naszego kraju. Udało mi się dietą zapanować nad sytuacją, a w poradni diabetologicznej w której byłam raczej nikt by mnie nie wrzucił na metforminę, której zresztą nigdy nie brałam. Dostałabym insulinę.
Jeśli masz lekarza, który Ci poprowadzi ciążę na tabletkach, to ok. Jak pisałam, nawet w Polsce to nie jest niemożliwe, tyle że nieczęste.
Moja gin nie przepisałaby mi metforminy, bo od razu powiedziała mi że ona się na tym nie zna, że od tego są lekarze innej specjalności.
 
Hej.
A jakie jest postępowanie w przypadku glukozy na czczo 94 już na początku? Rozumiem,że skierowanie na krzywą.
Krzywa wychodzi źle i co dalej? Dieta czy już od początku insulina (a może wyższa dawka metforminy?).
Pytam o doświadczenia własne bo oczywiście diabetolog mi wszystko powie ale do tego czasu zwariuje.
Któraś miała już na początku za wysoki cukier (a była np na metforminie?).
Ja przed ciążą i zaraz na początku brałam metformine. Wyszła mi IO. Zdążyłam wybrać tylko 1 op 30 tabl bo okazało się że jestem w ciąży i miałam odstawić. Glukoza na czczo Wyszła mi 90 i dostałam skierowanie na krzywą i wyszła cukrzyca. Za wysoki poziom po 2h. Próbowaliśmy dieta ale poranna glikemia była ciągle ponad 90 więc dostałam insulinę na noc. Później doszła jeszcze do posiłku bo też miałam powyżej 140 po 1h po posiłku...
I teraz aktualnie 28 tc 😀 z dzieckiem wszystko ok, wymiary prawidłowe 😀
 
Rozumiem,że jak dieta to glukometr i codzienna przyjemność kłucia. Wiem, to takie oczywiste..eh
U mnie każdy wynik glukozy przed dwoma kreskami na teście prawidłowy, a teraz dwa pod rząd złe więc ewidentnie ciążowa 😔
Ja brałam metformine 2 lata przed ciążą i do 12 tc. Wcześniej bałabym się ją odstawić bo jest mnóstwo badań, które potwierdzają, że odstawienie metforminy w ciąży zwiększa ryzyko poronienia.
Ja odstawiłam stopniowo (brałam łącznie 1850 na dzień) ale akurat ja jestem przypadkiem, który bez mety radzi sobie lepiej niż z nią 😄 cukry mi się unormowały po odstawieniu.
Ja nawet leżałam 3 dni w szpitalu i oprócz pomiaru glukometrem sprawdzali mi też pomiar z żyły, czy na pewno mogę odstawić leki :)
 
Mega Ci dziękuję ❤️ Takie wiadomości mnie podnoszą na duchu,bo dosyć że się martwię dieta to jeszcze maluchem. A czy musiałaś rodzić w szpitalu o wyższej referencyjnosci czy jakoś tak? Ja chyba owoców nie mogę ,ostatnio właśnie zjadłam to miałam cukier masakra ,ale nie wiem czy to owoce czy płatki owsiane 😏 Ja mierze na czczo ,przed głównym posiłkiem(3razy) godzinę i dwie po. Jem ogólnie 5 posiłków,ale chyba by mi palce odpadły jak bym miała tak ciągle mierzyć. Kupiłam mąkę żytnia pełnoziarnistą i chyba coś z niej zrobię ,bo chciałabym zobaczyć jak np taki wytrawny naleśnik na mnie zadziała .
Ja juz po ciążach ale miałam cukrzycę w obu to chętnie coś poradze. Po pierwsze nez paniki na początku trzeba poznac swoj organizm. Po drugie nie na co bac się insuliny jesli jest potrzebna brać i tyle krzywdy nie zrobi a zdecydowanie pomaga unormować organizm. Slodkie przekaski dodawaj sobie jak juz troche ogarniesz cukry dopoki szaleja trzyms sie diety. Podstawa to chleb trzeba sie naszukac poczytaj fora co dziewczynom pasowalo. Mi odpowiadal chleb graham akurat. Uwazaj na polaczenia nabialu z owocami niekiedy powoduje to cuda. Ja moglam zjec np nektarynki x2 na przekaske a cukier byl ok a wystarczylo poł jabłka i mialam kosmos. Na póżniej jesli bedziesz potrzebowala slodycza na przekaske sprobuj knopersa. Tak mi poraxzila jakas dziewczyna z forum i naprawde nie fikal od niego cukier ale jadlam go jako przekaskę kiedy mialam uregulowane cukry.
 
Ja juz po ciążach ale miałam cukrzycę w obu to chętnie coś poradze. Po pierwsze nez paniki na początku trzeba poznac swoj organizm. Po drugie nie na co bac się insuliny jesli jest potrzebna brać i tyle krzywdy nie zrobi a zdecydowanie pomaga unormować organizm. Slodkie przekaski dodawaj sobie jak juz troche ogarniesz cukry dopoki szaleja trzyms sie diety. Podstawa to chleb trzeba sie naszukac poczytaj fora co dziewczynom pasowalo. Mi odpowiadal chleb graham akurat. Uwazaj na polaczenia nabialu z owocami niekiedy powoduje to cuda. Ja moglam zjec np nektarynki x2 na przekaske a cukier byl ok a wystarczylo poł jabłka i mialam kosmos. Na póżniej jesli bedziesz potrzebowala slodycza na przekaske sprobuj knopersa. Tak mi poraxzila jakas dziewczyna z forum i naprawde nie fikal od niego cukier ale jadlam go jako przekaskę kiedy mialam uregulowane cukry.
Ja narazie mimo diety jestem zielona...do tej pory cukier był w miarę ,ale przedwczoraj nic nie mogłam przełknąć ,cała noc nie spałam i od wczoraj cukier w cały świat 🙈 Nie wiem już co mam jeść ,nie mogę jeść samej sałaty bo jestem ciągle głośna 😭 jestem załamana ,odebrało mi to cała radość ze wszystkiego
 
Ja narazie mimo diety jestem zielona...do tej pory cukier był w miarę ,ale przedwczoraj nic nie mogłam przełknąć ,cała noc nie spałam i od wczoraj cukier w cały świat 🙈 Nie wiem już co mam jeść ,nie mogę jeść samej sałaty bo jestem ciągle głośna 😭 jestem załamana ,odebrało mi to cała radość ze wszystkiego
Nie masz przecież jeść samej sałaty. Napisałam ci tyle opcji, inne dziewczyny też. Skorzystaj z tego. Czy mięso z surówką i kaszą to zły obiad? Albo takie śniadanie jak na zdjęciu. O ile do tej pory nie odżywiałaś się głównie bułkami i makaronem, to twoim zadaniem jest zmodyfikować swoją dietę, a nie odrzucić wszystko. Twoja dieta musi być oparta o produkty z niskim IG, ale smaczna i odżywcza. To jest jak najbardziej wykonalne, a musisz się z tym zmierzyć bo jesz dla dwojga.
 

Załączniki

  • 20220915_101001.jpg
    20220915_101001.jpg
    1,5 MB · Wyświetleń: 66
  • 20220914_103129.jpg
    20220914_103129.jpg
    1 019,8 KB · Wyświetleń: 56
Nie masz przecież jeść samej sałaty. Napisałam ci tyle opcji, inne dziewczyny też. Skorzystaj z tego. Czy mięso z surówką i kaszą to zły obiad? Albo takie śniadanie jak na zdjęciu. O ile do tej pory nie odżywiałaś się głównie bułkami i makaronem, to twoim zadaniem jest zmodyfikować swoją dietę, a nie odrzucić wszystko. Twoja dieta musi być oparta o produkty z niskim IG, ale smaczna i odżywcza. To jest jak najbardziej wykonalne, a musisz się z tym zmierzyć bo jesz dla dwojga.
Nie , oczywiście,że nie . Staram się,chleb tylko żytni ,do tej pory był ok ,jajka, kasza,marchewka ,papryka,pomidor ,zawsze staram się dorzucać warzywa do każdego posiłku. Tylko to mnie ratuje,że mam to dla kogo zrobić. Podlamal mnie wczorajszy dzień,gdzie po takich samych posiłkach kilka dni temu po 1h miałam 110 np a wczoraj 160 . Ale chyba nie może być odrazu idealnie.
 
reklama
Nie , oczywiście,że nie . Staram się,chleb tylko żytni ,do tej pory był ok ,jajka, kasza,marchewka ,papryka,pomidor ,zawsze staram się dorzucać warzywa do każdego posiłku. Tylko to mnie ratuje,że mam to dla kogo zrobić. Podlamal mnie wczorajszy dzień,gdzie po takich samych posiłkach kilka dni temu po 1h miałam 110 np a wczoraj 160 . Ale chyba nie może być odrazu idealnie.
To jest normalne i też Ci o tym pisałam. Są dni, kiedy cukier jest wyższy i już. O ile to są pojedyncze dni, to nie jest powód do zmartwienia i krzywda tobie ani dziecku się nie stanie. Czasem różnica jest taka, że ta kasza jest np. świeżo ugotowana i może podnieść cukier bardziej, niż kasza z dnia poprzedniego. Posiłek niby taki sam, ale jednak ma inny IG. Czasem jakiś mały grzeszek sprawia, że następne dwa, trzy posiłki będą powodowały nieco wyższy cukier.

Wiem, że to bywa frustrujące i załamujące, ale diety i reakcji organizmu musisz się po prostu nauczyć, i pamiętaj organizm to nie jest fabryka, nie wszystko jest jak od sztancy. Staraj się też zmieniać trochę posiłki, żeby nie jest każdego dnia tego samego. Znajdź też dobre dla siebie przekąski, żeby mieć jakieś przyjemności, to ważne dla psychiki.

Ja miałam kiedyś taki dzień, że wstałam cukier od razu miałam wysoki, już na czczo. Tego dnia szłam do labo, a więc bez śniadania. Zrobiłam spacer, nic nie jadłam, a cukier nawet nie drgnął. I nie umiem tego wytłumaczyć 🤔
 
Do góry