reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa :(

Moim zdaniem - niezależnie co zjadłaś wieczorem, to do rana cukier powinien wrócić do normy - bo jeśli nie wraca, to można podejrzewać, że coś jest nie tak.

Dla własnego spokoju - zaczęłabym już stosować dietę o niskim IG. Jeśli masz glukometr, to warto też sprawdzić wartości godzinę po głównych posiłkach (liczymy od momentu kiedy zaczęło się jeść).

Nie masz bardzo przekroczonych norm, ale wg mnie powinnaś się kontrolować. A lekarz nie mógłby Ci wystawić skierowania do diabetologa?
Tak, to są male przekroczenia, ale powinno sie to miec pod kontrola, bo w trakcie rozwoju ciąży cukry będa rosly.
 
reklama
Mogę zapytać jak wcześnie zostało to zdiagnozowane? Przyznam szczerze, że mam portki pełne strachu bo jakby nie było pierwszy trymestr jest baaaardzo ważny, ja od miesiąca się bujam z niezbyt świetnymi wynikami cukru (chociaż fakt, tragedii też nie ma) i boję się czy nie zaszkodziło to dziecku :( W dodatku to moja pierwsza ciąża i dochodzi do tego też strach przed nieznanym.

W pierwszej w 9 tygodniu. W drugiej kolo 10 tygodnia. Obydwie corki zdrowe.
 
Miałam na początku glukometr abra i myślałam, że zwariuje z tymi wynikami. Bardzo się różniły w odstępie kilku minut, tak jak u Ciebie nawet o 30... Jadłam dobrze a cukry rozchwiane. Wymieniłam glukometr i teraz ufam mu w 100%. Na początku oczywiście sprawdzałam po dwa razy czy ten aby na pewno działa dobrze i za każdym razem wynik różnił się najwyżej o 1! Bardzo polecam glukometr contur plus one 😊

A co do cukrów porannych to na pewno owoce wieczorem mogą podnieść cukier rano, mi też nabiał na kolację podnosił, tak samo i na śniadanie nie mogę jeść. Więc jakiś twaróg czy jogurt to od 10 do 18 jadam.

Wiem, że to bardzo stresujące. Pamiętam jak bardzo bałam się o dzidziulka na początku, że mu zaszkodzę. Krzywą miałam robioną w 10tc i wtedy już miałam cukry powyżej 220 po glukozie. Jeśli nie dostaniesz skierowania do diabetologa to idź prywatnie, gdzie będziesz mogła na spokojnie całą historię opowiedzieć i przekazać swoje obawy. Ten stres przecież Cie wykończy 😔
 
Sprawdzam i jest poniżej górnej granicy. Problem stanowi na czczo. Ale i tak ciężko mi uwierzyć w wiarygodność pomiarów na tym glukometrze jak w ciągu minuty różnią się nawet o 30.

A co do skierowania, zapisana zostałam na piątek do internistki, która przy okazji jest diabetologiem. Jak coś to ona wystawi skierowanie do poradni diabetologicznej.

Martwię się o dzieciaka, że taki ważny okres jak 1 trymestr przechodziłam z cukrzycą olaną przez lekarzy :(
Mój ginekolog w ciąży też olał sprawę, na czczo wyszło mi 109 i też stwierdził że pewnie wcześniej jadłam jakąś kolację i dlatego taki wynik. Moja mama choruje na cukrzycę i to też olał. Kazał mi przez 2 dni trzymać dietę i wtedy znów mnie wysłał na badanie krwi, wyszli 98 stwierdził że ok. A potem po 20 tygodniu na krzywej okazało się że faktycznie mam cukrzycę ciążową. Mała miała powiększone serduszko a ja wylądowałam na insulinie, bo nie mogłam opanować tych cukrów. Ostatecznie córeczka urodziła się zdrowa, ale też mnie to kosztowało dużo stresu. Tak jak wcześniej ktoś pisał, staraj się trzymać dietę, diabetolog też Ci to zaleci jako pierwsze. Dopiero jeśli to by nie skutkowało to dopiero wtedy trzeba wdrożyć insulinę. Ale że u ciebie odchylenia są niewielkie. Moje skakały w kosmos. Będzie dobrze. Pamiętaj że stres podbija cukier.
 
Mój ginekolog w ciąży też olał sprawę, na czczo wyszło mi 109 i też stwierdził że pewnie wcześniej jadłam jakąś kolację i dlatego taki wynik. Moja mama choruje na cukrzycę i to też olał. Kazał mi przez 2 dni trzymać dietę i wtedy znów mnie wysłał na badanie krwi, wyszli 98 stwierdził że ok. A potem po 20 tygodniu na krzywej okazało się że faktycznie mam cukrzycę ciążową. Mała miała powiększone serduszko a ja wylądowałam na insulinie, bo nie mogłam opanować tych cukrów. Ostatecznie córeczka urodziła się zdrowa, ale też mnie to kosztowało dużo stresu. Tak jak wcześniej ktoś pisał, staraj się trzymać dietę, diabetolog też Ci to zaleci jako pierwsze. Dopiero jeśli to by nie skutkowało to dopiero wtedy trzeba wdrożyć insulinę. Ale że u ciebie odchylenia są niewielkie. Moje skakały w kosmos. Będzie dobrze. Pamiętaj że stres podbija cukier.
O kurcze, u Ciebie to już ewidentnie olali sprawę... Ale super, że mała zdrowa.

Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi, jestem dużo spokojniejsza :)
 
O kurcze, u Ciebie to już ewidentnie olali sprawę... Ale super, że mała zdrowa.

Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi, jestem dużo spokojniejsza :)
Ważne też abyś miała diagnozę, bo dzięki temu paski są refundowane i kosztują niewiele. Zazwyczaj też do pasków można dostać w aptece glukometr. Ja otrzymałam Accuchek Instant i był ok. Za opakowanie pasków płaciłam chyba 11 zł.
 
Ważne też abyś miała diagnozę, bo dzięki temu paski są refundowane i kosztują niewiele. Zazwyczaj też do pasków można dostać w aptece glukometr. Ja otrzymałam Accuchek Instant i był ok. Za opakowanie pasków płaciłam chyba 11 zł.
Bez diagnozy też, byłam u lekarki która dała mi glukometr i wypisywała je właśnie za niecałe 11 zł, no ale mam potężne wątpliwości co do jego działania. Cóż, jutro mam wizytę u internistki, która jest diabetologiem to ona pewnie mnie dalej pokieruje co i jak.
 
Mój glukometr Accuchek Instant wydany w aptece (glukometr w jednym z punktów pobrań zresztą też, ale w innym punkcie mieli taki glukometr, że idealnie się pokryły wyniki) zawyżał bardzo konkretnie - robiłam test na krwi żylnej w momencie pobrania krwi do probówki na badanie laboratoryjne. Dokupiłam wtedy płyny kalibrujące i było lepiej. Ale i tak pomiary z palca były wyraźnie wyższe niż z żyły.
 
reklama
Mój glukometr Accuchek Instant wydany w aptece (glukometr w jednym z punktów pobrań zresztą też, ale w innym punkcie mieli taki glukometr, że idealnie się pokryły wyniki) zawyżał bardzo konkretnie - robiłam test na krwi żylnej w momencie pobrania krwi do probówki na badanie laboratoryjne. Dokupiłam wtedy płyny kalibrujące i było lepiej. Ale i tak pomiary z palca były wyraźnie wyższe niż z żyły.
Jestem po wizycie, zdiagnozowała cukrzycę przez zawyżony poziom na czczo. Dostałam dietę, wczoraj 93, dziś 96, po posiłkach cukry eleganckie, daleko do górnej granicy normy. Dostałam też drugi glukometr, właśnie accuchek instant. Pod koniec tego tygodnia planuję iść po prostu na badanie glukozy na czczo z krwi, zobaczymy jak wypadnie porównanie z glukometrem.
 
reklama
Do góry