reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa :(

@JoannaAleksandra Bo najtrudniej jest opanować te poranne cukry. Możesz spróbować np. nastawić budzik na 4-5 rano i sprawdzić wówczas poziom cukru. Jeśli będzie niższy niż o "standardowej" godzinie pobudki, może oznaczać, że potrzebujesz zjeść późniejszą kolację.
Normalnie tak wstaję, dziś mierzyłam cukier po 5. Przez to zamartwianie się źle śpię, sama z siebie budzę się nad ranem, wieczorem padam na ryj z niewyspania i bywa, że zasnę na 2-3 godziny, pokręcę się i idę dalej spać.
 
reklama
Normalnie tak wstaję, dziś mierzyłam cukier po 5. Przez to zamartwianie się źle śpię, sama z siebie budzę się nad ranem, wieczorem padam na ryj z niewyspania i bywa, że zasnę na 2-3 godziny, pokręcę się i idę dalej spać.
Mojej przyjaciółce w cukrzycy ciążowej bardzo pomagało zjedzenie w nocy czegos małego. Nastawiała budzik na 2/3, miała przygotowana jakaś kanapkę, jadła i szła dalej spać. Mowila, że po tym łatwiej jej było rano ogarnąć cukier.
 
bo nawet jeśli problem masz tylko na czczo to lekarz nie zaleci ci nic innego jak dieta i mierzenie cukru w ciągu dnia, bo to jest pierwsze postępowanie jakie jest wdrażane. Cukrzyce traktuje się całościowo a nie „na czczo mam a potem już nie”. :)
Rozumiem, że całościowo, jednak niepokoi mnie to co napisałam wcześniej, na czczo hula sobie jak chce, później już nie. Pytanie czy to problem ze mną czy z glukometrem czy co :D

Skoro to za mało żeby zdiagnozować cukrzycę to czemu znam osoby, które przy tym wyniku już miały insulinę praktycznie od razu?
 
Cukrzyca ciążowa obecnie powinna być zdiagnozowana jeżeli wynik jest powyżej 92 na czczo, u Ciebie jest.
Zmieniłabym lekarza.

Ale przecież dobrze ci napisał, to jest górna granica normy i diabetolog też na tej podstawie nie uzna Ci cukrzycy. Tylko powie, żeby obserwować i monitorować.

Mam stwierdzoną cukrzycę ciążową na podstawie wyniku na czczo 92,7 więc bzdura, że nie uzna.
Dodam, że przez 3 niezależnych ginekologów i dwóch niezależnych diabetologów - no ale wszyscy stosują się do obecnych wytycznych
 
Cześć. Obecnie jestem na początki 10 tygodnia ciąży i mam pewien problem. Na początku sierpnia robiłam badanie krwi i wyszła glukoza 118. Lekarz powiedział, że może to być od tego co zjadłam wieczór wcześniej a zjadłam wielką pizzę na pół z partnerem to tak to wytłumaczył. No, cóż żaden lekarz nie zwrócił zbytniej uwagi, dostałam od jednego glukometr i mierzyłam, było średnio 95-96 na czczo. Myślałam, że ok bo do 100. Dopiero po jakimś czasie sama wyczytałam, że norma w ciąży na czczo to poniżej 92. Wymęczyłam skierowanie na ogtt, dostałam na dwupunktowe a powinnam na trzypunktowe, to też dowiedziałam się później. Wyniki ogtt na czczo 92,2, po 2 h 105. Jeden lekarz powiedział, że ok, drugi że też ok, ale mam kontrolować glukometrem. Wyniki na czczo wychodzą nawet 105 a za chwilę z drugiego palca 83. Od prawie miesiąca mogę mieć cukrzycę ciążową a bujam się po lekarzach żeby usłyszeć, że git. A znam przypadki, gdzie już to było jako cukrzyca uznawane. Boję się o dziecko. To pierwszy trymestr, kiedy mogą te wahania cukru poważnie wpłynąć na jego rozwój. Źle śpię, martwię się i czuję się olana, a mój problem jest zbagatelizowany.
Dopóki diabetolog nie stwierdzi cukrzycy to na własną rękę nie idz na żadne diety. Nie martw się dziecku się nie stało. Wynik masz na granicy 92,2. Prawdopodobnie masz zbyt długą przerwę w jedzeniu i stąd ten cukier rano jest jaki jest. Ja w dwóch ostatnich miałam cukrzycę i taki sam problem wysoki cukier na czczo. Jednak mój wynik z krwi był 93 mój ginekolog mówił ok, ale że wcześniejsza była z cukrzycą to dostałam skierowanie. Najważniejsze jest byś jadła ostatni posiłek ok 22-22:30 (I tu musisz znaleźć co nie będzie cukru Ci podnosiło). Moja diabetolog kazała jeść białe pieczywo z twarogiem i faktycznie po nim nie miałam .. a po innych rzeczach już tak. W piątek idziesz i się dowiesz. Trzymam kciuki.
 
reklama
Rozumiem, że całościowo, jednak niepokoi mnie to co napisałam wcześniej, na czczo hula sobie jak chce, później już nie. Pytanie czy to problem ze mną czy z glukometrem czy co :D

Skoro to za mało żeby zdiagnozować cukrzycę to czemu znam osoby, które przy tym wyniku już miały insulinę praktycznie od razu?
To ja pierwsze słyszę żeby ktos przy takim wyniku od razu dostawał insulinę. Nawet teraz kumpelka robiła krzywa, 2 godziny po posiłku jej wywaliło cukier mega ale i tak zaczyna od diety, insulina zazwyczaj w przypadkach kiedy ta dieta nie pomaga.

Może być, że z glukometrem a może rzeczywiście masz za długą przerwę w posiłkach. Ja u siebie do tej pory nie ogarnęłam jak jest u mnie bo niby jem podobne rzeczy wieczorami, mam raczej stałe pory posiłków a z rana to ruletka - czasem w normie a czasem więcej 🙈
ale krzywa była ok, mierze w labie co 3 tygodnie i też jest ok… chociaż zanim dotrę do labu to też trochę spada pewnie.
 
Do góry