reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Staraczki WETERANKI - 2018 naszym rokiem !

Carmen masz gina na whatssapp?[emoji5] super, u nas ciezko czasami zeby na sms odpisal, o ile w ogole zechce dac numer do siebie

Napisane na LG-H340n w aplikacji Forum BabyBoom

Jo , mam [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23] ahahah
Sam sie zaoferowal wiec mu doope truje.



Lusia właśnie mi odpisał ze mam anemię :/ kufa ten sam problem miałam z mała i przez 6 lat z tej anemii wychodziłam......:mam jakieś witaminy , jem dużo żelaza ale jak widać dziecko wciąga wszystko:)


16udqqmz5v3uqon5.png


inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk
 
reklama
Carmen duzo wątróbki jedz[emoji5]

Sent from my LG-H340n using Forum BabyBoom mobile app

I to tez jem ale jak widać ktoś podzera, poza tym po ciąży z mała i po porodzie aż do teraz mam braki żelaza wiec nic dziwnego.

Od jutra buraki będę zajadła i wszystko co ma żelazo, mimo ze już jadłam ale zwiększę ilość:)


16udqqmz5v3uqon5.png


inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk
 
Nessi z gory zdjecie jak robilam to wyszedl spoko, ale z przodu masakra. Za bardzo opina mi moje nieszczęsne biodra[emoji53] a moj rozmiar, tyle ze ja bylam taka pewna ze bedzie dobry ze nawet go nie mierzylam, i nie wiem gdzie jest paragon teraz[emoji47][emoji23]
Zobacz załącznik 807988
Zobacz załącznik 807989

Sent from my LG-H340n using Forum BabyBoom mobile app
Faktycznie średnio to wygląda na zdjeciach przynajmniej, szukaj paragonu jak Cie się nie podoba albo daj komuś w prezencie :D
 
I to tez jem ale jak widać ktoś podzera, poza tym po ciąży z mała i po porodzie aż do teraz mam braki żelaza wiec nic dziwnego.

Od jutra buraki będę zajadła i wszystko co ma żelazo, mimo ze już jadłam ale zwiększę ilość:)


16udqqmz5v3uqon5.png


inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk
Dokładnie, Zobacz sobie to:
Dieta przy anemii bogata w ŻELAZO - tygodniowy jadłospis
36
comment-que.png

Autor: Agnieszka Siwik, dietetyk

Dieta bogata w żelazo jest polecana nie tylko przy anemii - żelaza kobietom nigdy dość. Jego niedobór może wystąpić przy długich i obfitych miesiączkach. Ale do jego przyswojenia konieczne są witaminy i mikroelementy. Dowiedz się, jak poprawić wchłanianie żelaza przez organizm i jak skomponować dietę, jeśli cierpisz na niedobór żelaza.


Niedokrwistość (anemia) wynikająca z niedoborów żywieniowych może być spowodowana wieloma czynnikami, m.in.:

  • niedoborem niektórych składników mineralnych (żelazo i miedź),
  • zbyt niskim spożyciem niektórych witamin ( m.in. witaminy C, A, E, B12, kwasu foliowego),
  • niedoborów białkowych.
Najczęściej spotykanym rodzajem niedokrwistości jest anemia wynikająca z niedoborów żelaza w diecie. W organizmie człowieka żelazo jest składnikiem hemu, który wraz z częścią białkową tworzy czerwony barwnik krwi – hemoglobinę. To dzięki niej odbywa się transport z płuc i uwalnianie tlenu w tkankach. Jest również składnikiem mioglobiny – barwnika mięśni odpowiedzialnej za magazynowanie tlenu oraz składnikiem wielu enzymów.

Zapotrzebowanie na żelazo w codziennej diecie zależy od płci, wieku i stanu fizjologicznego człowieka. Biorąc pod uwagę niewielką (średnio ok. 10%) przyswajalność żelaza z pożywienia, przyjęto poziom średniego, dziennego zapotrzebowania dla:

  • dorosłych mężczyzn na poziomie 10 mg,
  • kobiet w wieku 19-50 lat, ze względu na utratę krwi podczas miesiączek zapotrzebowanie wzrasta do 18 mg na dobę,
  • kobiet ciężarnych do 27 mg,
  • kobiet karmiących – zapotrzebowanie zmniejsza się do poziomu 10 mg na dobę.
Planując posiłki bogate w żelazo, należy pamiętać o czynnikach ograniczających i poprawiających jego przyswajalność. Ważna jest tutaj postać spożywanego żelaza. Tzw. żelazo hemowe, znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego jest łatwiej przyswajalne niż żelazo niehemowe, którego źródłem są produkty roślinne. Niezwykle ważna jest tutaj witamina C, której obecność w posiłku wielokrotnie zwiększa wchłanianie żelaza niehemowego. Wchłanianie żelaza poprawia również obecność w diecie kwasów organicznych (jabłkowy, winowy) i białek zwierzęcych. Z kolei znaczne ilości błonnika pokarmowego w diecie, obecność szczawianów (np. szpinak, szczaw), tanin (np. herbata, kakao, orzechy), polifenoli (m.in. kawa, czerwone wino), niektórych składników mineralnych (wapń, miedź, cynk) - znacznie obniżają jego dostępność. Na liście produktów niewskazanych powinny znaleźć się również wędliny o wysokim stopniu przetworzenia, produkty instant czy słodkie napoje gazowane. Fosforany znajdujące się w żywności wysokoprzetworzonej wpływają na zmniejszenie przyswajalności żelaza.

Układając jadłospis dla osób cierpiących na anemię wynikającą z niedoborów żelaza, należy zadbać o odpowiednią ilość żelaza i witaminy C, witamin z grupy B, w tym B12 i kwasu foliowego. Posiłki powinny być urozmaicone, zbilansowane, składać się z produktów naturalnych i niskoprzetworzonych. Najważniejsze źródła żelaza w diecie Polaków to mięso, wędliny, ryby, przetwory zbożowe, warzywa, w tym ziemniaki i owoce. Szczególnie dużo żelaza zawierają podroby: wątroba wieprzowa, cielęca, wątróbka drobiowa, kaszanka. Ponieważ najlepszym źródłem żelaza są produkty pochodzenia zwierzęcego, należy zadbać również o odpowiednią ilość białek pochodzenia roślinnego. Stosując dietę w anemii, warto wzbogacać posiłki o składniki zawierające żelazo: dodawać pestki dyni, słonecznika, otręby, mak i inne.

Przykłady produktów będących dobrym źródłem żelaza
Zawartość żelaza w 100 g produktu Produkt
Powyżej 10 mg wątroba wieprzowa (18 mg), płatki kukurydziane z witaminami i żelazem, kakao w proszku, otręby pszenne (14,9 mg)
5-10 mg wątróbka cielęca, wątroba wołowa, kaszanka, wątróbka drobiowa, pasztet pieczony, nerki cielęce i wieprzowe, salceson, żółtko jaja, fasola sucha, soczewica czerwona, orzechy, mak, zarodki pszenne, soja, pestki dyni, pestki słonecznika,
2-5 mg jajo kurze, mięso wołowe, cielęce, baranie, wędliny z wołowiny, kabanosy, przetwory z ryb (sardynki), kasza gryczana, jaglana, chleb żytni, chleb chrupki


Link do: Dieta przy anemii bogata w ŻELAZO - tygodniowy jadłospis
 
Wonde wiem ze kiepsko to wyglada[emoji23]
Ja nie lubię wątróbki fuj[emoji23]

Napisane na LG-H340n w aplikacji Forum BabyBoom
 
Nasiona pożeram , fasole, soczewicę i soję i inne rzeczy tez jem, rostbef jem tonami wiec jak już powiedziałam ktoś podkrada :) [emoji5][emoji5]


16udqqmz5v3uqon5.png


inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk
 
Jo , mam [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23] ahahah
Sam sie zaoferowal wiec mu doope truje.



Lusia właśnie mi odpisał ze mam anemię :/ kufa ten sam problem miałam z mała i przez 6 lat z tej anemii wychodziłam......:mam jakieś witaminy , jem dużo żelaza ale jak widać dziecko wciąga wszystko:)


16udqqmz5v3uqon5.png


inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk
Ja lykalam zelazo z chela latwiej przysfajalne duzo ryb kiwi banany itp i udalo sie po pol roku mam zelazo i hemoglobine w normie tzn w dolnej granicy ale w normie[emoji5]
 
reklama
Do góry