reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy badania prenatalne są zawsze obowiązkowe?

Ada2222

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Grudzień 2021
Postów
193
Cześć wszystkim! Jestem w 10 tygodniu ciąży, za dwa tygodnie mam wizytę u ginekologa i jest to wizyta na badanie prenatalne, czy dziecko nie ma żadnych wad itp. Zawsze myślałam że prenatalne robi się kobietom starszym. Ja mam 21 lat, pierwsze dziecko i mały krwiak w macicy. Czy to normalne że lekarz kazał robić mi te badania czy jednak może coś jest nie tak? Jak wyście miały ?
 
reklama
Całkowicie normalne, każdy wyedukowany lekarz powinien zlecić badania prenatalne, młody wiek matki nie daje 100% pewności ze dziecko będzie zdrowe. Oczywiście życzę Wam jak najlepiej ale takie są realia.
Czyli nie powinnam się w przód martwić? A jak wygląda takie badanie ?
 
To nie do końca też jest pełne badanie prenatalne.
Po prostu na tym etapie ciąży przysługuje badanie USG z NFZ. Ma ono na celu wykrycie wad u płodu.

W przypadku kobiet starszych (lub obciążonych) dodatkowo wykonuje się badanie z krwi (Pappa).
 
Czyli nie powinnam się w przód martwić? A jak wygląda takie badanie ?
Okres ciąży jest stresujący, to normalne ale trzeba być dobrej myśli, dbać o siebie- brać witaminy ciążowe, unikać gorących kąpieli i wykonywać wszystkie zalecone przez gina badania. Badanie jest to usg dopochwowe lub przez powłoki gdzie ocenia się ryzyka trzech podstawowych trisomii. Dodatkowo lekarz może zalecić test Pappa z krwi - to również standardowa procedura.
 
Pappa nie zawsze się wykonuje przy obciązeniu lub wieku 35+, u mnie była to standardowa procedura usg + pobranie krwi. Pewnie zależy od lekarza.
To nie do końca też jest pełne badanie prenatalne.
Po prostu na tym etapie ciąży przysługuje badanie USG z NFZ. Ma ono na celu wykrycie wad u płodu.

W przypadku kobiet starszych (lub obciążonych) dodatkowo wykonuje się badanie z krwi (Pappa).
 
Cześć wszystkim! Jestem w 10 tygodniu ciąży, za dwa tygodnie mam wizytę u ginekologa i jest to wizyta na badanie prenatalne, czy dziecko nie ma żadnych wad itp. Zawsze myślałam że prenatalne robi się kobietom starszym. Ja mam 21 lat, pierwsze dziecko i mały krwiak w macicy. Czy to normalne że lekarz kazał robić mi te badania czy jednak może coś jest nie tak? Jak wyście miały ?
Prenatalne sa zalecane wszystkim ale tylko po spelnieniu pewnych kryteriow jest to badanie refundowane w Polsce. Nie masz sie czym przejmowac ze lekarz Ci zalecil, choc oczywiscie powinien zapytac Cie o zdanie i wyjasnic caly proces i rozwiac wszelkie wątpliwosci. Nie kazda kobieta decyduje sie np na Pappe a to jedno z badań prenatalnych ktore idzie w parze z usg genetycznym, czasem przyszla mama pozostaje tylko przy usg, to osobista decyzja.
Ja mialam i jedno i drugie w obu ciazach, usg byly bardzo dokladne a w polączeniu z badaniem krwi lekarz mogl przedstawic mi obraz przypuszczalnych problemow jakie moglyby mnie spotkac podczas przebiegu ciązy.
 
reklama
ja jutro mam 2, planuje też 3. Nie ma do tego wskazan, poza moim uporem przy wsparciu lekarza. Szczerze mowiac, jestem w szoku, ze komukolwiek przychodzi do głowy rezygnacja z prenatalnych.
 
reklama
Do góry