reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy moje dziecko nie rozwija się zbyt wolno?

mmonika81

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
29 Listopad 2012
Postów
102
Cześć wszystkim Mamusiom i Tatusiom

mam pytanie dotyczące rozwoju niemal rocznego niemowlęcia.

Moja córcia jest czterotygodniowym wcześniakiem, za 2 tygodnie kończy roczek i boję się czy nie rozwija się zbyt wolno. Czytam sobie w necie rożne artykuły o rozwoju niemowląt, i wychodzi na to że roczne dziecko powinno umieć stawiać pojedyncze kroki samodzielnie. Moja córka stoi i chodzi tylko przy meblach. Ma chodzik i "pchacza", z chodzika bardzo lubi korzystać (choć bardzo jej go ograniczam) z pchaczem nie bardzo wie co ma robić. Trochę przy nim stoi i bawi się zabawkami.

Ponoć roczne dziecko powinno pokazywać gdzie ma nosek, uszko, powinno umieć włożyć kółeczka na piramidkę, czy ułożyć klocek na klocku. Moja córcia tego nie potrafi. Jest raczej na etapie wyburzania i rozwalania wszystkiego.

Nie wypowiada jeszcze pojedynczych słów, choć przypadkowe ma-ma, ta-ta, ba-ba jej sie zdarzają. Mówi duzo w swoim języku, ogólnie jest gadułłka :) ale na pewno nie wypowiada ze zrozumieniem słów.

Ogólnie jest bardzo energiczna, pogodna.

Boje sie czy rozwija sie prawidłowo
 
reklama
przede wszystkim przestań czytać te artykuły ;-) moje dziecko w tym wieku też nie robiło tych wszystkich rzeczy i nigdy nikomu nie przyszło do głowy powiedzieć że się zbyt wolno rozwija ;-) każde dziecko rozwija się inaczej, w swoim własnym tempie ;-)
 
tak, najgorsza rzecz jaką możesz zrobić to czytac te wszystkie bzdury i porównywać czy w danym miesiącu Twoje dziecko robi to co w artykułach napisano. A każdy ma swój rytm rozwoju. To nie urządzenie mechaniczne które powinno działac tak albo tak, to żywy organizm. Ciesz się ze swojej córci, bo lepiej bawić się z dzieckiem niż marnować czas na czytanie tych artykułów.
 
tak, najgorsza rzecz jaką możesz zrobić to czytac te wszystkie bzdury i porównywać czy w danym miesiącu Twoje dziecko robi to co w artykułach napisano. A każdy ma swój rytm rozwoju. To nie urządzenie mechaniczne które powinno działac tak albo tak, to żywy organizm. Ciesz się ze swojej córci, bo lepiej bawić się z dzieckiem niż marnować czas na czytanie tych artykułów.

dokladnie, zgadzam sie w pewni. nie ma co porownywac tylko starac sie zeby dziecko ialy jak najlepsze warunki do rozwoju
 
Ja tez xzyfalam ale z przymruzeniem oka tak o zeby wiedziec moja cora dlugo raczkowala a zaczela dreptac jak miala ok 14msc kazde dzuecko inaczej i zgadzam sie z ppwyzszymi odp :)
 
każde dziecko rozwija się inaczej, mój mały w tym wieku to chyba z jedno słowo mówił, a teraz nadaje jak nie wiem (ma ponad 2 latka), nie ma co panikować :)
 
Nie ma co panikować, każde dziecko ma swój rytm i w odpowiednim czasie nabędzie nowe umiejętności, więc nie warto na siłę przyspieszać
 
Nie jest powiedziane,że każde dziecko musi rozwijać się w takim samym tempie i w danym miesiącu robić dokładnie to samo,wręcz przeciwnie- lepiej jest kiedy występuje pewne zróżnicowanie pod tym względem. Moim zdaniem nie masz się czym martwić.
 
dla mnie Twoja córcia rozwija sie normalnie. Nie znam roczniaków które potrafią budować wieże z klocków czy mówić ze zrozumieniem. Owszem zdarzają się wyjątki ale na Boga patrzmy na średnią. Mój syn dostał przyśpieszenia jakoś własnie w 13 miesiącu życia. Jako roczniak jeszce nie potrafił tego o czym piszesz.
 
reklama
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jedno zacznie chodzić, jak ma 10 miesięcy, a inne, gdy skończy 14 miesięcy. Naprawdę nie trzeba się przejmować takimi rzeczami i - tak jak pisały koleżanki wyżej - przestań czytać artykuły w internecie na temat rozwoju dziecka. Oczywiście, warto się zainteresować, jeśli odchylenia są bardzo duże, ale w przypadku Twojego malucha uważam, że nie ma powodu.
 
Do góry