reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy można zajść w ciąże mając endometriozę???

Zmartwiona9898 przede wszystkim zmien lekarza. Mam endometrioze z pogranicza 3/4 stopnia. Jestem w 22tc. Do tego zrobilo sie pcos, niedoczynnosc tarczycy, i inne sprawy, ktore przeszkadzaly w zajsciu w ciaze. Mowili mi, ze naturalnie dzieci miec nie bede, a zaszlam naturalnie, choc szykowalismy sie do in vitro. Mnie zdiagnozowano przez przypadek, jak leczenie szpitalne nie przynosilo efektu po kolejnym stanie zapalnym. Torbiele na obu jajnikach prawie po 5 cm. Same pekly, do laparoskopii nie doczekaly. Potem sama znalazlam gina, ktory sie na tym znal. To wazne, bo po laparoskopii tez dostalam visane bo jest refundowany, ale dziala na niewiele osob. Gin ktorego znalazlam przedstawil mi sposoby, ktorymi leczy. Pierwszy lek depoprovera w duzej dawce dostalam 7 razy, bo wiecej nie wolno. Efekt natychmiastowy i roznica byla zaraz po podaniu. Bol zelzal. Potem dostalam slabsza antykoncepcje. Wazne jest by dziadostwo wyciszyc przed staraniami. Najlepiej dziala progesteron i wyciszanie estrogenow. To oznaczalo u mnie 1,5 roczna farmakologiczna menopauze polaczona z odpowiednia dieta. A plamienia przed okresem tez mialam. I nie byl to problem progesteronu, a podwyzszonej prolaktyny.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
Czyli po 1,5 farmakologicznej mrnopauzie udało Ci się zajsc w ciążę?? Gratulacje!!!!!
Ten lekarz do którego teraz chodzę poszłam pierwszy raz po laparoskopii bo musiałam sobie jakiegoś wybrać tak jak wspominałam przepisał visanne który biorę od końca maja do teraz jutro idę z wynikami usg zobaczymy co powie? Jednak nie daje mi żadnych badań na prolaktyne itp.. boję się jutrzejszej wizyty bo pewnie się dowiem że czeka mnie druga laparoskopia
 
reklama
Tak mialam, ale powodem nie byla endometrioza, a raczej pcos i podwyzszona prolaktyna. Ona powodowala, ze pecherzyki slabo rosly i nie pekaly. Znadaj sobie tez na poczatku cyklu stosunek fsh do lh. To badanie robi sie 3-5 d cyklu. Fsh musi byc wyzsze niz lh. Niestety czesto bywa odwrotnie (choc obydwa hormony mieszcza sie w normach) ale to pokazuje, ze owulacja bedzie zaburzona. Lh powinno wzrastac dopiero po owulacji, czyli w drugiej fazie cyklu, a nie pierwszej. Jak bedziesz badac prolaktyne, to trzeba pamietac by dobrze sie wyspac, nie cwiczyc, nie meczyc sie, nie kochac sie dzien przed badaniem, bo wynik nie bedzie miarodajny. Ja badalam tez 3-5 dzien cyklu, ale w klinikach in vitro daja inny dzien. U mnie i tak zaczela rosnac. Nie od razu, bo kilka lat nic nie wskazywalo na to zaburzenie. Dopiero po 2 poronieniu wydluzyly mi sie cykle, zaczelam plamic przed okresem a okres zaczal zanikac. Pol roku roznym ginom o tym mowilam i nic z tym nie zrobili. Teraz juz wiem co bylo przyczyna.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
 
@Zmartwiona9898 jesli kaze ci isc na kolejna laparo to poszukaj innego, skonsultuj to z kims innym. Chcac miec dzieci sama musisz walczyc, czytac. Na necie jest duzo dobrych informacji o endometriozie. To podstepna choroba i jak wiesz nieuleczalna. Ale da sie z nia zyc. Po 2 latach zaszlam w ciaze, ale ja stracilam. Bo doszly inne problemy zdrowotne. A troche ich mam. Mam tez guza na watrobie wiec stymulacja do in vitro zagraza mojemu zyciu. I tak chcialam sprobowac. Grunt to sie nie poddac nawet jak medycyna rozklada rece. To ze jestem teraz w ciazy, a moj syn zyje i jest zdrowy zawdzieczam wielu osobom. Takze wielu lekarzom, choc kazdy z nich zajmowal sie jakims wycinkiem mnie. Przeszlam przez tylu ginow, ze ciezko zliczyc. Suma sumarum zdobylam nieco informacji. Nie wierzylam jak mi mowili, ze nie bede miec dzieci.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Tak mialam, ale powodem nie byla endometrioza, a raczej pcos i podwyzszona prolaktyna. Ona powodowala, ze pecherzyki slabo rosly i nie pekaly. Znadaj sobie tez na poczatku cyklu stosunek fsh do lh. To badanie robi sie 3-5 d cyklu. Fsh musi byc wyzsze niz lh. Niestety czesto bywa odwrotnie (choc obydwa hormony mieszcza sie w normach) ale to pokazuje, ze owulacja bedzie zaburzona. Lh powinno wzrastac dopiero po owulacji, czyli w drugiej fazie cyklu, a nie pierwszej. Jak bedziesz badac prolaktyne, to trzeba pamietac by dobrze sie wyspac, nie cwiczyc, nie meczyc sie, nie kochac sie dzien przed badaniem, bo wynik nie bedzie miarodajny. Ja badalam tez 3-5 dzien cyklu, ale w klinikach in vitro daja inny dzien. U mnie i tak zaczela rosnac. Nie od razu, bo kilka lat nic nie wskazywalo na to zaburzenie. Dopiero po 2 poronieniu wydluzyly mi sie cykle, zaczelam plamic przed okresem a okres zaczal zanikac. Pol roku roznym ginom o tym mowilam i nic z tym nie zrobili. Teraz juz wiem co bylo przyczyna.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
Prolaktyne juz mam wyregulowana. Fsh i lh bede badac..strasznie nie chce podchodzic do IVF ale boje sie ze z kazdym cyklem endometrioza robi coraz wieksze szkody. A minęło juz pol roku od operacji...

Napisane na SM-G930F w aplikacji Forum BabyBoom
 
@Kurcia oczywiscie ze robi. Tez sie tego balam. Ale bardziej chcialam dziecko. U mnie w sumie starania zajmuja 1,5'roku zeby udalo sie zajsc w ciaze. A wiesz czy masz drozne jajowody? Zawsze mozesz sprobowac farmakologicznej stymulacji np clo na wzrost pecherza, potem ovitrel albo pregnyl na pekniecie i dufaston na otwarcie okna implantacyjnego. Robilas monitoring cyklu by wiedziec jak on wyglada. Bralas ovarin, inofem czy inne wspomagacze? No i jakie masz Amh. U mnie 7,2.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Zmartwiona9898 przede wszystkim zmien lekarza. Mam endometrioze z pogranicza 3/4 stopnia. Jestem w 22tc. Do tego zrobilo sie pcos, niedoczynnosc tarczycy, i inne sprawy, ktore przeszkadzaly w zajsciu w ciaze. Mowili mi, ze naturalnie dzieci miec nie bede, a zaszlam naturalnie, choc szykowalismy sie do in vitro. Mnie zdiagnozowano przez przypadek, jak leczenie szpitalne nie przynosilo efektu po kolejnym stanie zapalnym. Torbiele na obu jajnikach prawie po 5 cm. Same pekly, do laparoskopii nie doczekaly. Potem sama znalazlam gina, ktory sie na tym znal. To wazne, bo po laparoskopii tez dostalam visane bo jest refundowany, ale dziala na niewiele osob. Gin ktorego znalazlam przedstawil mi sposoby, ktorymi leczy. Pierwszy lek depoprovera w duzej dawce dostalam 7 razy, bo wiecej nie wolno. Efekt natychmiastowy i roznica byla zaraz po podaniu. Bol zelzal. Potem dostalam slabsza antykoncepcje. Wazne jest by dziadostwo wyciszyc przed staraniami. Najlepiej dziala progesteron i wyciszanie estrogenow. To oznaczalo u mnie 1,5 roczna farmakologiczna menopauze polaczona z odpowiednia dieta. A plamienia przed okresem tez mialam. I nie byl to problem progesteronu, a podwyzszonej prolaktyny.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
Tego lekarza do którego teraz chodzę mam od maja po zabiegu miałam iść na kontrolę i się zapisałam do niego przepisał mi jak wspominałam visanne i od końca maja do teraz biorę te tabletki ... dzisiaj idę z wynikami usg strasznie się boję i pewnie powie mi że laparoskopia ? Co mam robić?
 
@Kurcia oczywiscie ze robi. Tez sie tego balam. Ale bardziej chcialam dziecko. U mnie w sumie starania zajmuja 1,5'roku zeby udalo sie zajsc w ciaze. A wiesz czy masz drozne jajowody? Zawsze mozesz sprobowac farmakologicznej stymulacji np clo na wzrost pecherza, potem ovitrel albo pregnyl na pekniecie i dufaston na otwarcie okna implantacyjnego. Robilas monitoring cyklu by wiedziec jak on wyglada. Bralas ovarin, inofem czy inne wspomagacze? No i jakie masz Amh. U mnie 7,2.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
Amh mam 1.8. Jajowod jeden drozny, drugi udrozniony przy laparoskopii (czyli już znow moze byc niedrozny)
Mialam monitoring co miesiac przez ostatnie pol roku. Pecherzyki nie pękaly mimo najwiekszych dawek pregnylu i co miesiac torbiele czynnosciowe lub krwotoczne.
Dopiero we wrzesniu po zastosowaniu gonapeptylu sie udalo.
Teraz mam miec cykl lub dwa na stymulacji + inseminacja.
Jak sie nie uda to zalecaja invitro.
Nie do konca wiem co robic.

Napisane na SM-G930F w aplikacji Forum BabyBoom
 
@Zmartwiona9898 nie powiem ci co masz robic. Taka ingerencja powinna byc ostatecznoscia zwlaszcza ze chcesz byc mama. A lekarz dobry wie, ze visane to pic na wode dla niektorych i wszystko zalezy od tego, co sie robi i chce zrobic. Ja po kazdym poronieniu mialam leczenie. Potem juz bylo krotsze. Ale wszystko povto, by endomende wyciszac i moc starac sie o dziecko. Moj lekarz dbal o to mocno, choc w naturalsa nie wierzyl. On zna dobrze ta chorobe.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
@Kurcia, a kiedy badalas droznosc. Bo one moga byc drozne wciaz. Ja tez mialam teraz badac a tu ups...wyszly 2 kreski. Amh masz piekne. Wiec policystycznosci nie masz. Moze sprobuj podrasowac jajeczka witaminami. Mowia, ze najlepszy suplement to ovarin. Mam, ale nie zdazyla sprawdzic jak dziala. U mnie pomogla suplementacja wit c1000, wit d3 2000 i femibion natal bo ma metylowany kwas foliowy a ja mam mutacje mhtfr. Na jajeczka tez dobrze dziala metformina. Dziala tez przeciwporonnie.

Jesli mialabym wybierac inseminacje a in vitro, to od raxu poszlabym na in vitro. Bo oszczedzasz pieniadze z inseminacji. A in vitro daje wieksza szanse na ciaze. Jak masz jeszcze mozliwosc finansowa, to zrob badania zarodkow, by podali te bez wad genetycznych. Na szkielku tez wychodza.

Napisane na HUAWEI CUN-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Do góry