reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy należą się 2 dni opieki nad dzieckiem?

Maga83

Szczęśliwa Mama i Żona
Dołączył(a)
1 Lipiec 2010
Postów
73
Miasto
Będzin
Wracam do pracy 10 maja zaraz po macierzyńskim. Nie planuję brać dodatkowego dwutygodniowego urlopu. Wiem jednak, że 10 maja nie ma mi kto zająć się dzieckiem. Czy mogę wziąć w takiej sytuacji jeden dzień zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem? Czy już mi się należą te dwa dni? Córka urodziła się 21 grudnia 2010r.
 
reklama
Tak. Dwa dni z dodatkowego urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem przysługują rodzicom w każdym roku kalendarzowym, niezależnie od tego, przez jaki okres świadczyli pracę i kiedy dziecko się urodziło (w 2010 roku już mógł te dwa dni wykorzystać Tata Gabrysi w okresie świątecznym, jeśli pracuje na umowę o pracę). Dni te przepadają z końcem roku, więc już za 2010 nie możecie z Mężem wziąć ich jako zaległych, ale za 2011 jak najbardziej są do wykorzystania.

Są to dwa dni w sumie na oboje rodziców - trzeba podjąć decyzję, który rodzic z nich korzysta i wraz z wnioskiem o te dni do pracodawcy należy złożyć oświadczenie drugiego rodzica, że w danym roku nie będzie korzystać. Można je także podzielić - każdy z rodziców bierze po jednym.
 
Do góry