reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy należy mi się urlop macierzyński?

Dołączył(a)
8 Grudzień 2014
Postów
2
Witam,
Jestem w 21 tygodniu ciąży. Termin porodu mam na 15 kwietnia 2015 roku. W momencie zajścia w ciążę byłam zatrudniona na umowę o pracę na cały etat. Poszłam na zwolnienie lekarskie i umowa została przedłużona do czasu porodu.Wcześniej była ważna do końca września 2014.
I teraz moje pytanie.
Czy jeśli umowa o pracę kończy mi się w dniem porodu, to czy należy mi się urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski?
Ostatnio wyczytałam, że mi się nie należy urlop, tylko zasiłek... a zasiłek to tylko pół roku... Jak to w końcu jest? Ktoś miał taki przypadek?
 
reklama
Witaj
Byłam w podobnej sytuacji. Tylko ja urodziłam 3 tygodnie przed końcem umowy o pracę. Złożyłam normalny wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski i po wygaśnięciu umowy dostawałam zasiłek przez tyle czasu, ile trwałyby te urlopy - czyli łącznie przez rok.
Pozdrawiam
 
Witam, jestem w podobnej sytuacji ;) aczkolwiek jestem w 7 tygodniu ciąży , lekarz juz dał mi zwolnienie lekarskie poniewaz pracuje fizycznie... umowe mam do 2 kwietnia br. w kadrach powiedzieli mi ze automatycznie zostanie ona przedłużona do dnia porodu...a co pozniej? należy sie roczny urlop ?
 
Witam, jestem w podobnej sytuacji ;) aczkolwiek jestem w 7 tygodniu ciąży , lekarz juz dał mi zwolnienie lekarskie poniewaz pracuje fizycznie... umowe mam do 2 kwietnia br. w kadrach powiedzieli mi ze automatycznie zostanie ona przedłużona do dnia porodu...a co pozniej? należy sie roczny urlop ?
Tak , nalezy Ci się.
A umowa zostaje automatycznie przedłuzona , ponieważ jestes już chroniona.
Inaczej jest w przypadku umowy o prace -miesięcznej, w tedy , żeby byc chroniona, należy zgłosić pracodawcy,że jestes w ciąży dopiero po upływie 12 tygodnia , w tedy tez juz nie maja prawa zwolnić, wczesniej tak.
Ja jestem w 8 tygodniu ciązy i jestem równiez juz na zwolnieniu lekarskim, a jestem zatrudniona na umowę zlecenie , tylko ,że z pełnymi skladkami jak w przypadku umowy o pracę i umowa kończy mi się dopiero w pażdzierniku a termin porodu mam na 3.10 i urlop macierzyński podobno też mi się należy.

Wiem , że odeszłam troszkę od tematu ale chciałam podzielić się wiadomościami jakie posiadam, może którejś z was się przyda. :)
 
Urlop się nie należy bo umowa jest automatycznie przedłuzana tylko do dnia porodu no chyba że pracodawca przedłuży ja sam ze swojej inicjatywy to wtedy można wystąpić o urlop macierzyński a jak nie to z ZUS-u dostaje się tylko zasiłek tzw.macierzyński wypłacany przez rok,później nie można wystąpić o urlop i zasiłek wychowawczy.
 
Urlop się nie należy bo umowa jest automatycznie przedłuzana tylko do dnia porodu no chyba że pracodawca przedłuży ja sam ze swojej inicjatywy to wtedy można wystąpić o urlop macierzyński a jak nie to z ZUS-u dostaje się tylko zasiłek tzw.macierzyński wypłacany przez rok,później nie można wystąpić o urlop i zasiłek wychowawczy.
Byłam przekonana ,że jeżeli umowa o prace jest automatycznie przedłużona to również się nalezy.
A w moim przypadku? Jeśli jest to umowa zlecenie na cały okres ciązy z pełnymi składkami???? Podobno od stycznia tego roku jest traktowana jak umowa o prace.??
 
Witam ,bylam w takiej sytuacji umowę mialam do 2014 roku w lutym 2015 urodzilam oczywiscie umowa byla do dnia porodu. Zasilek macierzynski mialam przez rok po ustaniu zatrudnienia ,a od wczoraj jestem na zailku dla bezrobotnych przez rok. Bo po macierzynskim nie należy sie wychowawczy.
Należalby sie WYCHOWAWCZY jesli bym przepracowala pól ROKU taka informacjie udzielili mi w MOPS.
 
Tak , nalezy Ci się.
A umowa zostaje automatycznie przedłuzona , ponieważ jestes już chroniona.
Inaczej jest w przypadku umowy o prace -miesięcznej, w tedy , żeby byc chroniona, należy zgłosić pracodawcy,że jestes w ciąży dopiero po upływie 12 tygodnia , w tedy tez juz nie maja prawa zwolnić, wczesniej tak.
Ja jestem w 8 tygodniu ciązy i jestem równiez juz na zwolnieniu lekarskim, a jestem zatrudniona na umowę zlecenie , tylko ,że z pełnymi skladkami jak w przypadku umowy o pracę i umowa kończy mi się dopiero w pażdzierniku a termin porodu mam na 3.10 i urlop macierzyński podobno też mi się należy.

Wiem , że odeszłam troszkę od tematu ale chciałam podzielić się wiadomościami jakie posiadam, może którejś z was się przyda. :)
Jesli umowa ci sie skonczy w pazdzierniku i pracodawca ci nie przedluzy to nie nalezy ci sie wychowawczy . JEDYNIE rok macierzynskiego po porodzie a pozniej zas dla bezrobotnych.
 
reklama
Dziewczyny nie mieszajcie!

1. Umowa o pracę zostaje przedłużona do dnia porodu. Potem przysługuje zasiłek macierzyński/rodzicielski. Nie ma mowy tu o urlopie macierzyńskim ponieważ od dnia porodu nie istnieje stosunek pracy (więc urlop niby od czego). Idąc dalej tym tropem - jak masz być na urlopie wychowawczym skoro nie jesteś pracownicą tylko bezrobotną?

2. Umowa zlecenie - zasiłek macierzyński będzie przysługiwał tylko i wyłącznie jeśli poród nastąpi przed końcem umowy. Nie ma tu mowy o urlopie - bo tu jest zależność zleceniodawca-zleceniobiorca i umowa taka nie podlega pod kodeks pracy...
 
Do góry