reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Czy należy się podwyżka?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Bibiana, 30 Kwiecień 2010.

 1. Bibiana

  Bibiana Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam. Jestem na urlopie macierzyńskim, dowiedziałam się, że w moim zakładzie pracy były podwyżki, czy taka podwyżka mi się należy?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie podała Pani szczegółowych informacji (tj. czy wszyscy pracownicy otrzymali podwyżkę, czy była to podwyżka wynikająca z ustawy czy z decyzji pracodawcy itp.), na podstawie których mogłabym ocenić czy podwyżka się Pani należy czy nie. Wobec tego odpowiem dość ogólnie.


  Nie ma przepisu mówiącego wprost o tym, że podwyżka się należy lub nie. Zwolennicy stanowiska, iż pracownica po urlopie powinna dostać wynagrodzenie powiększone o podwyżkę opierają swoje stanowisko na dwóch argumentach:
  1. zakaz dyskryminacji;
  2. art. 183 (2)KP: przepis ten gwarantuje pracownikowi kończącemu urlop macierzyński lub urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego powrót do pracy na dotychczasowe stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
  W mojej ocenie jednak automatyczna podwyżka (poza pewnymi sytuacjami związanymi z odrębnymi przepisami dot. pewnych grup pracowniczych) nie należy się. Odnosząc się do argumentów z pkt 1 i 2 uważam, że:
  Ad 1 Kodeks Pracy zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie ma jednak zakazu dyskryminacji z uwagi na długotrwałą absencję.
  Ad. 2 przepis ten wprowadza zakaz obniżania wynagrodzenia, a nie nakaz podwyższania go. Nie ma bowiem pewności, że będąc w pracy zamiast na urlopie pracownik otrzymałby podwyżkę.
   
 3. reklama
 4. Bibiana

  Bibiana Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Podwyżke dostał każdy pracownik, były to podwyżki "inflacyjne". każdego roku na początku kwietnia zakład pracy podwyższa nam pensje o 7%.

  A jeżeli w zakładzie są podwyżki za każdy przepracowany rok(ja z tego roku przepracowałam ok6 miesięcy) to czy ta podwyżka mnie ominie?
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  "podwyżka inflacyjna" to bardzo szeroki i nieprecyzyjny termin. Zalezy na jakiej podstawie jest udzielana (ustawa, regulamin płac, statut itp.). To samo dotyczy podwyżki stażowej.
  Za mało wiem by móc odpowiedzieć.
   
 6. Bibiana

  Bibiana Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie wiem jak jest z tą "podwyżką inflacyjną", ale to jest chyba tak bardziej z przepisów wewnątrzzakładowych. Wiem tylko tyle, ża każdego roku w kwietniu podwyższają nam pensje(na początku były te podwyżki po to aby było mniej zwolnień,tak chcieli utrzymać pracowników)
  A jeżeli chodzi o podwyżke stażową, to jest to przepis wewnątrz zakładowy. Dostaliśmy pismo( dokładnie nie pamiętam jak było to sformułowane), że za każdy przepracowany rok pracownik na danym stanowisku otrzyma pensje w wysokości .......zł, tak były wymienione poszczególne stanowiska, oraz lata pracy.
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeśli podwyżki są wynikiem przepisów wewnętrznych, należy sprawdzić w dokumentach wewnętrznych (regulamin wynagradzania, statut itp.) obowiązujące zasady.
   
 8. malah

  malah

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  też mam powyższy problem. Podwyżka inflacyjna u nas w firmie wynikała, z ogłoszenia stopy inflacji. Została przyznana z dniem 1 maja, ja w tym czasie wykorzystywałam zaległy urlop wypoczynkowy. I czy w takiej sytuacji również nie przysługuje mi taka podwyżka??
   
 9. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  To musi Pani sprawdzić w regulaminie pracy i płacy. Będąc na urlopie jest Pani jednak pełnoprawnym pracownkiem, więc podyżka powinna się należeć.
   
 10. reklama

Poleć forum