reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy należy się podwyżka?

Bibiana

Fanka BB :)
Dołączył(a)
15 Luty 2010
Postów
2 081
Witam. Jestem na urlopie macierzyńskim, dowiedziałam się, że w moim zakładzie pracy były podwyżki, czy taka podwyżka mi się należy?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
 
reklama
Nie podała Pani szczegółowych informacji (tj. czy wszyscy pracownicy otrzymali podwyżkę, czy była to podwyżka wynikająca z ustawy czy z decyzji pracodawcy itp.), na podstawie których mogłabym ocenić czy podwyżka się Pani należy czy nie. Wobec tego odpowiem dość ogólnie.


Nie ma przepisu mówiącego wprost o tym, że podwyżka się należy lub nie. Zwolennicy stanowiska, iż pracownica po urlopie powinna dostać wynagrodzenie powiększone o podwyżkę opierają swoje stanowisko na dwóch argumentach:
  1. zakaz dyskryminacji;
  2. art. 183 (2)KP: przepis ten gwarantuje pracownikowi kończącemu urlop macierzyński lub urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego powrót do pracy na dotychczasowe stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
W mojej ocenie jednak automatyczna podwyżka (poza pewnymi sytuacjami związanymi z odrębnymi przepisami dot. pewnych grup pracowniczych) nie należy się. Odnosząc się do argumentów z pkt 1 i 2 uważam, że:
Ad 1 Kodeks Pracy zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie ma jednak zakazu dyskryminacji z uwagi na długotrwałą absencję.
Ad. 2 przepis ten wprowadza zakaz obniżania wynagrodzenia, a nie nakaz podwyższania go. Nie ma bowiem pewności, że będąc w pracy zamiast na urlopie pracownik otrzymałby podwyżkę.
 
Podwyżke dostał każdy pracownik, były to podwyżki "inflacyjne". każdego roku na początku kwietnia zakład pracy podwyższa nam pensje o 7%.

A jeżeli w zakładzie są podwyżki za każdy przepracowany rok(ja z tego roku przepracowałam ok6 miesięcy) to czy ta podwyżka mnie ominie?
 
"podwyżka inflacyjna" to bardzo szeroki i nieprecyzyjny termin. Zalezy na jakiej podstawie jest udzielana (ustawa, regulamin płac, statut itp.). To samo dotyczy podwyżki stażowej.
Za mało wiem by móc odpowiedzieć.
 
Nie wiem jak jest z tą "podwyżką inflacyjną", ale to jest chyba tak bardziej z przepisów wewnątrzzakładowych. Wiem tylko tyle, ża każdego roku w kwietniu podwyższają nam pensje(na początku były te podwyżki po to aby było mniej zwolnień,tak chcieli utrzymać pracowników)
A jeżeli chodzi o podwyżke stażową, to jest to przepis wewnątrz zakładowy. Dostaliśmy pismo( dokładnie nie pamiętam jak było to sformułowane), że za każdy przepracowany rok pracownik na danym stanowisku otrzyma pensje w wysokości .......zł, tak były wymienione poszczególne stanowiska, oraz lata pracy.
 
Witam,
też mam powyższy problem. Podwyżka inflacyjna u nas w firmie wynikała, z ogłoszenia stopy inflacji. Została przyznana z dniem 1 maja, ja w tym czasie wykorzystywałam zaległy urlop wypoczynkowy. I czy w takiej sytuacji również nie przysługuje mi taka podwyżka??
 
reklama
Do góry