reklama

Czy należy się podwyżka?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Bibiana, 30 Kwiecień 2010.

1. Bibiana

Bibiana Fanka BB :)

Witam. Jestem na urlopie macierzyńskim, dowiedziałam się, że w moim zakładzie pracy były podwyżki, czy taka podwyżka mi się należy?
    Z góry dziękuje za odpowiedź.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie podała Pani szczegółowych informacji (tj. czy wszyscy pracownicy otrzymali podwyżkę, czy była to podwyżka wynikająca z ustawy czy z decyzji pracodawcy itp.), na podstawie których mogłabym ocenić czy podwyżka się Pani należy czy nie. Wobec tego odpowiem dość ogólnie.

Nie ma przepisu mówiącego wprost o tym, że podwyżka się należy lub nie. Zwolennicy stanowiska, iż pracownica po urlopie powinna dostać wynagrodzenie powiększone o podwyżkę opierają swoje stanowisko na dwóch argumentach:
    1. zakaz dyskryminacji;
    2. art. 183 (2)KP: przepis ten gwarantuje pracownikowi kończącemu urlop macierzyński lub urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego powrót do pracy na dotychczasowe stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
    W mojej ocenie jednak automatyczna podwyżka (poza pewnymi sytuacjami związanymi z odrębnymi przepisami dot. pewnych grup pracowniczych) nie należy się. Odnosząc się do argumentów z pkt 1 i 2 uważam, że:
    Ad 1 Kodeks Pracy zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie ma jednak zakazu dyskryminacji z uwagi na długotrwałą absencję.
    Ad. 2 przepis ten wprowadza zakaz obniżania wynagrodzenia, a nie nakaz podwyższania go. Nie ma bowiem pewności, że będąc w pracy zamiast na urlopie pracownik otrzymałby podwyżkę.

3. reklama
  4. Bibiana

Podwyżke dostał każdy pracownik, były to podwyżki "inflacyjne". każdego roku na początku kwietnia zakład pracy podwyższa nam pensje o 7%.

A jeżeli w zakładzie są podwyżki za każdy przepracowany rok(ja z tego roku przepracowałam ok6 miesięcy) to czy ta podwyżka mnie ominie?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

"podwyżka inflacyjna" to bardzo szeroki i nieprecyzyjny termin. Zalezy na jakiej podstawie jest udzielana (ustawa, regulamin płac, statut itp.). To samo dotyczy podwyżki stażowej.
    Za mało wiem by móc odpowiedzieć.

6. Bibiana

Nie wiem jak jest z tą "podwyżką inflacyjną", ale to jest chyba tak bardziej z przepisów wewnątrzzakładowych. Wiem tylko tyle, ża każdego roku w kwietniu podwyższają nam pensje(na początku były te podwyżki po to aby było mniej zwolnień,tak chcieli utrzymać pracowników)
    A jeżeli chodzi o podwyżke stażową, to jest to przepis wewnątrz zakładowy. Dostaliśmy pismo( dokładnie nie pamiętam jak było to sformułowane), że za każdy przepracowany rok pracownik na danym stanowisku otrzyma pensje w wysokości .......zł, tak były wymienione poszczególne stanowiska, oraz lata pracy.

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Jeśli podwyżki są wynikiem przepisów wewnętrznych, należy sprawdzić w dokumentach wewnętrznych (regulamin wynagradzania, statut itp.) obowiązujące zasady.

8. malah

malah Początkująca w BB

Witam,
    też mam powyższy problem. Podwyżka inflacyjna u nas w firmie wynikała, z ogłoszenia stopy inflacji. Została przyznana z dniem 1 maja, ja w tym czasie wykorzystywałam zaległy urlop wypoczynkowy. I czy w takiej sytuacji również nie przysługuje mi taka podwyżka??

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

To musi Pani sprawdzić w regulaminie pracy i płacy. Będąc na urlopie jest Pani jednak pełnoprawnym pracownkiem, więc podyżka powinna się należeć.

10. reklama

Poleć forum