reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy należy się wolne na opiekę nad dzieckiem ?

Dołączył(a)
24 Sierpień 2011
Postów
4
Miasto
Sosnowiec
Witam

Wiem, że po narodzinach dziecka należy mi się tzw urlop ojcowski. Dziecko narodzi się w grudniu, więc może poczekam do końca roku, bo od stycznia ten urlop będzie wydłużony do 2 tygodni. Mam jednak taką sytuację, że moja żona jest niepełnosprawna, urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym, będzie rodziła przez cięcie cesarskie i wiadomo, że po tym zabiegu przez dłuższy czas nie będzie w stanie zajmować się dzieckiem. Żona nie pracuje, jest na rencie. Czy w takiej sytuacji należy mi się jakieś wolne na opiekę nad żona i dzieckiem? Czy należy mi się również coś na kształt urlopu macierzyńskiego/wychowawczego? Wiem o tym ojcowskim, lecz to tylko 2 tygodnie, a że żona jest niepełnosprawna, nie będzie się mogła sama zajmować dzieckiem, przez kilka miesięcy prawie wcale, a jak dojdzie do siebie i będzie mogła jeździć już sama na wózku inwalidzkim, to sytuacja się trochę poprawi. Nie wiem, co robić, żona nie będzie mogła przecież nawet przewinąć dzidziusia, wziąć go do karmienia, a ja przez prace jestem 10h dziennie poza domem.
 
reklama
Wiem, że po narodzinach dziecka należy mi się tzw urlop ojcowski. Dziecko narodzi się w grudniu, więc może poczekam do końca roku, bo od stycznia ten urlop będzie wydłużony do 2 tygodni. Mam jednak taką sytuację, że moja żona jest niepełnosprawna, urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym, będzie rodziła przez cięcie cesarskie i wiadomo, że po tym zabiegu przez dłuższy czas nie będzie w stanie zajmować się dzieckiem.
Sam fakt porodu przez cesarskie cięcie nie oznacza, że matka nie będzie w stanie opiekować się dzieckiem.

Żona nie pracuje, jest na rencie. Czy w takiej sytuacji należy mi się jakieś wolne na opiekę nad żona i dzieckiem?
Nad żoną - nalezy się Panu 14 dni płatnego (80%) zwolnienia na opiekę nad chorym cżłonkiem rodziny. Zwolnienie wystawia lekarz przy wypisie ze szpitala lub lekarz rodzinny.
Nad dzieckiem - nalezy się urlop ojcowski, a potem ewentualnie wychowawczy.

Czy należy mi się również coś na kształt urlopu macierzyńskiego/wychowawczego?
Urlop wychowawczy nalezy sie Panu.

Wiem o tym ojcowskim, lecz to tylko 2 tygodnie, a że żona jest niepełnosprawna, nie będzie się mogła sama zajmować dzieckiem, przez kilka miesięcy prawie wcale, a jak dojdzie do siebie i będzie mogła jeździć już sama na wózku inwalidzkim, to sytuacja się trochę poprawi.
Fakt, że żona jest niepełnosprawna nie jest tutaj argumentem. Nie przysługują Panu specjalne prawa, niestety.

Nie wiem, co robić, żona nie będzie mogła przecież nawet przewinąć dzidziusia, wziąć go do karmienia, a ja przez prace jestem 10h dziennie poza domem.
Na dłuższą metę pozostaje Panu jedynie urlop wychowawczy.
 
Urlop wychowawczy jak się orientuję jest bezpłatny, a jednak rodzinę muszę jakoś utrzymać, więc nie mogę sobie na to raczej pozwolić. Wobec tego nie mam żadnej alternatywy, lecz pracować nadal i prosić rodzinę o pomoc nad dzieckiem i żoną. Chyba, że jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie, poza tymi które pani mi przedstawiła.
 
Urlop wychowawczy jak się orientuję jest bezpłatny, a jednak rodzinę muszę jakoś utrzymać, więc nie mogę sobie na to raczej pozwolić. Wobec tego nie mam żadnej alternatywy, lecz pracować nadal i prosić rodzinę o pomoc nad dzieckiem i żoną. Chyba, że jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie, poza tymi które pani mi przedstawiła.

Pytał Pan o urlopy, więc odpowiedziałam. W Państwa sytuacji przebywając na urlopie otrzymywałby Pan zapewne 400 zł dodatku do zasiłku rodzinnego.
 
Zasiłek rodzinny wynosi 504zl, więc w sumie dostawałbym 904zl miesięcznie, z renta żony (600zl) to i tak mało by utrzymać rodzinę niestety. A czy jest wogóle jakaś możliwość, bym mógł być w domu przy żonie i dziecku, a dostawałbym normalne wynagrodzenie 100% lub chociaż 80% ( pomijając tacierzyński ktory trwa 1 tydzien obecnie i 14 dni zasilku chorobowego platnego 80% ).
 
Zasiłek rodzinny wynosi 504zl, więc w sumie dostawałbym 904zl miesięcznie, z renta żony (600zl) to i tak mało by utrzymać rodzinę niestety.

Zasiłek rodzinny NIE WYNOSI 504 zł a 68 zł. 504 to kryterium dochodowe, czyli maksymalny dochód na osobę uprawnijacy do zasiłku.

A czy jest wogóle jakaś możliwość, bym mógł być w domu przy żonie i dziecku, a dostawałbym normalne wynagrodzenie 100% lub chociaż 80% ( pomijając tacierzyński ktory trwa 1 tydzien obecnie i 14 dni zasilku chorobowego platnego 80% ).
Tak, w każdym roku kalendarzowym ma Pan dwa dni opieki nad dzieckiem (pełnopłatne), 2 dni z tytułu urodzenia dziecka i urlop wypoczynkowy.
 
reklama
Do góry