reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy okresy chorobowe się sumują?

tosia1

zakochana mama
Dołączył(a)
16 Marzec 2010
Postów
1 155
witam, proszę o odpowiedź. Jestem teraz w 15 tygodniu ciąży, niestety przed zajściem w ciążę byłam na dłuższym chorobowym (prawie 4 miesiące).. wróciłam do pracy na miesiąc, jednak znowu znalazłam się na L4.. i teraz moje pytanie. Czy okresy chorobowe (różne przyczyny) się sumują? dla mnie oznaczałoby to, ze nieznacznie przekroczę okres 270 dni i co wtedy? ponad to mam umowę na czas określony, to druga taka umowa, wygasa ona w teorii pod koniec kwietnia, ale z tego co się orientuję przedłuża się ona do dnia porodu? czy powinnam otrzymać jakiś aneks? i trzecia kwestia.. z końcem kwietnia ulega likwidacji lokalizacja w której pracuję, firma (jest to duża firma) będzie istnieć nadal.. czy ma to jakieś znaczenie? z góry dziękuję. Pozdrawiam
 
reklama
  1. Co do L4, w mojej ocenie powinny to być dwa różne okresy zasiłkowe (nie sumujące się). Jeśli jednak ZUS będzie innego zdania (bo jednoznaczne to to niestety nie jest), wezwie Panią na komisję lekarską i oceni Pani stan zdrowia. L4 przysługuje kobiecie w ciąży nie z uwagi na fakt samej ciąża (ciąża bowiem chorobą nie jest), ale z uwagi na inne problemy zdrowotne uniemożliwiające przyszłej matce pracę. Jeśli takie schorzenie rzeczywiście występuje, nie ma się czym martwić. Przekroczenie 180/270 dni nie skutkuje odebraniem świadczenia ale przejściem na zasiłek rehabilitacyjny zamiast chorobowego.
  2. Pani umowa ulega przedłużeniu z mocy prawa (nie potrzebuje Pani aneksów itp.) do dnia porodu. W dniu porodu traci Pani status pracownika. Nie przysługuje Pani urlop macierzyński, przysługuje natomiast zasiłek macierzyński.
  3. Rozumiem, że ma Pani w umowie wskazane miejsce wykonywania pracy. Jeśli tak, likwidacja lokalizacji (filii, oddziału itp.) to zmartwienie pracodawcy. Bez Pani zgody nie może Pani nigdzie przenieść. Zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja gdyby w grę wchodziły zwolnienia grupowe.
 
bardzo dziękuję za pomoc.. niestety choć bardzo chciałabym wrócić do pracy, na razie muszę leżeć.. :-( stąd moje pytanie..
w umowie o pracę mam wskazane miejsce wykonywania pracy. W firmie od długiego czasu trwa restrukturyzacja, pracownikom są wręczane wypowiedzenia i są namawiani do odejść dobrowolnych, oficjalnie chyba to się jednak nazywa zwolnienie grupowe... od lat tak to było podawane miedzyinnymi w mediach.. czy to zmienia moją sytuację?
 
Jesli to zwolnienia grupowe, pracodawca ma prawo zmienić Pani miejsce wykonywania pracy (na przykład przeniesć do innego odziału, filii itp.) z zachowaniem dochodu(a dokładnie rzecz biorąc wynagrodzenie można obniżyć ale kobiecie przysluguje tzw. dodatek wyrównawczy, stąd poziom dochodu nie zmienia się.. Oczywiście w przypadku, gdu jest Pani na zwolnieniu nie ma to znaczenia, ale jakby stan zdrowi pozwolił Pani na powrót do pracy, musi się Pani liczyć z taką ewentualnością.
 
Ostatnia edycja:
I jeszcze jedno, jesli chce Pani korzystać ze szczególnej ochrony stosunku pracy przewidzianej dla kobiet ciężarnych, należy przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę (art 185 KP)
 
dziękuję serdecznie za pomoc i uspokojenie mnie. Takie zaświadczenie już przedstawiłam ze względu na charakter mojej pracy i mam nadzieję na szybki powrót, bo jednak co kontakt z ludźmi to kontakt.. pozdrawiam serdecznie
 
witam ponownie, bardzo proszę mi jeszcze powiedzieć czy w mojej sytuacji, gdyby zaszła taka konieczność i zostało przekroczone 180/270 dni konieczne jest staranie się o zasiłek rehabilitacyjny czy jest on przyznawany tak jakby z automatu? z góry dziekuję
 
reklama
Jak pisałam w mojej ocenie okresy nie sumuja sie, zatem pewnie nie będzie takiej potrzeby. Gdyby jednak, będzie trzeba złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. ZUS moze (ale nie musi) wezwać Pania na badanie. W przypadku ciąży to raczej formalnosć.
 
Do góry