reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

czy pracodawca może zwolnić, pracownicę na początku ciąży?

carolin

Fanka BB :)
Dołączył(a)
15 Listopad 2008
Postów
2 881
Witam Panią,
Chciałabym zapytać o pewną rzecz, czy jest jakiś przepis, który reguluje, od którego momentu kobieta w ciąży jest chroniona i nie może być zwolniona z pracy?
Kilka miesiący temu wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim, korzystam z ze skróconego wymiaru pracy (powołałam się na odpowiedni przepis), co w moim przypadku chroni mnie do końca wcześnia 2010 r. przed zwolnieniem. Rozważam, aby od lipca wrócić na pełen etat , jestem 5 . tyg ciąży i zastanawiam się czy pracodawna będzie mógł mnie zwolnić czy nie. Bądź zredukować stanowisko. Mam umowę na czas nieokreślony.

Bardzo dziękuję za odpowiedź
Karolina
 
reklama
Co do zasady, w przypadku świadczenia pracy w oparciu o umowę na czas nieokreślony, pracodawca nie moze wypowiedziec ani rozwiązać umowy z pracownicą w ciąży niezaleznie odf stopnia zaawansowania tej ciąży.

Co do drugiej kwestii, nie bardzo rozumiem daty pojawiajace się w Pani poście przy okazji obniżenia wymiaru czasu pracy. Jaki okres obniżenia wskazała Pani we wniosku? Z postu wynika, ze wnioskowała Pani o obniżenia na okres do września. Jesli tak, nie może Pani w trakcie trwania tego okresu ot tak sobie wrócić na cały etat. Powrót następuje dopiero po zakończeniu okresu wskazanego we wniosku.
 
po urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym wróciłam do pracy 1 października 2009, przed powrotem złożyłam podanie o skrócenie etatu do 7/8, ponieważ musiałam zadeklarować okres na jaki decyduję sie na skrócenie etatu od razu wpisałam rok, czyli do końca września 2010 r. W pracy mnie poinformowano, ze jeżeli będę chciała po pewnym czasie wrócić na cały etat to nie będzie problemu, tyle, ze wcześniej będę musiała napisać odpowiednie podanie. Z Pani postu wnioskuję, ze takowa zmiana nie jest możliwa, czy tak?
 
Do góry