reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

czy robic badania na DOWNA ?

Zrobic badania na DOWNA czy nie?


  • Wszystkich głosujących
    31
  • Ankieta zamknięta .
To jest obraźliwe. Mnie takie wypowiedzi obrażają.
Nie przeżyłam 100 lat, ale moje życie to nie jest tylko beztroska. Znam siebie i znam swoje granice. Wiem jak funkcjjonuję w stresie itd.
I tak się składa,że stres na mnie działa mobilizująco.
Nie każdy jest taki sam jak Ty.
Dziecko może zachorowaćpo narodzinach to jasne, ale każdy lekarz Ci powie,że najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrycie.
Ta dyskusja jest bezsensowna.
Bo nagle okzuje się zaczyna mi ktoś dywagacje na temat moich potencjalnych reakcji.
Uwierz mi MamJulci ja znam siebie i niejedno przeszłam.

Ja postrzegam to tak, Ty wolisz nie wiedzieć, bo jest Ci wygodniej. ( pomijam kwestię amniopunkcji) Ja wole wiedzieć bo mam szansę działać, zapobiegać.
To jest twoja indywidualna sprawa,czy chcesz wiedzieć czy nie.Po to jest to forum żeby poruszać różne tematy i każdy mo że wypowiadać tu swoje zdanie.Jeżeli uważnie przeczytałaś mojego posta to powinnaś wiedzieć,że nie chcę tu nikogo obrazić.Pisałam o tym wyrażnie wyżej.Ja poprostu wyraziłam swój poglad na pewne sprawy..I życze ci żeby cię żadne nieszczęście nie spotkało
Nie będziemy sie tu licytować kto co przeżyl czy jaka jest czyjaś psychika bo to nie o to chodzi.A do wyrażania swojego poglądu każdy ma prawo.
 
reklama
JA zrobilam badanie krwi AFP ktore polecil mi moj gin i mimo ze znam przypadek jednej z majowek bo sama nia jestem to zdecydowalam sie na krok w tym kierunku.Badanie usg wyszlo pomyslnie ale i tak krew zbadalam.
 
Pewnie, że nie można, Ale takie twrde sztuki to żadkość i dla każdej kobiety i jej otoczenia to szok, czasami nie do przeskoczenia. każdy jest inny ale tak naprawde rządzą nami prawa natury nie zależne od Naszej woli. i Jednak reagujemy schematycznie, chociaz niby każdy inaczej.
Fifi nie denerwuj sie, ja poprostu odradzam robienie tego testu we wrocławiu i tyle. i sama w życiu go nie zrobie. Jak okazało sie ze chorowąłam w czasie ciązy na cytomegalie to jakoś wiedza mi nie pomagała, a obawa była. Żadne wyniki mnie nie uspokajały nawet te ktore mowily ze wszystko jest ok bo cały czas sie bałam ze moze jednak nie do konca.
 
Miałam złe wyniki przezierności karku, zrobili test z krwi-wyszło źle i ja zdecydowałam się na amniopunkcję, bo mój dzidziuś był obrzęknięty. Przyczyn mogło byc tysiąc i ja postanowiłam je wykluczac po kolei, Zawsze wybiera się mniejsze ryzyko-w moim przypadku ryzyko poronienia było mniejsze niż ryzyko chorego dzidziusia.Amnipunkcję przeżyliśmy-zabieg robił wspaniały lekarz-mój synuś w brzuszku złapał igłę, czekalam na wyniki jak na zbawienie


Nowłaśńie Lapis, miałaś wskazania, a mnie chodzi o to że w polsce jak cos jest dostepne to te badania sa zlecane tym ktorych na to stac, a nie tym, ktore tego wymagaja. Postaw sie w sytuacji, ze ryzykujesz zabiegiem inwazyjnym bez żadnych innych wkazan.
 
Cześć Wam,
Ja zrobilam po przeczytaniu artykułu, że może wykryć wady serca. Jest to ważne gdy potrzebna jest operacja zaraz po urodzeniu. W moim szpitalu nie operują noworodków więc moja dzidzia miala by małe szanse na przeżycie jeśli by coś było, a wierze że nie jest. Dodatkowo przy niektórych chorobach można zacząć leczenie jeszcze w brzuchu co ratuje życie i zmniejsza cierpienie maluszka.:-)
 
Nowłaśńie Lapis, miałaś wskazania, a mnie chodzi o to że w polsce jak cos jest dostepne to te badania sa zlecane tym ktorych na to stac, a nie tym, ktore tego wymagaja. Postaw sie w sytuacji, ze ryzykujesz zabiegiem inwazyjnym bez żadnych innych wkazan.
Ale po co ja mam się stawiac w takiej sytuacji? nie rozumiem. Przecież dyskusja jest o tym czy robic badania wstępne-pierwszym jest przeziernośc, jeśli wychodzi dobrze nie ma wskazan do dalszych badan chyba ze z racji wieku lub powiklan w rodzinie lub poprzedniej ciaży.Jeśli dalsze badanie wychodzi źle-wtedy zastanawiasz się nad metodami inwazyjnymi. Słowo źle określa duże ryzyko-zawsze większe niż prawdopodobieństwo poronienia. Badania nie są płatne jeśli wynik przezierności jest zły zostajesz na nie skirowana z przychodzni. Przynajmniej ja znam takie przychodnie-nie państwowe ale na kasę chorych. Po prostu niepubliczne.Nie płaciłam złotówki nawet-ani za zabieg, ani za badanie ani nawet lekarzowi:no:.
Co do tematu dyskuji-jeśli pzreziernośc jest za duża-to wybór każdego czy chce wiedziec dlaczego tak jest czy też woli poczekac co los przyniesie.I to chyba na tyle.
By the way-naprwdę nie rozumiem wypowiedzi.
 
reklama
Dziewczyny ktoś kto stworzył ten wątek pomylił pojęcia .Nie jest tak,że piszecie,że robicie badania na zespół Downa,wy robicie badania na wykrycie wad wrodzonych płodu- a to jest różnica.Badanie wad wrodzonych płodu tj,wady,serca czy innych narządów wewnętrznych różnią się od badań na wykrycie Downa.Tamte schorzenia można leczyć już w łonie matki azespół Downa niestety nie.Badania na Downa nie są robione wszystkim kobietom i zanim je lekarz zleci najpierw wykonuje inne,bo to konkretne badanie jest inwazyjne.
Zespół Downa oraz ciężkie wady układu nerwowego mogą być wykryte u płodu za pomocą za pomocą nakłucia i badania płynu owodnioego oraz kompleksowych badań prenatalnych.
Takie badania zalecane są kobietom powyżej 35 roku życia lub tym,które już urodziły dziecko z wadami i chorobami wrodzonymi lub takim u których w rodzinie występują takie choroby.
Pozostałe badania mają na celu wykrycie wad u płodu.Do takich badań należy min.USG,które wykrywa wady wrodzone dot.kręgosłupa i mózgu.
Jeżeli to badanie coś wykarze wtedy może być zlecone zrobienie testu AFP-wykonywane zazwyczaj w 15-18tyg.-ma ono na celu sprawdzenie ilości alfafetopiny tzn.substancji wytwarzanej przez dziecko w macicy i przenikającej do krwioobiegu matki.Podwyższony poziom AFP może oznaczać bliżnięta,bardziej zaawansowaną ciąże lub wade wrodzoną u dziecka tj,uszkodzenie rdzwnia kręgowego.Jeżeli zostaniestwierdzony podwyższony poziom AFP wtedy jesteście kierowane na specjalistyczne badania krwi czy USG.Dopiero jak one nie wykluczą możliwości wady rozwojowej płodu wykonywana jest aminopunkcja i to ona wykrywa wady rozwojowe jak Zespół Downa lub przepuklina rdzeniowa.Nie jest to badanie rutynowe,gdyż istnieje ryzyko poronienia.Na to badanie dostaje się skierowanie w szczególnych wypadkch.Polega ono na pobraniu próbke wód płodowych w których występują komórki dziecka poprzez wprowadzenie przez ścianę brzucha do macicy igły.Komórki bada się czy nie odbiegają od normy.
Jeszcze jednym badaniem jest biopsja trofoblastu,która ma na celu wykrycie niektórych chorób wrodzonych w bardzo wczesnym okresie ciąży,ale ono ponosi za sobą jaeszcze większe ryzyko poronienia niż aminopunkcja.
Leżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat Zespołu Downa wejdżcie na strone Zespół Downa - Wikipedia, wolna encyklopedia
To by było na tyle a teraz piszcie sobie co chcecie,ale zanim zabierzecie głos w jakiejś sprawie poczytajcie na jej temat.:dry::dry::dry:
 
Do góry