reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

czy robic badania na DOWNA ?

Zrobic badania na DOWNA czy nie?


  • Wszystkich głosujących
    31
  • Ankieta zamknięta .

natunia

12 czerwiec 2008
Dołączył(a)
10 Październik 2007
Postów
151
Miasto
UK
w szpitalu powiedzieli mi ze w 20 tygodniu ciazy moge zrobic badanie na prawdopodobienstwo urodzenia dziecka z zespolem downa.
czy takie badanie ma jakis sens i czy to cos zmienia?jezeli sie dowiem ze wszystko jest ok to dobrze ale jesli nie to co dalej?
:baffled:
 
reklama
Ja miałam to badanie robione w 18 tygodniu ciąży, w Anglii chyba robią go standardowo każdej kobiecie, jeżeli oczywiście wyrazi zgodę :tak: Nie wiem czy to ma jakiś sens, ale ja zrobiłam :happy2: A jeżeli będzie coś nie tak to po prostu będziesz o tym wiedziała
 
Te badania powinny robic kobiety po 35 roku zycia i pozniej, kiedy prawdopodobienstwo urodzenia dziecka z zespołem downa wzrasta o kilkanascie procent.
Dla mnie są one o tyle bez sensu, ze wynik badania podaje tylko procent ryzyka, czyli np 85% szans na urodzenie zdrowego dziecka. I tak najczesciej wygladaja te wyniki. Jakis procent zawsze jest. A jak nawet sie to wykryje.. coz- juz nic nie mozna zrobic. Owszem podaje sie leki poprawiajace rozwoj fizyczny dziecka i przygotowuje psychicznie matke.. ale co to zmienia?

Najwazniejsza zasada to w miare mozliwosci- wiadomo ze roznie to bywa, ale- urodzic pierwsze dziecko przed 35 rokiem zycia. Teraz nawet wydłuzyli ta granice do 40 lat. Tak zmniejszamy ryzyko.
 
dziekuje wszystkim za pomoc ale chyba ich nie zrobie bo w gruncie rzeczy nic to nie zmienia.
Przeciez nie porzuce dziecka.:happy2:
co ma byc to bedzie
 
troche to przygnebiajace... bo rzeczywiscie co mozna zrobic jak sie czlowiek juz dowie ze cos nie tak, a swoja droga...gdybym mogla sie o tym dowiedziec kiedy mozna jeszcze cos z tym zrobic to chyba i tak bym nic nie zrobila.
 
Zaraz, zaraz a padanie przezierności karkowej i długości kości nosowej w trzynastym tygodniu to co? Przecież w tym badaniu lekarz określa czy istnieje prawdopodobieństwo zespołu Downa u płodu. Trochę mylicie pojecia. Po 35 r.ż. wykonuje się testy podwójny i potrójny sprawdzające prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u płodu. W trzynastym tyg. badanie jest obowiązkowe. Więc chyba juz je miałaś?
 
W wielkiej Brytanii przeprowadza się test krwi na ryzykko chorób genetycznych dziecka 16-18 tydz. ciąży.
test nie jest obowiązkowy.
Jeśli isenieje wysokie ryzyko można przeprowadzić kolejne badania- amniopunkcję, przeprowadzać częściej USG.
To nie chodzi o tylko o samą wiedzę: dziecko zdrowe czy chore.
Z samym zespołem Downa wiążą się inne wady rozwojowe np. wady serca.
warto wiedzieć jaki jest stan dziecka, choćby z tego względu, że wiele z wad można usunąc, zooperować podczas okresu prenatalnego.
I przede wsyztskim te badania służą temu, a nie decyzji czy chcę takie dziecko czy nie.
I jeszcze jedno do opieki nad dzieckiem chorym, niepełnosprawnym warto sie wcześniej p[rzygoptować, by choć teoretycznie wiedzieć czego się można spodziewać.
 
kasiulka0901, totalnie sie z toba zgadzam. ja mialam badanie robione w anglii w 12tym tygodniu ciazy i ciesze sie ze je zrobilam. badanie bylo nieinwazyjne i tak jak opisuje Irlandia, miezyli grubosc szyi dziecka (tzw nuchal translucency scan). ryzyko wyszlo bardzo male ale jak by bylo inaczej tez chcialabym wiedziec zeby miec szanse sie odpowiednio przygotowac, psychicznie i praktyczne.
 
reklama
ja to badanie miałam robione w ciązy ale pierwsze słysze żeby było obowiązkowe :confused:

Może źle sie wyrazilam, ze obowiązkowe, ale to standard w badaniach podczas ciązy. Wysyła się mamą między 12 a 13 tc. na USG a lekarz robi już pomiary standardowo. Takie badanie nosi potoczną nazwę "genetycznego" a jest jeszcze tzw. "połówkowe" wykonywane ok. 20tc i podobnie lekarz sprawdza wszystkie narządy, układy.
Testy podwójne i potrójne z krwi to z kolei standard i kobiet po 35r.ż. bo wtedy wzrasta ryzyko chorób genetycznych i wad u dziecka.
I podpisuje sie pod poprzedniczkami - lepiej wiedzieć wcześniej - mozna się lepiej przygotowac na przyjęcie bardziej wymagającego maleństwa.
 
Do góry